10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

İş Kazaları Önlenebilir mi?

Ana Sayfa » İş Sağlığı » İş Kazaları Önlenebilir mi?
Paylaş
Tarih : 09 Aralık 2014 - 10:52

iş kazalarıSon dönem ülkemizde yaşanan iş kazalarından sonra insan ister istemez bu soruyu sormaya başlıyor. Gün geçmiyor ki bir yerden bir ölüm haberi almayalım. Bazen bir madenden, bazen bir inşaattan.

O zaman dilerseniz bu sorunun yanıtını verelim. Evet önlenebilir. Tabi ki tamamen ortadan kaldırmak mümkün değil. Yasaları yapmak yeterli değil. Öncelikle, gerek işverene, gerek çalışana bu bilinci vermek gerekiyor. Çünkü herkesin başına bir gardiyan dikmek mümkün değil. Aslında çözüm değil.

Gelin neler yapılabilir bakalım:

  • Mevzuatla ilgili düzenlemelerin geliştirilmesi, sahayı bilen, Bakanlık dışından akademisyenlerden/sendikacılardan deneyimli uzmanların, müfettişlerin de katılımı ile özellikle madencilik, metal/makine ve inşaat sektörü için çok daha ayrıntılı ve aynı zamanda pratik nitelikli birincil ve ikincil mevzuatın yeniden ele alınarak hazırlanması ve uygulamaların uzmanlarca ciddiyetle takip edilmesi gerekmektedir.
  • Bu kritik sektörlerle ilgili olarak, devletin iş yerleri bazında özellikle işveren,  mühendis, ustabaşı, nezaretçi düzeyinde teorik ve uygulamalı eğitim verilmesi konusunda seferberlik başlatması gerekmektedir.
  • İnşaatlarda İş Sağlığı Güvenliği ile ilgili 167 ve Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği İle ilgili 176 sayılı Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Sözleşmelerinin TBMM tarafından kabul edilmesi son derece olumlu bir gelişmedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı öncülüğünde kurulacak bu iki sektörle ilgili Bakanlık içinden ve dışından uzmanlar, işveren ve işçi sektörlerinden temsilcilerin katılımı ile oluşturulacak komisyonların, her iki alanla ilgili mevzuatın, bu sözleşmelerle uyumlu hale getirilmesini amaçlayan mevzuat taslaklarını, bir an önce  hazırlamaları gerekmektedir.Madencilik sektörü, metal/makine sektörü ve inşaat sektöründe çalışanlara kısa ve formalite eğitimler değil uzun ve ciddi eğitimler verilmelidir.  Verilen eğitimlerin ise işçiler için ücret ve prim kaybına yol açtığı sıklıkla görülmektedir. İş sağlığı güvenliği eğitimlerinin, işçiler için ücret ve prim kaybına yol açmaması gerektiği hususunda Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri Hakkında Yönetmelik hükümlerinde cezai yaptırımlar olmasına rağmen hukuki ve etik dayanağı olmayan bu tür uygulamaların sonlandırılması için bu uygulamaların cezai işleme tabii tutulmaları sağlanmalıdır.
  •  Taşeron şirketlerde sendikalaşmanın hukuken ve fiilen sağlanması için gerekli önlemler alınmalıdır.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

İşe Yeni Başlayanları İşinin Başından Ayıramayacak Olağanüstü 5 Hediye
İşe Yeni Başlayanları İşinin Başından Ayıramayacak Olağanüstü 5 Hediye

Ah bu iş yaşamı. Onunla da onsuz da olmuyor, olamıyor değil mi? Hem evli de bekar da olunsa sağlıklı bir yaşam için iş yaşamı önemli. Ne

2015 Yılı İş Kazaları İlk Dönem Verileri
2015 Yılı İş Kazaları İlk Dönem Verileri

Bu yazının yazılmasına vesilen olan olay aslında Aksaray’da yani yaşadığım kentte dün 19 yaşında bir gencin vinçten düşerek ölmesi. Dahası

2015 İlk Altı Ay İş Kazaları
2015 İlk Altı Ay İş Kazaları

2015 yılının ilk altı ayını kapsayan iş cinayetleri raporuna göre en az 794 işçinin iş kazası sonucu yaşamını yitirdiği tespit edildi.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz