10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

İş Güvenliği Hakkında Genel Bilgiler

Ana Sayfa » İş Sağlığı » İş Güvenliği Hakkında Genel Bilgiler
Paylaş
Tarih : 30 Haziran 2014 - 8:53

temel_isguvenligi_egitimi2

Ülkemizde yasaların zorunlu hale getirmesi ile birlikte iş güvenliği konusu artık başllı başına bir iş kolu ve meslek haline gelmiştir.Eskiden sadece OHSAS iş güvenliği sertifikası ile yürürken şimdi olay başlı başına dallanmış ve bir sürü insan için farklı iş alanları yaratmıştır. Bu yazıda yasal düzenlemelerden sonra iş güvenliği konusuna genel olarak bakacağız.

Yeni yasal düzenlemeler ile beraber artık her firmanın bir iş güvenliği mühendisi, bir iş yeri hekimi olması gerekmektedir. Bir firmanın ne tür bir iş yeri mühendisi olacağı ise tamamen yaptığı işin risk durumuna göre değişmektedir. İş güvenliği alanında 3 temel sınıf vardır. Bunlar A,B, C sınıfıdır. C sınıfı en az risk taşıyan iş yerleridir ve kuaförler, pazarlama firmaları gibi kuruluşlar bu sınıfta yer almaktadır.C sınıfı iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi bulundurmak zorundadırlar. B sınıfına gelindiğinde ise orta derecede risk taşıyan firmalardır  ve B sınıfı iş güvenliği mühendisi ve yine iş yeri hekimi olmak durumundadır. A sınıfına gelindiğinde durum çok daha ciddidir Madenler, inşaat işleri bu sınıfa girmektedir. O yüzden bu firmalar risk analizi yaptırmak, acil durum planları oluşturmak , A sınıfı iş güvenliği mühendisi çalıştırmak ve tam teşekküllü sağlık desteği almak durumundadır.

Peki kimler A,B,C sınıfı ve iş yeri hekimi olabilmektedir sorusunun yanıtı ise aslında yönetmeliklerde açıklanmış durumundadır. İş yerlerinde iş güvenliği hekimi olabilmek için sınavlara girmek ve gerekli olan sertifika alınmak durumundadır. Bu sertifika alınmadan bu hizmeti vermenin olanağı bulunmamaktadır. Aynı şey iş güvenliği uzmanlığı içinde geçerlidir. C sınıfı iş güvenliği uzmanı olmak için mühendislik mezunu olmak ve gerekli sınavlara girmek temel eğitimi aldıktan sonra yeterlidir ama B sınıfına sahip olmak için öncelikle C sınıfına sahip olmak gerekirken, ayrıca belli bir süre iş deneyimi temel koşulu yanında sınavlara girmek ve eğitimleri almak ve sınavda başarılı olmak gerekmektedir. A sınıfında ise B sınıfı sertifikasına sahip olmak ve en az 5 yıl fiilen mühendis olarak çalışmak gerekmektedir. Burada da sınavlara girmek , başarılı olmak gerekmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

İşe Yeni Başlayanları İşinin Başından Ayıramayacak Olağanüstü 5 Hediye
İşe Yeni Başlayanları İşinin Başından Ayıramayacak Olağanüstü 5 Hediye

Ah bu iş yaşamı. Onunla da onsuz da olmuyor, olamıyor değil mi? Hem evli de bekar da olunsa sağlıklı bir yaşam için iş yaşamı önemli. Ne

2015 Yılı İş Kazaları İlk Dönem Verileri
2015 Yılı İş Kazaları İlk Dönem Verileri

Bu yazının yazılmasına vesilen olan olay aslında Aksaray’da yani yaşadığım kentte dün 19 yaşında bir gencin vinçten düşerek ölmesi. Dahası

2015 İlk Altı Ay İş Kazaları
2015 İlk Altı Ay İş Kazaları

2015 yılının ilk altı ayını kapsayan iş cinayetleri raporuna göre en az 794 işçinin iş kazası sonucu yaşamını yitirdiği tespit edildi.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz