10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

İNTERTRİGO NEDİR?

Ana Sayfa » Cilt Sağlığı » İNTERTRİGO NEDİR?
Paylaş
Tarih : 09 Şubat 2016 - 12:04

INİntertrigo  nedir?

İntertrigo    kısacası      ciltte sürtünmeye veya mantar gibi mikroplara bağlı cilt harabiyeti  olarak tanımlanır . Verdiği rahatsızlık nedeniyle  bir yada   birden çok organı etkileyebilen, hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan   çeşitli  nedenler  nedeniyle  gelişen ,kişiden kişiye farklı bulgu ve belirtiler gösterebilen doktorlar tarafından tedavi edilebilen  toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

 

İntertrigo  nasıl bir hastalıktır?

İntertrigo  cilt harabiyetine    bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. İntertrigo  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksaİntertrigo  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka İntertrigo  iyi bir şekilde tedavi  edilmelidir.

 

İntertrigo  çeşitleri nelerdir.

Akut İntertrigo

İntertrigo  genel olarak akut  İntertrigo   ve   kronik  İntertrigo  tipi olarak iki tipten oluşur.  akut  İntertrigo  1-6 haftadan kısa sürerken   ve   kronik  İntertrigo  tipi 6 haftadan daha uzun sürer.   akut  İntertrigo   belirtileri   ve   kronik  İntertrigo  belirtileri   genelde  farklılık gösterir.. akut  İntertrigo   nedenleri   ve   kronik  İntertrigo  nedenleri   genelde  farklı olabilir..  akut  İntertrigo   tedavisi   ve   kronik  İntertrigo  tedavisi farlı şekilde olabilir.

 

İntertrigo  nedenleri nelerdir?

İntertrigo  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  Deri uzun süre ıslak, sıcak ve havasız kaldığında bütünlüğü zarar görür. Bezin sürtünmesi ile de diaper dermatit görülür. Kıvrım bölgelerinin sürtünmesi ile de daha da kötüleşir. nedenler İntertrigo  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak İntertrigo  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi İntertrigo gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

İntertrigo  belirtileri nelerdir?

İntertrigo bulguları ve  belirtileri bebeklerde, çocuklarda ve yetişkin gibi farklı yaş gruplarında farklı olarak ortaya çıkabilir. En sık görülen   İntertrigo  belirtileri ve bulguları  arasında  bir çok neden sayılabilir. Bunlarda en sık görülen belirtiler    ciltte kızarıklaşma, harabiyet    gibi belirtilerdir.   İntertrigo  olan  bireylerde bu belirtilerin biri yada bir çoğu bulunabilir. İntertrigo   belirtiler kişiden kişiye göre farklı şiddette ve sıklıkta ortaya çıkabilir.  İntertrigo  olanlarda uygun bir tedavi ile bu belirti  ve  bulgularda belirgin düzelme görülür. Daha çok kıvrım bölgelerinde görülür.

      Ayırıcı tanı:

** İrritan kontakt dermatit  bezin bağlandığı bölgeye lokalizedir. Bez değiştirilmelidir.

** Histiosios X’te genelde kıvrım yerleri tutulur ve karında noktasal tarzda lezyonlar olur.

 

İntertrigo  tanısı nasıl konulur?

İntertrigo   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. İntertrigo  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. Muayene ve hikaye gibi  tanı yöntemleri İntertrigo   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen İntertrigo   tanısı koymak oldukça zordur.

 

İntertrigo   tedavisi nasıl olur ? . İntertrigo   tedavisi nedir? . İntertrigo  ne iyi gelir ? İntertrigo nasıl geçer ?

Ülkemizde ve dünyada kullanılan çeşitli İntertrigo   tedavileri vardır.  Hekimden hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine rağmen çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır. Kısacası  ……………..   tedaviler en sık tercih edilen tedavilerdir.

İntertrigo   geç tedavi edilirse İntertrigo olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. İntertrigo   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.     TEDAVİ:

İlk tercih :Her biri tek başına yada 2 ± 1 veya 3 ± 1 kullanılabilir.

Sadece zeytinyağı ve vazelin kulllanılabilir.

  1. OKSİTİN® KREM günde  üç kez  ( Zn + zeytinyağı + vitamin + vazelin içerir)
  2. TRAVAZOL® KREM  günde  bir kez ( antifungal + düşük doz steroid)
  3. DERMO-TROSYD® KREM  günde  iki kez (antifungal + antibakteriyel)
  4. HAMETAN® KREM günde  üç kez (Tahriş varsa tedaviye eklenebilir. Tek başınada kullanilabilir.)
  5. PAVLODERM® PİŞİK KREMİ günde üç  kez (papatya ve nergis özü)

** Sadece rektal bölgedeki koyu kırmızılıklarda streptokokal enfeksiyon düşünülebilir ve DERMA-TROSYD tercih edilebilir.

** Mantar ile enfekte olmuş olgular deride parlak kırmızı lezyon ve onun çevresinde çok sayıda uydu lezyon şeklindedir. Tedavi 2±1   vaya 3±1 tercih edilir.

** Yüksek doz steroid içeren kremler kesinlikle kullanılmaz. (DERMOVAT gibi) çocuklarda cushing  sendromu bile yapabilir.

 

İntertrigo   tedavisi için yasal Uyarı: Unutmayın  İntertrigo  tedavisini tıp doktorları vermelidir. Tıp doktoru olmayan kişiler eczacılar veya diğer sağlık personeli gibi kişilerin ilaçla hastaları tedavi etmeye kalkışması hastalarda öldürücü sonuçlara neden olabilir. Yarım doktor öldürür.  Aynı şekilde bir hasta İntertrigo  tedavisi  için başka bir hastanın ilaçlarını kullanmamalıdır. Bu şekilde ölen bir çok hasta vardır. Bu yüzden tıp doktoru değilseniz İntertrigo    tedavisi için   kendi kendinizi adını dozunu yan etkilerini  kullanım sürelerini bilmediğiniz ilaçlarla tedavi etmeye kalkışmayın. Zaten  İntertrigo için tıbbi terimleri  doğru şekilde anlamanız imkansızdır.

 

 

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Kırışıklık Karşıtı Maskeler
Kırışıklık Karşıtı Maskeler

Kırışıklıklar İçin Yoğurt Maskesi Yoğurt maskesi cildin üst katmanını temizlerken cildi nemlendirir, geniş gözenekleri küçültür, yumuşamasını

Vitiligo Nedir?
Vitiligo Nedir?

Vitiligo dış derinin renk kaybına uğramasıyla oluşan beyaz plaklarla seyreden bir deri hastalığıdır. Modern Tıp Vitiligo için gereken tedavi

Kan Çıbanı
Kan Çıbanı

Size bu yazımda tam çenemde çıkan bir sivilceden bahsedeceğim. Adı kan çıbanı imiş. Eminim aramızda yaşayanlar vardır ama ben yine de öğrendiklerimi

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz