10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

En Etkili Yağ Yakan Yiyecekler

Ana Sayfa » Beslenme ve Obezite » En Etkili Yağ Yakan Yiyecekler
Paylaş
Tarih : 20 Ocak 2016 - 8:33

yayakan1. Zerdeçal

Zerdeçal, sarı çiçekli ve büyük yapraklı bir bitkidir. Bu bitki besin haline dönüştürüldüğünde ise sarı renkli bir toz olur. Zerdeçal anti-enflamatuar niteliğine sahiptir. Yağları parçalar ve yağ hücrelerinin yeniden büyümesini engeller.

Zerdeçal besin haline dönüştürülürken suda kaynatılır ve öğütülür. Baharat olarak değerlendirildiğinde ise çeşitli sebze yemeklerinde çeşni olarak kullanılır.

2. Avokado

Avokado aslında bir ağaçtır. Bu ağaçta oluşan yeşil meyvelere de avokado adı verilmiştir. Avokado yağ depolarını kapatır ve yağ yakan hormonları ortaya çıkarır. Bununla birlikte enerji üreten hücreleri korur.

Avokado genel olarak yemeklerde ve salatalarda tüketilmektedir. Avokadonun mutlaka taze olarak tüketilmesi gerekmektedir.

3. Yağsız Etler

Bir insan et tüketmek istiyorsa illa yağlı olan etleri yemek zorunda değildir. Yağsız olan et ürünlerine yönelerek et yeme zevkini yaşayabilir. Yağsız etlerin yağlı olanlardan farkı ise sahip oldukları kalorinin %30’unu sindirim sırasında yakıyor olmalarıdır.

4. Koyu Çikolata

Çikolata bir şekilde vazgeçemediğimiz besinler arasındadır. Çikolata daima bizi cezbedecek bir tada sahip olabilir. Ancak kilo verme konusunda da etkili bir besindir. Çünkü en az %70 oranında tüketilecek kakao yeme isteğini azaltır ve ensülin direncini frenler.

5. Yeşil Çay

Yeşil çay diyet menülerinin olmazsa olmazıdır. En Etkili Yağ Yakan Yiyecekler konusunda birçok şey duymuş olabilirsiniz. Yeşil çay tüketildiği zaman metabolizmayı güçlendirir ve serbest radikallerden gelen yağ yakıcı hücreleri korur.

6. Mercimekler

Mercimekler besin olarak tüketildiklerinde dört farklı şekilde karşımıza çıkarlar ancak bizler genelde kırmızı mercimek ve yeşil mercimeği sık olarak tüketiriz.

Mercimekler yoğun demir depolarıdır ve diğer mineraller açısından da zengindir. Sahip oldukları bu nitelikler sayesinde metabolizmayı güçlü tutarlar ve yağ yakma konusunda size yardımcı olurlar.

7. Acı Biberler

Herkes acıyı sevmeyebilir ancak bazıları için acı yemeklerde olmazsa olmaz baharatlardan birisidir. Bazısı ise acıyı baharat olarak tüketmek yerine biberler vasıtasıyla tüketmek isterler. Acı biber bu anlamda danışılabilecek bir besindir.

Acı biberin yağ yakma konusunda özelliği ise sahip olduğu kapsaisin maddesidir. Bu madde acı biberin acı olmasını sağlar. Yediğiniz acı dolayısıyla vücut ısınız artar ve yağ yakımı hızlanır.

8. Kuru Yemiş

Kuru yemişleri tüketme tercihimiz genelde çok farklıdır. Televizyon karşısında bir şeyler izlerken kuru yemiş tüketme alışkanlığımız yoğunlukla kendini gösterir. Aslında tükettiğimiz bu gıdalar yağ yakma konusunda bize destek olabilirler.

Ceviz, badem, fındık gibi kuru yemişler daha sonra selülite dönüşebilecek toksinlere engel olurlar.

9. Norveç Somonu

Norveç somonu aslında yağlı bir balıktır ancak sağlıklı bir yaşam için mutlaka tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Norveç somonu kendiliğinden yağlı olduğu için balığı pişirirken az yağ kullanılması gerekmektedir. Daha doğrusu genelde önerilen pişirilme usulü budur.

Norveç somonu ensülin hassasiyetini iyileştirerek ve bel bölgesini düzelterek yağ yakma konusunda size yardımcı olabilir.

10. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı cilt bakımı için kullanılan en değerli yağlardan birisidir. Güney Asya’da ülkemizde kullanılan ayçiçeği yağının yerini tutmaktadır. Yemeklerde genelde bu yağ kullanılır.

Bu yağ yemeklerde kullanıldığında göbek yağının azaltılmasını sağlar. Ancak ülkemizde organiğini bulmak biraz sıkıntı olabilir. Bu nedenle tüketmeden önce bir uzmana danışmanızda fayda vardır.

Etiketler : ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Kısa Kısa Obezite
Kısa Kısa Obezite

Obezite Nedir? Obezite vücutta aşırı yağ artımıyla (kilo alımı) ortaya çıkan, çevresel etkilerle tetiklenen genetik zeminli kronik bir hastalıktır. Obezite

Sağlıklı Yiyecekler
Sağlıklı Yiyecekler

Yapılan araştırmalara ve uzmanların görüşlerine göre dünyanın en sağlıklı 10 yiyeceği şunlar: Somon: En iyi anti-aging gıdasıdır.İçerdiği

Benim Güzellik Sırlarım
Benim Güzellik Sırlarım

Geçenlerde doktora gittim ve öleceğimi sanıyordum, o kadar paniktim ki doktora da paniğimi bulaştırdım ama sağlık açısından yapılan tüm

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz