10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Gidenlerin Ardından Yaşama Devam Etmek

Ana Sayfa » YAŞAM » Gidenlerin Ardından Yaşama Devam Etmek
Paylaş
Tarih : 09 Ekim 2014 - 10:40

gidenlerBu sayfa, bu web sayfası ile alakasız, serbest bir yazıdır kaleme alınan. Ama bazen aksini yapamazsınız, bazen yaşam devam etmek durumundadır ama etmez, edemez, işler aksamamalıdır ama sizin bunu yapmaya gücünüz yoktur, çok sevdiğiniz bir yakınınızı kaybetmişsiniz ve yaşam orada durmuştur. Herkesin, hepimizin kıymetlileri vardır yaşamda, kıyamadığı, sakındığı, sakladığı, var olmasının yettiği. Oradadır bilirsiniz, konuşmasanız da, aylarca görmeseniz de oradadır ve bu size güç verir.

İçinizdeki en güzel resimdir o. Kirlenmemiş, kuşatılmamış, hep temiz kalmış, içinizdeki iyi tarafın ağır basmasına yardımcı olmuş. Ne zaman canınız yansa o aklınıza gelmiş, güç almışsınız. Ne zaman kaşlarınızı çatsanız, gülümsemesi aklınıza gelmiş ve kendinizi daha iyi hissetmişsinizdir. İçinizdeki meleğiniz, gücünüzdür.  Onlar sizin kahramanınızdır ve ölümü konduramazsınız bile.

Sonra bir gün ölüm sizi can evinizden vurur ve o ölümsüzlüğüne inandığınız insanın ölüm haberini alıverirsiniz. Orada kopar ipler, içinizde biriken onca acı, onca duygu su yüzüne çıkmıştır. Biriken öfkeler, yaşanmamışlıklar, söylenmemiş sözler en kötüsü de yaşanmamış anlar, dolmayan boşluklar, oysa içinizde ona karşı söylenmemiş çok şey kalmıştır. Her şey eksik, her şey bitiktir o an.

Kafanızda yığınla soru dolaşır, şimdi nasıl devam edecektir yaşam? Kocaman bir hortumun içinde kaybolduğunuzu hissedersiniz. İnsanların bu kadar canavarlaştığı yeryüzünde gücü nereden alacağınızı bilemezsiniz. Bir kolunuz, bir gözünüz gitmiştir. Devam etmek isterseniz, adım atmak, sorumluluklarınız vardır, yaşam inadına doğal akışında gitmektedir ama yapamazsınız. Dünyanın böyle akmasına da kızarsınız, sevdiğiniz insan ölmüştür ve her şeyin olağan devam etmesi anlamsızdır. O hiç yaşamamış gibi yapmak, ağır bir yüktür. O bu yaşamdan geçmiştir, iyiliğe ve güzelliğe dokunmuştur, içinizde kocaman bir çığlık vardır ve koskoca bir boşluk. Yaşamın tüm dayatmalarına inat durursunuz. Çünkü gidenlerin ardından yas tutmak vardır. Sevdiklerinizin ardından yapabileceğiniz belki de tek şey acınızı yaşamaktır. Kimseye bir şey kanıtlama derdine düşmeden, seni çok sevdim diyemediğiniz için. Bunu  ondan almaya hakkınız yoktur, o bunu çoktan hak etmiştir.

Sonrası mı? Yaşarsanız, biraz salak, çok eksik ama gidenlerin düşlerine sadık kalarak ve yollarında yürüyerek. Çünkü onların yolunda yürümek artık bir görevdir ve yapabileceğiniz tek şey onlar gibi olmaya çalışarak insan kalmaktır.

Bana bu satırları yazdıran ALİ TURAN Ağbime saygıyla.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Dünyanın En Ünlü Mart Festivalleri
Dünyanın En Ünlü Mart Festivalleri

1 Bali Spirit Festivali (29 Mart-3 Nisan 2016) Ubud, Bali, Endonezya Bali Spirit, Wanderlust festivali gibi hızla büyüyen yeni bir fenomen. Yemyeşil

Yaşam İçin 13 Satır
Yaşam İçin 13 Satır

1. Seni sen olduğun için değil, seninle birlikte olduğumda ben olduğum için seviyorum., 2. Hiç kimse gözyaşlarını haketmez, onlara layık olan

Hayat Felsefesi Olabilecek Başarı Sözleri
Hayat Felsefesi Olabilecek Başarı Sözleri

“Başarı son değildir, başarısızlık ölümcül de değildir. Önemli olan devam etme cesaretini gösterebilmektedir.” Bu söz İngiliz politikacı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz