10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Hipertansiyon Nedir?

Ana Sayfa » SAĞLIK » Hipertansiyon Nedir?
Paylaş
Tarih : 11 Mayıs 2014 - 2:20

hipertansiyon nedirHipertansiyon Nedir?

Vücudumuzda kanın dolaşabilmesi için bir basınca ihtiyaç vardır. Kan basıncının normal düzeyinden fazla olması olayına hipertansiyon denilmektedir. Vücudun kan basıncı ölçülürken iki tane değer göz önüne alınır. Kişide ki büyük tansiyona “Sistolik Kan Basıncı” ve küçük tansiyona ise “Diyastolik Kan Basıncı” denir. Kalp kasıldığı zaman ölçülen kan basıncına ölçümüne büyük tansiyon, kalbin gevşemesi sırasında ölçülen kan basıncına ise küçük tansiyon denilmektedir. Ölçüm sırasında hem küçük tansiyon hem de büyük tansiyon normal değerlerden fazla çıkıyorsa bu hipertansiyon olarak ifade edilir.

Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir?

Hipertansiyon hastalığının belirtileri arasında ense kökünde başlayan bir baş ağrısı, göğüs kısmında çarpıntı, nefes almada güçlük, kişinin kendisini yorgun hissetmesi, burun kanaması, yolda yürürken ve merdiven çıkarken zorlanma, bazen aşırı derecede idrara çıkılması, bacaklarda ödem olmasını sayabiliriz. Eğer kişinin kan basıncı fazla yüksekse çift görme, konuşurken dilde peltekleşme, yüzde ve vücutta karıncalanma olması durumunu da belirtiler arasında sayabiliriz. Yalnız bu saydığımız belirtilerin birçoğu görülmediği için kişi tansiyon durumu hakkında kesin bir bilgi sahibi olamaz. Bunun için kişi tansiyonunu belli aralıklar ile ölçtürmelidir.

Hipertansiyona Sebep Olan Hastalıklar?

Hipertansiyon hastalığına birçok hastalık neden olabilir. Bu hastalıklardan bazıları böbrek hastalıkları, hormon ve metabolik hastalıklar, şeker hastalığı, tiroid bezlerinin hastalığı, kalp ve kalp kapakçığının neden olduğu hastalıklar, hastalıkların tedavisi için alınan bazı ilaçlar, romatizma hastalığı için kullanılan ilaçlar, kortizon kullanımı, grip ve soğuk algınlığı ilaçları, depresyon için kullanılan ilaçlar tansiyonun yükselmesine sebep olurlar.

Hipertansiyon Tedavi

Hipertansiyon tedavisinde amaç kişinin hedef organ hasarının önlenmesi ve ölüm riskinin azaltılmasıdır. İlk olarak hipertansiyon ortaya çıktığı zaman burada ki amaç tansiyonun hasar verdiği organı tedavi etmektir. Eğer kişinin tansiyonu başka bir hastalıktan dolayı yükselme göstermişse ilk olarak tansiyona sebep olan hastalık tedavi edilmelidir. Hastalık teşhis edilemezse o zaman kişinin tansiyonu ilaçlar ile normal düzeyine çekilmelidir.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Goji Berry Bitkisi
Goji Berry Bitkisi

Son dönemlerde adını sıkça duyar hale geldik, hemen her reklamda karşımıza çıkıyor, dünyaca ünlü markalar bu bitkiyi kullandığını söylüyor

Siyatik
Siyatik

Bel kemiğinin alt taraflarından bacakların arka yüzleri doğrultusunda siyatik sinirlerin bulunduğu bölge ağrılarına siyatik hastalığı denilmektedir.

Pankreas Kanserine Erken Teşhis!
Pankreas Kanserine Erken Teşhis!

Bilim insanları, hızlı yayılan ve bu nedenle erken teşhisi son derece güç olan pankreas kanserini tespit etmek için basit bir idrar testi geliştirdi.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz