10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

İş Sağlığı Nedir?

Ana Sayfa » İş Sağlığı » İş Sağlığı Nedir?
Paylaş
Tarih : 20 Mayıs 2014 - 6:48

iş sağlığı nedirİş Sağlığı Nedir?

İş sağlığı çalışma hayatı ve sağlık arasındaki ilişkiyi ve neden sonuç ilişkisini incelemektedir. Daha geniş bir şekilde düşünecek olursak; İş sağlığı teknik ve uygulamayı çatısı altına alan bir terim olarak tanımlanabilir. Bunlardan biri, çalışanların sağlığının korunması, hastalanan ve kazaya uğrayan çalışanların iyileştirilmesi gibi uygulamaları kapsayan iş sağlığının tıbbi boyutu olarak nitelendirdiğimiz iş hekimliğidir. Diğeri ise, çalışanların işyerindeki sağlığını etkileyen faktörleri, işyerinde bulunan madde ve etkenleri inceleyen, saptayan, düzeylerinin ölçülmesi ve eğer gerekirse kontrol altına alınması şeklinde daha çok teknik konuları kapsayan uygulamaları kapsayan iş hijyenidir. İş sağlığı hem bu teknik hem de tıbbi uygulamalara işaret eden iki uygulamayı da çatısı altına almaktadır.

İş sağlığı temel olarak kişinin çalıştığı iş ile işinin sağlığına etkileri üzerine inceleme yapar. İş sağlığı temel olarak çalışmanın ve şartlarının kişinin sağlığına olan olumsuz etkilerini araştırır. Amaç, işin kişinin sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaktır. Bunun için öncelikli olarak sağlığı olumsuz etkileyen koşullar saptanır.

Günümüzde sanayileşmiş ve sanayileşmekte olan ülkelerde hala süre gelmekte olan iş sağlığı sorunları bulunmaktadır. Bunların düzeltilmesi için gerek sivil toplum kuruluşları gerekse uluslararası hukuksal düzenlemelerle iyileştirmeler yapılmaya çalışılmaktadır. Bu konularla ilgili olarak uluslararası düzeyde kararlar almak ve öneriler geliştirmek üzere 1919 yılında Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO; International Labour Organization) kurulmuştur. Uluslararası Çalışma Örgütü bugüne kadar, yaklaşık olarak 200’ü bulan tavsiye, sözleşme ve öneriyi inceleyerek kabul etmiş ve üye ülkelerin şartlara uymak kaydıyla kullanımına sunmuştur.  ILO/WHO Ortak Komitesinin (1950) tanımı ile iş sağlığı “bütün çalışanların bedensel, ruhsal, sosyal iyilik durumlarını en üst düzeye ulaştırma ve sürdürme, çalışma koşulları yüzünden çalışanların sağlığının bozulmasını önleme, çalışanları çalışma ortamındaki sağlığı bozan etmenlerden koruma, çalışanların fizyolojik ve psikolojik durumuna en uygun işe yerleşmelerini sağlama” olarak tanımlamıştır. Benzer bir komitenin (1995) çalışmaları ile tanıma çalışanların sağlığını ve çalışma kapasitesini koruma ve geliştirme, alışma ortamını ve yapılan işi geliştirme, işyerinde sağlık ve güvenliği destekleyen yönde iş organizasyonu ve çalışma kültürünü geliştirme ifadeleri yerleştirilmiştir. İnsanlar yaşamlarını çalışarak idame ettirdikleri sürece de iş sağlığı mutlaka var olacaktır.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

İşe Yeni Başlayanları İşinin Başından Ayıramayacak Olağanüstü 5 Hediye
İşe Yeni Başlayanları İşinin Başından Ayıramayacak Olağanüstü 5 Hediye

Ah bu iş yaşamı. Onunla da onsuz da olmuyor, olamıyor değil mi? Hem evli de bekar da olunsa sağlıklı bir yaşam için iş yaşamı önemli. Ne

2015 Yılı İş Kazaları İlk Dönem Verileri
2015 Yılı İş Kazaları İlk Dönem Verileri

Bu yazının yazılmasına vesilen olan olay aslında Aksaray’da yani yaşadığım kentte dün 19 yaşında bir gencin vinçten düşerek ölmesi. Dahası

2015 İlk Altı Ay İş Kazaları
2015 İlk Altı Ay İş Kazaları

2015 yılının ilk altı ayını kapsayan iş cinayetleri raporuna göre en az 794 işçinin iş kazası sonucu yaşamını yitirdiği tespit edildi.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz