10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Epilepsi Halk Tabiriyle Sara

Ana Sayfa » Genel Sağlık » Epilepsi Halk Tabiriyle Sara
Paylaş
Tarih : 26 Mayıs 2014 - 16:50

imagesMutlaka karşınıza çıkmıştır. Sokak ortasında ya da herhangi bir mekanda normal bir şekilde yaşamına devam ederken birden krize giren ve bazen yere yığılarak nöbetler geçiren, kendini kaybeden, istem dışı hareketler yapan ve bazen ağzından köpükler gelen insan. İlk anda sizi ürküten ve şaşırtan  bu görüntünün nedeni aslında basittir. Karşınızdaki kişi Sara hastasıdır ve muhtemel bir sara yani tıptaki deyimiyle epilepsi nöbeti geçirmektedir.

Halk dilindeyi deyim ile sara ya da tibbi deyim ile epilepsi bir beyin içindeki sinir hücrelerinin olağan dışı çalışmaları sonucu ortaya çıkan bir nörolojik bozukluktur. Epilepsinin en ciddi belirtisi kişinin dönem dönem geçirdiği yukarıda belirtilen nöbetlerdir.  Bunun dışında epilepsi hastalarının bir çoğunda aşırı sinirlilik, zayıflık, öfkesini kontrol edememe, yer yer ellerde titreme gibi belirtilen görülmektedir. Bu kişiler normalde çok sakin görülmelerine karşın öfkelerini kontrol etmek de diğer insanlara göre sorunlar yaşayabilen insanlardır.

Epilpsi yani sara bazen doğuştan ortaya çıkan, bazen ise ilerleyen yaşlarda kendini gösteren bir hastalıktır.  Bazen doğum sırasında yaşanan bir durum, bebeğin erken doğması gibi nedenlerden dolayı da epilepsi görülebilmektedir. Eğer bebeğin doğumu sırasında beynin  ön frontal tabakasında su fazla olur ise bu epilepsiye yol açmaktadır.

      Epilpesinin birden fazla türü vardır. Kimi insanların yaşamını epilepsi etkilemez iken, kimi epilepsi durumlarında kişi engelli olarak kabul edilmekte ve normal yaşamını sürdüremediğinden özel eğitim almaktadır. Bu insanlar, asla normal yaşamına devam edemeyen ve bir başkasının desteği ile ayakta kalan insanlardır.

     Epilepsinin türüne ve şiddetine göre değişik tedaviler mevcuttur. Kişinin durumunu uzmanlar belirledikten sonra doktor ne yapılacağına karar vermektedir. Bu bazen düzenli olarak ilaç tedavisi ve doktor kontrolleri, bazen ise psikolojik destek olabilmektedir. İlaca yanıt vermeyen vakalarda ise son çare ceraahi müdaheledir. Ancak şanslı olan bir başka grupta ise tüm bunlara gerek kalmadan kısa süreli bir ilaç tedavisi ile kişiler tamamen iyileşebilmektedir. Epilepside asıl olan doktor ile sağlam bir işbirliği olması ve tedavinin aksamamasıdır.

 

Etiketler : ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları
Pirinç Suyunun Cilde Faydaları

Pirinç suyu ten rengini beyazlaştırır ve ciltteki kahverengi lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Özellikle cilt beyazlatmak isteyenler

Kuşkonmazın Faydaları
Kuşkonmazın Faydaları

Ülkemizde çok yenen bir yiyecek olmamakla beraber aslında oldukça faydalı bir yiyecektir kuşkonmaz. Biz de bu yazıda onun bilinen ve bilinmeyen

Nekrofobi Nedir
Nekrofobi Nedir

Bu yazıda işi çok uzatmadan Size hap bir bilgi vereceğiz. Birçoğumuzun bildiği ama adını koyamadığı nekrofobi konusunu kısaca açıklayacağız. Nekrofobi Ceset

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz