Bizi Takip Edin

Kişisel Bakım

Hidroterapi Bakımı

Yayınlandı

on

Hidroterapi BakımıHidroterapi Bakımı
Hidroterapi, geleneksel olarak vücudu arındırmak ve gençleştirmek için kullanılır. Kan ve lenf dolaşımını destekler, ter söktürür, vücudu toksinlerden arındırır. Hidroterapi seansında bitkisel çayınızı yudumlayarak detoks sürecini pekiştirin. Sauna, masaj ve arındırıcı banyolar; düzenli egzersiz ve iyi bir beslenmeyle birleşince selülitlerden arınmanızı sağlar.
İngiliz tuzu banyosuyla arının
İngiliz tuzlu sıcak banyoya servi, greyfut ve zencefil esansiyel yağlarını da ilave ederek arındırıcı bir banyo yapabilirsiniz.
250g İngiliz tuzu (magnezyum sülfat)
3 damla servi esansiyel yağı
3 damla greyfut esansiyel yağı
3 damla zencefil esansiyel yağı
1 çorba kaşığı tam yağlı süt
Küveti dayanabileceğiniz kadar sıcak suyla doldurun, küvet dolarken İngiliz tuzunu da ekleyin. Esansiyel yağlan süte karıştırıp küvet tamamen dolunca küvete ilave edin. Elinizle banyo suyunu karıştırın. Küvette 15-30 dakika kadar kaldıktan sonra soğuk suyla durulanın.
Sıcak ve soğuk duş
Pratik bir hidroterapi uygulaması olarak sabahları aldığınız sıcak duşunuzu soğuk suyun altına girip çıkarak bitirin. Arka arkaya yapılan sıcak ve soğuk duşlar kan dolaşımını ve lenf akışını uyarır. Burada dikkat edilecek nokta, bunalacak kadar sıcak bir duş yapıp ardından gelen soğuk duşla ferahlamaktır.
Arındırıcı maydanoz çayı
Doğal bir idrar sökücü olan maydanoz, vücudu hırpalamadan arındırır. Detoks banyonuz sırasında 250ml maydanoz çayınızı yudumlamayı ihmal etmeyin.
500ml kaynar su
4 çorba kaşığı iri doğranmış taze maydanoz
Maydanozun üzerine suyu ilave edip kapağını kapatın. 15 dakika demlendirdikten sonra süzün, dilerseniz limon ve bal İlave edin.

Vücut fırçası
Banyo suyunuz dolarken, vücudunuzu doğal sünger veya doğal kıllı bir fırçayla fırçalayın. Kan dolaşımını güçlendiren bu masaj, ölü deri hücrelerinin de dökülmesini sağlar. Topuklarınızdan başlayarak yumuşak vuruşlarla bacaklarınıza, kalçalarınıza ve karnınıza doğru yükselin; parmaklarınızdan omuzlarınıza doğru, göğsünüze ve sırtınıza bu şekilde masaj yapın. Son olarak boynunuza da masaj yapın. Ardından dilediğiniz bir banyoyu seçerek küvette dinlenin.
Arındırıcı bitkisel çay
Banyonun toksinlerden arındırıcı etkisini artırmak için küvetteyken 250ml arındırıcı bir bitki çayı yudumlayın. Dulavrat otu, hatmi kökü, meyan kökü, ısırgan otu, nane ve çayır dutu içeren bu çay; cilt, karaciğer, bağırsak ve böbreklerin artıkları dışarı atma işlevini güçlendirerek vücudu toksinlerden arındırır.
875ml su
1 tatlı kaşığı dulavratotu
1 tatlı kaşığı kara hindiba kökü
1 tatlı kaşığı meyan kökü
1 tatlı kaşığı ısırgan otu
1 tatlı kaşığı nane
1 tatlı kaşığı çayır dutu
Dulavrat otu, hatmi kökü ve meyan kökünü suyla beraber kapağı kapalı bir tasa koyun. 15 dakika kadar kısık ateşte kaynatın. Ateşten aldıktan sonra ısırgan otu, nane ve çayır dutunu ilave edin. Kapağını kapatıp 10 dakika demlendirin. Üç hafta boyunca günde 750ml kadar İçin.
Yosunlu detoks banyosu
Mineraller yönünden zengin deniz yosunu ve Ingiliz tuzu ile kuvvetli etkili, toksinlerden arındırıcı bir banyo hazırlayabilirsiniz. Deniz tuzu arındırır, karbonat ise cildinizi yumuşatır ve pürüzsüz bir görüntü kazandırır.
60g İngiliz tuzu (magnezyum sülfat)
110g deniz tuzu
30g kuru kelp (kahverengi deniz yosunu)
125g karbonat
İngiliz tuzu, deniz tuzu ve kelp’i robotta toz hâline gelinceye kadar öğütün. Karışımı, karbonatla beraber sıcak küvet suyuna İlave edin. 20 dakika küvette kalın, ılık suyla durulanın.

Pratik aromaterapik detoks banyosu
Toksinlerden pratik bir biçimde arınmak için ardıç ve greyfut yağıyla banyo yapabilirsiniz, Bu karışıma tam yağlı sütü de ekleyerek cildin tahriş olmasını önleyebilirsiniz.
4 damla ardıç esansiyel yağı
4 damla greyfut esansiyel yağı
1 çorba kaşığı tam yağlı süt
Malzemeleri karıştırıp sıcak banyo suyunun içine ilave edin, yağların çözülmesi için elinizle karıştırın. 20 ila 30 dakika banyoda kaldıktan sonra ılık suyla durulanın.
Hoş kokulu sauna
Esansiyel yağlarla sauna seansınızın etkisini artırabilirsiniz. Saunayı kokulu buharla doldurmak için sıcak sauna taşlarına dökülen suya, birkaç damla okaliptüs, günlük veya ladin esansiyel yağlarından ilave edin.
Selülitlere karşı tuz kesesi
Bu kese düzenli bir şekilde sık sık uygulandığında kan dolaşımını ve lenf akışını güçlendirerek selülitleri azaltır. Ilık bir duş alarak vücudunuzu nemlendirin, Bir avuç deniz tuzuyla kalça ve baldırlarınıza iki dakika masaj yapın. Önce ılık, sonra da soğuk suyla durulanın. Kan dolaşımınız güçlendikçe cildinizde karıncalanma hissi uyanacaktır. Bu masajı gün içinde arzu ettiğiniz sıklıkta uygulayın. Dikkat: Bu keseyi çatlamış veya iltihaplanmış cilde uygulamayın.
Selülit masajı
Banyo yaparken vücudunuzun selülitli bölgelerine masaj yapın. Yumuşak selülitlerde, selülitli dokuyu avuçlayıp bağlı olduğu kastan ayırırcasına yukarı çekin. Bükme ve düğümleme hareketleriyle dolaşımı dengelemeye çalışın. Sert selülitlerde, selülitli bölgeyi yumruk yaptığınız ellerinizle kuvvetli bir biçimde ovuşturun. Selülit masajı biraz canınızı yakabilir. Cildinizi morartmamaya özen göstererek kuvvetli bir masaj uygulayın

İLETİŞİM BİLGİLERİ Adres: Maltepe-İSTANBUL Cep: 0505 436 9270 E-mail: isguvenligi@hotmail.com.tr Uyruğu: T.C. Doğum Tarihi ve Yeri: 1983 – İstanbul Askerlik Durumu: Tamamlandı (06.2007) Ehliyet: Kategori: B (2001) Medeni Durum: Evli Sigara: Kullanmıyor EĞİTİM DURUMU Süleyman Demirel Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği, Eylül 2005 Göztepe Lisesi   İŞ DENEYİMLERİ İş Güvenliği Şefi Dumankaya İnşaat A.Ş., 09.2007 – Devam Ediyor İş Güvenliği Mühendisi Taşyapı İnşaat, 06.2007-09.2007 Saha Mühendisi Mensaş Zemin ve Temel Çözümleri A.Ş., 02.2006 – 06.2006 (Ağaoğlu My World Projesi-İstanbul, TCDD İstanbul-Ankara Hızlı Tren Projesi-Ankara) Saha Mühendisi Limit Teknik Araştırma A.Ş., 07.2005 – 12.2005 (TCDD İstanbul-Ankara Hızlı Tren Projesi-Ankara) Jeofizik Mühendisi (Kurum Stajı) Bektaşoğlu İnşaat A.Ş., 07.2003 – 09.2003 (Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı-ADANA) BİLGİSAYAR ve YABANCI DİL Microsoft Office 2003, HTML, Php, Qbasic, CorelDraw9, Surfer8 İngilizce: Orta seviye EĞİTİMLER ve SERTİFİKALAR İş Güvenliği ve Çevre Koruma Ürünleri Eğitimi – Ramazan YALÇIN, 3M Türkiye Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi – Güneş KOCAMANOĞLU, Taşyapı İnşaat OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Bilinçlendirme Eğitimi – Güneş KOCAMANOĞLU, Taşyapı İnşaat OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi İç Tetkikçi Sertifikası – Güneş KOCAMANOĞLU, Taşyapı İnşaat Temel İlkyardım Sertifikası – Ahmet TÜZELOĞLU, MAT İlkyardım Eğitim Merkezi Yangın Eğitimi – Mehmet BALBALOĞLU, MAT İlkyardım Eğitim Merkezi Endüstriyel Tesislerde Yangınla Mücadele Eğitimi – Kurtarır Yangın Söndürme A.Ş. İnşaat İşlerinde Temel Tehlike Belirleme, Pratik Kontrol Yöntemleri ve Saha Denetimleri – Dönüşen Adam Eğitim ve Danışmanlık A.Ş. İş Güvenliği Uzmanlık Eğitimi (C) – Özsoy İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim ve Danışmanlık A.Ş. Hobilerim Araba Kullanmak Gezmek Kitap Okumak Yüzmek İş Güvenliği ve Sağlığı ve Genel Sağlık konuları hakkında makale yazmak REFERANSLAR İstenilmesi durumunda vericektir.

Okumaya devam et
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anne ve Bebek

Sağlığına dikkat et

Sevdiklerin ve kendin için Sağlığına dikkat etmelisin

Yayınlandı

on

Fotoğraf : Sağlık için

Özel Sağlık Bilgileri

“Kendin ve Sevdiklerin için Sağlığına dikkat et”

Sizlere özel sağlık bilgileri hakkında bir takım bilgiler aktaracağız

Okumaya devam et

Beslenme ve Obezite

Kuruyemiş ve besleyici: Bağırsak sağlığınız için en iyi kuruyemiş türü hangisidir?

Bağırsaklarınız için en iyi kuruyemiş seçimini bu konuyu okuduktan sonra rahatça yapabilirsiniz

Yayınlandı

on

Bağırsak için Kuruyemiş görseli

Kuruyemişler, lezzetli süper yiyecekler ve suçluluk duymadan popüler atıştırmalıklardır. Aynı zamanda protein ve diyet lifi bakımından da zengindirler. Bir hayvan araştırmasına göre, özellikle ceviz olmak üzere kuruyemiş tüketmek bağırsak sağlığını destekler .

Çalışma, Nutrients dergisinde yayınlandı ve Texas A&M Üniversitesi ve Connecticut Sağlık Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından yapıldı .

Pek çok farklı fındık türü vardır ve hepsi çeşitli sağlık yararları sunar. Araştırmacılar, araştırmaları için cevizin iltihaplı bağırsak hastalıklarına (IBD) karşı potansiyel koruyucu etkilerini araştırdılar .

IBD, Crohn hastalığı ve ülseratif kolit olmak üzere iki durumu tanımlamak için sıklıkla kullanılan bir terimdir. Her ikisi de bağırsak iltihabını içeren uzun vadeli durumlardır .

Crohn hastalığı, ağızdan anüse kadar sindirim sisteminin herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Öte yandan, ülseratif kolit yalnızca kolon veya kalın bağırsakta yaralara neden olur.

Herhangi biri IBD geliştirebilirken, genellikle 15 ila 40 yaş arası hastalarda teşhis edilir.

IBD semptomları şunları içerebilir:

Aşırı yorgunluk
Midede ağrı, kramp veya şişlik
Tekrarlayan veya kanlı ishal
Kilo kaybı
IBD’li herkes bu semptomları yaşamaz. Diğerleri de anemi, kusma ve yüksek ateş gibi semptomlar yaşayabilir.

IBD’nin daha az yaygın semptomları şunları içerebilir:

Artrit
Eritema nodozum veya ağrılı kırmızı cilt yumruları
Sarılık veya birincil sklerozan kolanjit
Üveit veya ağrılı kırmızı gözler
IBD gelip gidebilir, yani alevlenme sırasında şiddetli semptomlar yaşayabilirsiniz. Ancak iyi haber şu ki, IBD de remisyona girebilir.

İltihaplı bağırsak hastalığı ve ceviz tüketimi

Çalışma için araştırmacılar, ülseratif kolitli fareler üzerinde ceviz takviyesinin olası sağlık yararlarını araştırdılar. Ceviz, farelerin günlük diyetinin yüzde 14’ünü oluşturuyordu – insan diyetindeki 20 ila 25 ceviz eşdeğeri .

Araştırmacılar, iki hafta sonra, ceviz yiyen farelerin kolonlarında ülserasyon veya yaralanma boyutunun önemli ölçüde azaldığını buldular . Somun tüketimi de onarım sürecinin hızlanmasıyla bağlantılıydı. Bu bulgular, düzenli olarak ceviz tüketmenin ülseratif kolit gibi IBD’lerin önlenmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir .

Daniel Rosenberg, tıp profesörü ve Dr Masako Nakanishi, Moleküler Onkoloji Merkezinde doçent UConn Sağlık , dikkat cevizin koruyucu yararları mikropları nasıl etkilediğini onlar metabolize edilir ve nasıl dolayı olabilir bağırsakta yaşamak.

Araştırmacılar, daha ileri çalışmaların cevizdeki hangi aktif bileşiklerin koruyucu faydalarının arkasında olduğunu belirlemeye yardımcı olabileceğini ekledi.

Ceviz neden sizin için iyidir

Ceviz, 1: 4.2 oranında omega-3 ile omega-6 yağ asitlerinin en faydalı kombinasyonuna sahiptir. Ek olarak, ceviz, diyabet, kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabilecek besinler ve fitokimyasallar açısından zengindir. (İlgili: Uzmanlar, cevizin meme kanseriyle savaşan genlerin ifadesini “değiştirebileceğini” keşfediyor .)

Ceviz ayrıca IBD teşhisi konan hastalarda bağırsak sağlığını geliştirebilecek diyet lifi ile doludur. Cevizde bulunan diğer temel besinler arasında bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor ve B6 vitamini bulunur.

Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar bakımından zengin olan ceviz, yağ ve kalori bakımından yüksektir, ancak içerdikleri besin ve yağların kalp için iyi olduğu söylenir.

Tuzlu patates cipsi üzerinde atıştırmak yerine, bir avuç ceviz üzerinde çırpın. İyi bağırsak sağlığını destekleyen ve daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayan diyet lifi, sağlıklı yağlar ve protein bakımından zengindirler .

Okumaya devam et

Cilt Sağlığı

Kırışıklık Karşıtı Maskeler

Özellikle kuru ciltler için idealdir. Cildiniz yağlıysa maskeye 4-5 damla limon suyu ekleyebilirsiniz.

Yayınlandı

on

kırKırışıklıklar İçin Yoğurt Maskesi

Yoğurt maskesi cildin üst katmanını temizlerken cildi nemlendirir, geniş gözenekleri küçültür, yumuşamasını sağlar ve doğal bir parlaklık verir. Düzenli olarak uygulandığında hem kırışıklıkların derinleşmesini hem de kırışıklık oluşumu önler. Özellikle kuru ciltler için idealdir. Cildiniz yağlıysa maskeye 4-5 damla limon suyu ekleyebilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler;

1 çay kaşığı sade yoğurt, 1 çay kaşığı bal, yarım çay kaşığı portakal suyu ve yarım muz.

Muzu çatalla ezdikten sonra diğer malzemelerle karıştırın. Karışımı parmak uçlarıyla masaj yaparak tüm yüzünüze sürün ve 15 dakika yüzünüzde bekletin. Ilık suyla yıkayabilir ve nemlendirici sürebilirsiniz.

Cildiniz çok kuruysa bu maskeyi haftada 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

Kırışıklıklara ve Lekelere Karşı Limon Maskesi

Limonun cildi sıkılaştıran bir etkisi vardır. Ayrıca fazla yağı alarak asitli yapısıyla lekelerin görünümünü hafifletir. Karbonatla birlikte kullanıldığında peeling etkisi yaratır ve kırışıklıkların görünümünü azaltır. Yağlı cildi olanlar bu maskeyi haftada 1 kez yapabilir.

İhtiyacınız olan malzemeler;

Yarım limonun suyu ve 2 tatlı kaşığı karbonat.

Karbonatla limonu yoğun kıvamlı bir krem haline gelinceye kadar karıştırın. Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza sürerek 10 dakika bekletin. Temizlemek için ılık su kullanabilirsiniz.

Bu maskeyle ilgili dikkat edilmesi gereken 2 nokta var. Eğer cildiniz kuruysa limonun kurutucu etkisi cildinizde tahrişe neden olabilir. Bu nedenle kuru cildi olanların kırışıklıklar için yoğurt maskesini kullanması daha iyi. İkinci nokta ise bu maskeyi yaptıktan sonra güneşe çıkmamaya dikkat etmeniz gerektiği. Çünkü limon cildi güneş ışınlarına hassas hale getirebilir.

Cildi Besleyen Badem Maskesi

Cilt sağlığı için önemli olan E vitamini, lif, demir, çinko, folik asit ve kalsiyum bakımından zengin olan badem maskesi yorgun cildi canlandırmak, cilde parlaklık vermek ve kırışıklıkları önlemek için düzenli olarak kullanılabilir.

1 avuç bademi geceden yarım kase süte yatırın. Sabah bademlerin kabuğunu soyarak (sütte yumuşadığı için sabah daha kolay soyuluyor) rondodan geçirin veya havanda dövün.

Sürülecek kıvama geldiğinde tüm yüzünüze sürün ve 20-30 dakika kadar bekletin. Daha sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Badem pahalı olduğu için maskesi de biraz pahalı oluyor ama cildiniz kendine gelene kadar her gün tekrarlamanızı öneririm.

Okumaya devam et

Trend

Copyright © 2016 Bilgi Sağlık. Theme by KKtmr - webtasarimi.gen.tr