10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

göz tansiyonu

Ana Sayfa » SAĞLIK » göz tansiyonu
Paylaş
Tarih : 27 Nisan 2014 - 17:26

göz tansiyonuGÖZ TANSİYONU

İnsanların gözlerinin içindeki basıncın sürekli olarak yükselmesi sonucunda kişilerin gözlerinde meydana gelen bu hastalığı glokom yani göz tansiyonu veya halk arasında bilinen ismi ile belirtecek olursak Karasu Hastalığı olarak tanımlayabiliriz. Bu hastalık ta kişinin görme siniri aşırı hasar gördüğünden görme olayı oldukça azalmaktadır.

Göz tansiyonu yavaş ve derinden ilerleyen tehlikeli bir hastalıktır. Oluşumu ve ilerlemesi sırasında hiçbir belirti vermeyen bu hastalık teşhis edildiği zaman çoğu zaman tedavi için geç kalınmaktadır. Bundan dolayıdır ki göz sinirinde oluşan tahribat bu geri dönülmesi imkânsız izler bırakmaktadır. Bu tür hastalığa 60 yaşından büyük olan kimselerin yakalanma riskleri çok fazladır. Hastalıkların oluşmasında genetik yapının durumu çok etkili olmaktadır. Bu hastalıkta da bunun etkisi bulunmaktadır. Kendisinde şeker ve guatr rahatsızlıkları olan kişilerde glokom hastalığının görülmesi olasılığı çok yüksektir. Gözüne ciddi bir şekilde darbe alan kişilerde de bu hastalığa rastlanılır. Gözde oluşan göz tümörleri ile göz iltihapları da bu hastalığı tetikleyebilirler. Gözünde miyop hastalığı olan kişilerde de bu hastalığın görülme olasılığı fazladır. Kişinin devamlı olarak kortizon hapları kullanması bu hastalığın oluşumunda büyük bir etkiye sahiptir. Yüksek ve düşük tansiyonu olan kişilerde kendilerine dikkat etmelidir. Glokom hastalığının en büyük sebebi gözümüzün içinde salgılanan ve gözün beslenmesi için hayati bir önem arz eden göz içi sıvısının yeteri derecede boşalamaması sonucu gözün içinde bir basınç meydana gelmesidir. Göz içindeki bu basıncın yükselmesi de göz sinirlerinin zarar görmesine neden olur. Bu da glokom hastalığının oluşması şeklinde ifade edilir. Bir kişi glokom hastalığına yakalandığını pek fark etmez ama bazı belirtiler bu hastalığı ele verir. Sabahları yataktan kalktıktan sonra devamlı baş ağrısı çekiyorsa, ara sıra kişinin görmesinde bir bulanıklık varsa ve kişi televizyon izlerken gözlerinin çevresinde ağrı hissediyorsa hemen vakit kaybetmeden göz doktoruna muayene olmalıdır. Glokom hastalığının tedavisinde 3 türlü teknik kullanılmaktadır. Hastalıkta kullanılan ilaç tedavisi sırasında gözdeki sıvının durumu ya arttırılıyor ya da sıvı miktarı düşürülüyor. İkinci bir teknik ise ameliyattır. Bu ilaçla tedaviden sonuç alınamadığında başvurulan bir yöntemdir. Ameliyat sırasında gözün beyaz bölümünde çok küçük bir delik açılarak gözdeki fazla sıvı alınır. Ameliyattan sonra hastaların çoğunun gözü iyileşmektedir. Diğer ve son teknik olarak ta lazer ile tedavi uygulanmaktadır. Bu yöntemde de yapılan işlemler aynıdır.

Göz tansiyonu çok tehlikeli bir hastalıktır. Gözümüzde hissettiğimiz herhangi rahatsızlık anında hemen doktora başvurmalı ve tedavimizi hemen yaptırmalıyız. Hastalıkların hiçbiri ihmal edilmemelidir. Sağlığımız bizim en büyük hazinemizdir.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Goji Berry Bitkisi
Goji Berry Bitkisi

Son dönemlerde adını sıkça duyar hale geldik, hemen her reklamda karşımıza çıkıyor, dünyaca ünlü markalar bu bitkiyi kullandığını söylüyor

Siyatik
Siyatik

Bel kemiğinin alt taraflarından bacakların arka yüzleri doğrultusunda siyatik sinirlerin bulunduğu bölge ağrılarına siyatik hastalığı denilmektedir.

Pankreas Kanserine Erken Teşhis!
Pankreas Kanserine Erken Teşhis!

Bilim insanları, hızlı yayılan ve bu nedenle erken teşhisi son derece güç olan pankreas kanserini tespit etmek için basit bir idrar testi geliştirdi.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz