10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

İmplant Diş Hakkında Kısa Kısa

Ana Sayfa » Ağız Ve Diş Sağlığı » İmplant Diş Hakkında Kısa Kısa
Paylaş
Tarih : 07 Kasım 2014 - 9:12

implant-nedirGeçenlerde arada kalan tek dişim kırıldı ve dişçiye gittiğimde ya yanındaki iki dişimi keserek diş takacağını ya da tek diş için implant uygulanacağını söyledi. O gün ilk defa implant sözcüğünü duydum. Çünkü daha önce hiç karşıma çıkmamıştı.

O zaman ben de araştırmaya başladım,çünkü tek diş için istenen rakam oldukça yüksekti. İmplant, bir tek diş takma yöntemi ve özel bir tedavi biçimi. Uzun bir süreç, yaklaşık 3 ay sürüyor. Tamamen bilimsel bir yöntemdir. Kaplama, protez gibi yöntemlerden çok daha sağlıklıdır.

İki türü vardır: Dental implant ve basit implant.

Dilerseniz bunların neler olduğuna bakalım :

Dental İmplant : Diş eksikliğini gidermeye ve ağız bölgesinde kayba uğrayan kısımları tamamlamaya yönelik çene kemiğinin içine veya üzerine yerleştirilen ve implant adı verilen bir alt yapıdan dayanak ve tutuculuğunu sağlayan titanyumdan üretilen bir protez biçimidir.

Basit  implant ise; Yapay bir dişin çene kemiği içine yerleştirilmesiyle doğal diş gibi görev yapmasını sağlamaktır. 

Her iki türde de başka diş kayıpları yaşanmamaktadır.

Peki neden bu kadar pahalı denildiğinde ise şu yanıt verilebilir: Kullanılan malzemeler yurt dışından gelmektedir ve özel malzemeler oldukları için çok pahalıdır.

Burada diş hekiminin uyguladığı yöntem şu şekildedir:

Anestezi işleminden sonra cerrahi operasyonla diş eti açılarak çene kemiği ortaya çıkarılır. Ortaya çıkan çene kemiğine öncelikle küçük çaplı rehber deliği açılır. Daha sonra rehber delik yavaşça genişletilerek implantın yerleştirileceği forma uygun hale getirilir. Çene kemiğindeki deliğin aşamalı olarak genişletilmesi sayesinde kemik üzerinde oluşacak travmatik etki de azaltılmış olur. Daha sonra çene kemiğinde açılan boşluğa implant çivisi  yerleştirilir.

İmplant çivisinin  yerleştirilmesinden sonra bölgedeki osseointegrasyonun oluşması için (implantın kemikleşmesi) ve implant yapılan bölgenin iyileşmesini beklemek için implantın üzerine koruyucu bir kapak vida yerleştirilir. Açılan dişeti dikilerek kapatılır ve birkaç aylık bekleme sürecine geçilir.

Birkaç ay sonra,koruyucu vida çıkartılır ve dental implantın üzerine geçici bir kuron yerleştirilir. Geçici kuron,dişetinin doğal olarak kendini şekillendirebildiği ve etrafında büyüyebildiği bir şablon olarak görev yapar. Diş eti şekillendikten sonra geçici kuron, kalıcı kuronla (porselen yada zirkonyum diş) değiştirilerek tedavi tamamlanır.

Uzun ama kalıcı bir çözümdür. Para düşünülmeksizin tercih edilmelidir.

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Damak Ağrısının Nedenleri ve Tedavileri
Damak Ağrısının Nedenleri ve Tedavileri

1) Dokuyu Yakmak Aşırı sıcak içecekleri tüketmek damağı haşlayabilir. Aşırı fazla sıcak ve baharatlı yiyecekler de damağı tahriş edebilir.

Diş Protezleri İle İlgili Sorunlar
Diş Protezleri İle İlgili Sorunlar

Bazı insanlar dişleri çekilip protez taktırınca problemlerinin biteceğine inanırlar. Halbuki protez takan pek çok insanın da söyleyeceği gibi

Diş Apsesi
Diş Apsesi

Ne zordur diş ağrısı çekmek değil mi? Kişiyi yorar, yıpratır ama bu hastalığın nedenleri nedir? Neler yol açar? Neler yapmalı derseniz işte

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz