10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

İş sağlığının kökeni

Ana Sayfa » İş Sağlığı » İş sağlığının kökeni
Paylaş
Tarih : 21 Mayıs 2014 - 2:21

indirİş sağlığının kökeni

İnsanlar var oldukları ilk günden itibaren öncelikle yaşamak için gerekli olanakları yaratmak için de dahil olmak üzere çalışmak zorunda kalmışlardır. Bunun için insanların temel gereksinimleri olan barınak, yiyecek için de çalışmak ve kendilerini yeniden üretmek için uygun yaşamsal koşulları sağlamak zorunda kalmışlardır. Zamanla insanlar değişen maddi yaşam koşulları ve teknoloji ile de inşaların kullandığı araç ve gereçler de değişime uğramaya başlamış ve yaşamsal koşullarını sağlayabilmek için yeni alanlar açılması da çalışmayla ilgili yeni alanlar açılmasını sağlamıştır. İlk çağlarda iş sağlığı kavramının önemsenmesi bir kenara, böyle bir kavramın varlığından bahsetmek dahi zordur. Buna rağmen M.Ö’sinde dahi bu konunun tartışıldığı görülmektedir. Atina’lı ünlü filozof Sokrates (M.Ö. 469-399), o dönemdeki çalışanları tanımlarken “el işi yapmanın onursuz bir uğraşı olduğunu, kimsenin bu işlerde çalışanlarla arkadaşlık etmek istemediğini, hatta kentli birisi için bu tarz çalışmanın yasal olmadığını” ifade ederken, Sokrates’in öğrenci Platon’un (Eflatun; M.Ö. 428-348) zanaatkârların çalışma koşullarından kaynaklanan sorunlarına işaret ettiği bilinmektedir. Platon’un öğrencisi olan ünlü bilgin Aristo (M.Ö. 384-322) ise koşucularda gözlediği sorunları ve gladyatörlerin beslenmesi için dikkat edilmesi gereken konuları tariflemiştir. M.S. 23-79 yıllarında yaşamış olan Pliny de tozlu yerlerde çalışmanın risklerine işaretle, tozlu işyerlerinde çalışanlar arasında öksürük, nefes darlığı gibi belirtilerin görüldüğünü belirtmiştir. Juvenal de (M.S. 60-140) ayakta durarak çalışanlarda varis oluşumuna, demircilerdeki göz rahatsızlıklarına işaret etmiştir. Daha sonra yaşamış olan Galen (M.S. 130-201) ise, madenciler, kimyacılar, terziler, balıkçılar, çiftçiler ile metalürji alanında, dericilikte ve imalat işlerinde çalışanlarda görülen ve bir kısmı daha önce Hipokrat tarafından da tanımlanmış olan çeşitli hastalıklara işaret etmiştir.

Filozoflar ve tarihçiler tarafından tüm bu teorilerin üretildiği dönem, tarihsel olarak tehlikeli işlerde esirler, köleler ve suçluların çalıştırıldığı bir dönem işaret ediyordu. Bu tür işler özellikle de suçlular için bir tür cezalandırılma şekliydi. Diğer yandan maddi üretim şekillerinden dolayı köleliğe izin verildiği için, hastalanan, kaza geçiren kölelerin yerine kolaylıkla yeni bir köle veya suçlu kişi yerleştirilebiliyordu. Üstelik köleler için yaşam hakkının kutsal sayılması gibi bir durum yoktu. çalıştırılmaktaydı. Özellikle suçlular için bu çalışma bir tür cezalandırma anlamına geliyordu. Öte Bu nedenle bu alanlarda çalışanların sağlığının bozulması, hatta ölmesi toplumun ilgisini çekmemiştir.

 

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

İşe Yeni Başlayanları İşinin Başından Ayıramayacak Olağanüstü 5 Hediye
İşe Yeni Başlayanları İşinin Başından Ayıramayacak Olağanüstü 5 Hediye

Ah bu iş yaşamı. Onunla da onsuz da olmuyor, olamıyor değil mi? Hem evli de bekar da olunsa sağlıklı bir yaşam için iş yaşamı önemli. Ne

2015 Yılı İş Kazaları İlk Dönem Verileri
2015 Yılı İş Kazaları İlk Dönem Verileri

Bu yazının yazılmasına vesilen olan olay aslında Aksaray’da yani yaşadığım kentte dün 19 yaşında bir gencin vinçten düşerek ölmesi. Dahası

2015 İlk Altı Ay İş Kazaları
2015 İlk Altı Ay İş Kazaları

2015 yılının ilk altı ayını kapsayan iş cinayetleri raporuna göre en az 794 işçinin iş kazası sonucu yaşamını yitirdiği tespit edildi.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz