10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

İkiz Çocuk Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ana Sayfa » Çocuk Sağlığı » İkiz Çocuk Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Paylaş
Tarih : 14 Mayıs 2014 - 19:52

ikiz bebekAnnelik zor bir süreçtir. Kişi anne olmadan gerçekten anne olmak isteyip istemediğine karar vermelidir. Ama eğer anne olunmuş ise kişinin üzerine düşen sorumluluklar olduğu ortadadır. Annelik sadece güdüler ile yapabilecek bir iş değildir. Kişinin önce ben demesinden başka bir boyuta geçtiği bir durumdur. Önce çocuğum.

Annelik tek çocuk yetiştirirken de zor olsa bile ikiz çocuk yetiştirirken çok daha dikkat, çok daha bilinç ve farkındalık istemektedir.  çünkü ikiz çocuk yetiştirmek çok daha zor bir süreçtir ve ciddi ciddi sabır ister. İki katı, üç katı emek ister, hepsinden önemlisi sınırsız bir sevgi ve yürek ister.

İkiz çocuk yetiştirmenin bazı püf noktaları bilinirse bu iş çok daha kolay olacak ve en az hasarla atlatılacaktır. İşte yaşanmış deneyimler ile sabit bazı basit püf noktaları:

  •  İkiz çocuk yetiştirirken dikkat edilmesi gereken en temel nokta, onların ayrı ayrı birer birey olduğudur. Onlara ayrı kişiler olarak davranmak çocuğun kişiliğinin ve kimliğinin oturmasına, özgüveninin artmasına neden olacaktır. Bu ise daha sağlıklı bireyler demektir.
  • Hiç bir şart altında birine diğerinden daha fazla ilgili ve alaka gösterilmemeli, her ikisine eşit biçimde davranılmalıdır.  Çocuklardan biri diğerinden daha az sevildiği gibi bir düşünceye kapılmamalı, eşit zamanlar ayrılmalıdır
  • Tüm çocukları yetiştirirken yapılması gerektiği gibi bu çocuklar büyütülürken de çokca sevgi hissetirilmelidir. Yani hiç bir çocuk sevgiden şımarmaz. Çocuk okşanmalı, sarılmalı ve sevgi ile büyütülmelidir. Bu çocukların kişisel gelişiminde sağlıklı bireyler olmaları açısından uzmanlar tarafından önerilmektedir.
  • Asla aynı giysiler giydirilmemeli, okul dönemine geldiklerinde aynı okullara gönderilmemelidir.  İkiz çocuk olmaları fabrikasyon yetiştirilmelerini gerektirmemektedir.
  • Aralarındaki bağdan dolayı birbirlerinden uzak tutulmamalıdır
  • İkizlerin gereksinimleri, kişisel ve bedensel özelikleri saptanmalı ona uygun çözümler üretilmelidir.  Her ikisinin de üstün yönleri belirlenip ona uygun yöntemler geliştirilerek çocuklar yetiştirilmelidir.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Çocuklarda Tırnak Yeme Problemi
Çocuklarda Tırnak Yeme Problemi

Bu yazıda size çok tanıdık bir konudan bahsedeceğim.Tırnak yeme. Konu göründüğü kadar basit mi, değil mi? Hep birlikte uzmanların dediklerinden

Bebek ve Çocuklarda Düşmelere Karşı Alınacak Önlemler
Bebek ve Çocuklarda Düşmelere Karşı Alınacak Önlemler

Bebekler 5 aylık olmalarından itibaren yattıkları yerde dönebildiklerinden, yanları çocuğun düşebileceği biçimde açık olan masa veya sedir

Çocuklarda Kalp Hastalıkları
Çocuklarda Kalp Hastalıkları

Bebeklerde ve çocuklardaki kalp hastalıkları ya doğuştan olurlar ya da sonradan meydana gelirler. Çocukluk döneminde görülen kalp hastalıklarının

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz