10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Hangisi Daha Zararlı: Nargile mi? Sigara mı?

Ana Sayfa » Genel Sağlık » Hangisi Daha Zararlı: Nargile mi? Sigara mı?
Paylaş
Tarih : 24 Mayıs 2014 - 9:13

nargile_mi_sigara_mi_hangisi_daha_zararli_h49ccs133Hangisi Daha Zararlı: Nargile mi? Sigara mı?

         Nargile Güney Asya ve Ortadoğu kökenli, zamanla bir gelenek halini almış olan ve tütün içmek amacıyla kullanılan bir araçtır. Nargile lüle, şişe,marpuç, ser, sipsi gibi bölümlerden oluşur. Tarihi Hindistan’a kadar uzanan nargile, Osmanlı İmparatorluğu zamanında İran üzerinden bu topraklara kadar ulaşmıştır.

        Günümüzde zaman zaman tartışılan konulardan biridir nargilenin mi yoksa sigaranın mı daha zararlı olduğu sorusu. Kimi zaman nargilenin daha az zararlı olduğu söylenmiş olsa da, son yıllarda yapılan araştırmalar nargileninsigaradan daha az zararlı olmadığını göstermektedir. Peki, nargile içtiğimizde ne olur? Sigaradan bir farkı var mıdır? İşte yanıtları:

  • Nargilenin bağımlılık yapmadığı söylentileri gerçek değildir. Nargile de sigara gibi bağımlılık yapar.
  • Nargileden alınan bir nefesten 2.25 mg nikotin ve 3 gr tütün vücuda geçer. Bunun anlamı, bir nefeslik nargile içimiyle 50 tane sigara içilmiş gibi nikotin alınmış olunur.
  • Yine diğer bir önemli nokta da nargile dumanında sigara dumanında bulunandan çok daha fazla miktarda kurşun, kobalt, arsenik ve nikel bulunmaktadır.
  • Nargile aynı sigara gibi kanser ve KOAH gibi hastalıklara sebep olabilmektedir.
  • Nargilenin suyunun zararı azalttığı yönündeki düşünceler doğru değildir.
  • Nargilede, sigaradaki gibi kağıt ve naylon olmaması zararı arttırır ve nargilenin dumanı ciğerlere yoğun şekilde hücum eder.
  • Nargile kanser ve KOAH dışında mesane kanseri, yüksek tansiyon, ülser, Parkinson, bronşit, ağız kanseri gibi hastalıklara da neden olabilir.
  • Eğer nargile ortak kullanılırsa uçuk, hepatit C, AIDS gibi hastalıklara da neden olabilir.
  • Kapalı ortamda içilen nargile dumanı da aynı ortamda bulunanları pasif içici durumuna sokarak zarar verir.
  • Nargilenin tütününe eklenen meyve parçacıkları nargileyi daha az zararlı hale getirmez. Nargilenin tadının ve kokusunun daha iyi olması onu daha zararlı yapmamaktadır.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları
Pirinç Suyunun Cilde Faydaları

Pirinç suyu ten rengini beyazlaştırır ve ciltteki kahverengi lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Özellikle cilt beyazlatmak isteyenler

Kuşkonmazın Faydaları
Kuşkonmazın Faydaları

Ülkemizde çok yenen bir yiyecek olmamakla beraber aslında oldukça faydalı bir yiyecektir kuşkonmaz. Biz de bu yazıda onun bilinen ve bilinmeyen

Nekrofobi Nedir
Nekrofobi Nedir

Bu yazıda işi çok uzatmadan Size hap bir bilgi vereceğiz. Birçoğumuzun bildiği ama adını koyamadığı nekrofobi konusunu kısaca açıklayacağız. Nekrofobi Ceset

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz