10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Gıda Zehirlenmeleri

Ana Sayfa » SAĞLIK » Gıda Zehirlenmeleri
Paylaş
Tarih : 06 Haziran 2014 - 22:49

imagesHenüz tam olarak kendini göstermese de yaz dönemi geldi çattı. Artık hepimizin kışın etkilerinden kurtulmak ve dinlenmek istiyoruz. Çünküü çok çalıştık, yorulduk, üşüdük falan derken sağlam bir tatili hak ettik. Yaz deyince insanın aklına ne geliyor derseniz hemen söyleyelim. Yaz demek tatil demek, yaz demek dinlenmek demek. Yaz demek çokca tembellik hakkını kullanmak demektir ama yaz her zaman bu kadar güllük gülistanlık geçmez.

Yazın bazı istenmeyen durumlar karşımıza çıkmaktadır. Bazen çok yeriz ya da herşey dahil tatil hizmeti veren bir 5 yıldızlı otele gideriz ve o kadar yeriz ki mide fesatından ölmesek de, karın ağrısı, mide bulantısı gibi sorunlar ile karşı karşıya kalabilir ve bunu basit bir abur cubur yeme zannedebiliriz.

Oysa bu bir gıda zehirlenmesi olabilir. Özellikle herşey dahil konsepti ile hizmet veren yerlerde yazları çok sık olarak karşımıza çıksa da gıda zehirlenmesi hemen her yerde her an karşımıza çıkabilir. Kişi yoktur ki gıda zehirlenmesi yaşamasın.

Gıda zehirlenmelerinin en temel nedeni yiyeceklerin bozulması, son kullanım tarihini geçmiş olması ve/veya aşırı sıcak ya da aşırı soğuk bir ortamda beklemiş olmasıdır.  Gıda zehirlenmeleri en çok karşımıza balık ve tavuk gibi ürünler de çıksa da diğer ürünlerde de her zaman yaşanması olasılığı mevcuttur.

Kişilerin gıda zehirlenmesinden uzak kalmalarının temel, basit bazı yöntemleri vardır. Bunların en başında eğer dışarıda yemek yeniyor ise bilinen, hijyen kurallarına uyan, gerekli gıda belgelerini almış ve gıda  yönetmeliğine uygun yerlerde yemek yemeyi tercih etmeleri gerekmektedir. Eğer market vb. yerlerden alışveriş yapıyorlar ise mutlaka bilinen markaları tercih etmeleri ve almadan önce son kullanım tarihlerine bakmaları çok ciddi önem taşımaktadır.

Kişi eğer gıda zehirlenmesi belirtileri gösteriyor ise acilen bir hastaneye giderek doktorla görüşmelidir. Bu durumlarda tedavi için en çok tercih edilen yöntem midenin yıkanması ve kişinin gerekiyor ise serum takviyesi alması ve dinlenmesidir.

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Goji Berry Bitkisi
Goji Berry Bitkisi

Son dönemlerde adını sıkça duyar hale geldik, hemen her reklamda karşımıza çıkıyor, dünyaca ünlü markalar bu bitkiyi kullandığını söylüyor

Siyatik
Siyatik

Bel kemiğinin alt taraflarından bacakların arka yüzleri doğrultusunda siyatik sinirlerin bulunduğu bölge ağrılarına siyatik hastalığı denilmektedir.

Pankreas Kanserine Erken Teşhis!
Pankreas Kanserine Erken Teşhis!

Bilim insanları, hızlı yayılan ve bu nedenle erken teşhisi son derece güç olan pankreas kanserini tespit etmek için basit bir idrar testi geliştirdi.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz