Bizi Takip Edin

KADIN

İz Bırakan Kadınlar 2

Yayınlandı

on

cocoHalide Edip Adıvar: 2. Meşrutiyetin ilanı üzerine çıkmaya başlayan Tanin gazetesinde, siyasal yazılar yazdı. Savaş yıllarında, İzmir’in işgalini protesto etmek için mitinglerde konuştu. Sultanahmet Meydanı’nda yaptığı coşkulu konuşma ününü yaygınlaştırdı.

Selma Rıza: İlk Türk gazeteci. Eğitimini Sorbonne Üniversitesi’nde yaptı. Sorbonne’de okuyan ilk Türk kızıydı. Siyasi bir örgüt niteliğindeki İttihat ve Terakki Cemiyetinin tek kadın üyesiydi. İstibdat dönemine karşı olarak Fransızca Meşveret ve Türkçe Şura-yı Ümmet adlı gazeteleri çıkardı. Bu gazetelerdeki yazılarında hürriyeti, laikliği ve kadın haklarını savundu.

Rebia Tevfik Hanım: İlk Türk kadın modacımız. İşe Berlin’de dikiş dikerek başladı. Daha sonra “Sadi” adında küçük bir modaevi açtı. Diktiği giysiler moda balolarında birçok kez birincilik aldı. Nazilerin aşırı vergi istekleri karşısında, bu modaevini Paris’e nakletti. 50 yaşından sonra Sorbonne’u bitirdi. 60 yaşından sonra İngilizce öğrendi ve Amerika’da konferanslar verdi.

Şair Nigar Hanım: Tanzimat’tan sonraki edebiyatımızın ilk kadın şairi olarak haklı bir şöhret yaptı. Batıda yapılmakta olan kültür toplantılarının benzerlerini Türkiye’de başlattı. Yedi dil bilen Nigar Hanım ilk manzumesini 14 yaşında yazdı. Kitaplarında kadınların ıstıraplarını konu aldı. Yurtdışında kral ve kraliçelerle görüşerek, herkesi şaşırtan kültür birikimiyle yepyeni bir Türk kadını imajı yarattı.

Safiye Ali: Türkiye’nin ilk kadın doktoru. Birinci Dünya savaşı ve Kurtuluş Savaşı yıllarında Almanya’da tıp eğitimi aldı. İkinci Dünya savaşı sırasında Dortmund’daydı. Bütün doktorlar cephedeydi. O, Alman haklına en zor günlerinde hizmet verdi.

Sabiha Bengütaş: İlk Türk kadın heykeltıraşı. Henüz lisedeyken Sanayi-i Nefise Mektebi’ne girdi. Okul içinde açılan sınavda birincilik elde ederek yurtdışında okuma imkanı kazandı. Roma Güzel Sanatlar Akademisi’nde Profesör Luppi’nin öğrencisi oldu. Daha sonra ünlü İtalyan heykeltıraş Canonica’nın asistanlığını yaptı.

Afife Jale: Türk ve Müslüman kadınların sahneye çıkmalarının yasak olduğu dönemde, Darülbedayi’ye girdi. Apollon Tiyatrosu’nda oynarken “Tatlı Sır” adlı oyunun arasında polis sahneyi bastı. Baskılar sonucu Darülbedayi’den çıkarıldı.

Bedia Muvahit: 1922 yılında “Ateşten Gömlek” filminde oynayarak, ilk Türk kadın sinema oyuncusu oldu. Müslüman Türk kadının tiyatroda oynayabilmesini yasallaştırdı. Atina’da Othello’yu Yunanca oynayarak eleştirmenlerin övgüsünü topladı.

Remziye Hisar: İlk Türk kadın kimyageri. Doktorasını Sarbonne’da yaptı. Madam Curie ve Langevin’in öğrencisi.

Güzide Lütfü: İlk Türk kadın avukat. 1928 yılında İstanbul Barosu’na 1127 sicil numarasıyla kaydolan ilk kadın oldu.

Esma Deniz: İlk Türk hemşiresi. Bir gazetede gördüğü ilanda Amiral Bristol Hemşirelik Okulu’na girdi.

Sabiha Gökçen: İlk Türk kadın savaş pilotu. Kendi isteği ve Atatürk’ün izni ile, Dersim harekatına savaş pilotu olarak katıldı ve büyük başarı elde etti.

Keriman Halis: İlk dünya güzeli. Cumhuriyet gazetesinin açtığı yarışmayı kazanan Keriman Hanım,, Belçika’nın Spa kentinde düzenlenen yarışmada birinci oldu.

Benal Arman: İlk milletvekillerinden. Dame De Sion Lisesi’ni bitirdikten sonra, Sorbonne Üniversitesi’nde edebiyat öğrenimi gördü. Daha sonra İzmir Halk Partisi’nde görev aldı. Türk alfabesinin oluşumuna yardım etti. Atatürk’ün kadınlara seçme seçilme hakkını vermesiyle birlikte İzmir milletvekili olarak Meclise girdi.

Bedia Akarsu: İlk felseficilerden.

Sabire  Aydemir: İlk kadın veteriner.

Sabiha Gürayman: ilk kadın mühendis.

Meliha Avni Sözen: İlk kadın hatip.

Leyle Gencer: 1954’te Napoli San Carlo operasında sergilediği Cavalleria Rusticana’daki Santuzza rolüyle büyük bir başarı gösterdi. 1958’de primadonnalığa yükseldi. Kraliçe rollerini yeni bir anlayışla yorumlayarak “diva”lar arasına girdi.

Füreya Koral: Türk seramikçiler için Füreya Koral, bir semboldür.

Sabiha Tansuğ: İlk kez madeni para üzerinde portresi yer alan Türk kızı. Dünyada bir para üstünde portresi bulunan başka sade vatandaş yok. Yıllarca kullanılan 50  kuruşlukların tura kısmında yer alan Sabiha Tansuğ aslında Anadolu kadın giysileri uzmanı.

İdil Biret: Paris Konservatuarı’nın Yüksek Solfej bölümünü birincilikle bitirdi. 1973’te devlet sanatçısı oldu. Beethoven Senfonilerinin Liszt tarafından yapılmış piyano uyarlamalarını, dünyada ilk kez eslendirerek, tüm dünyada yankılar uyandırdı.

Bahriye Üçok: 1971’de senatör oldu. 1978’de dul ve emekli eşlerinin maaşlarını alabilmesi için yasa çıkarttı. Hizmetlerinden dolayı ordu Türk kadınlar Birliği tarafından yılın kadını seçildi.

Arın Karamürsel: İlk piyano konserini on iki yaşında verdi. Kazandığı bursla Fransa’ya giderek eğitimini orada sürdürdü. Daha sonra Moskova Çaykovski Konservatura’nın yüksek piyano bölümünü birincilikle bitirdi. Meksika gazeteleri ondan “Sontaların Kraliçesi” diye bahsetti.

Lale Orta: İlk kadın milli hakem.

Filiz Dinçmen: Türkiye’nin ilk kadın büyükelçisi. Uluslararası Kuruluşlar Dairesi Başkanlığı, Çok Taraflı Siyasi İlişkiler Genel Müdürlüğünü yaptıktan sonra Türkiye’nin ilk kadın büyükelçisi olarak Lahey Büyükelçiliği’ne atandı.

Tansu Çiller: Türkiye’nin ilk  kadın başbakanı olarak adını tarihe yazdırdı.

Lale Aytaman: Türkiye’nin ilk ve tek kadın valisiyken politikayı tercih etti.

George Sand: George Sand’i edebiyat severler, ünlü Fransız kadın roman yazarı olarak tanırlar. Ama Sand’in en önemli özelliklerinden biri, bütün dünyayı şaşkına çevirerek 18800’lü yıllarda pantolon giyen ilk kadın olmasıdır.

Vırgınıa Woolf: Onunun için dünyanın ilk feministi diyebiliriz. Dünyanın en ünlü İngiliz kadın roman yazarlarından biri olan Woolf, kendini açığa vurmayan bir lezbiyen ve püriten bir feministti. Kitaplarında yaşam sıkıntısını ve erkeklere olan düşmanlığını anlattı. 1928 yılında kaleme aldığı “Orlando” adlı romanı erkek egemen bir topluma karşı kadınların savunulduğu ilk romandır.

Marie Cruie: Dünyanın en ünlü kadın fizikçisi. Öğrenimini Sorbonne’de tamamladı. Eşi Pierre Curie’nin ölümünden sonra, onun kürsüsüne atandı. Bir kadına dünyada ilk kez böyle bir görev veriliyordu. Alman Schmidt ile birlikte Toryum’un radyoaktifliğini buldu. 1903 Nobel Fizik ve 1911 Kimya Ödülü’nü aldı.

Mary Quant (İngiliz Modacı): 1960’ta mini eteği yaratarak modada bir devrim başlattı.

Indra Gandhi: Kongre partisi genel başkanı. Daha sonra Hindistan başbakanı oldu. Büyük bankaları ve sigorta şirketlerini millileştirdi. Hükümdar ödeneklerini ve mihracelerin ayrıcalıklarını kaldırdı. Enflasyonun çok yükselmesi nedeniyle bir dönem düşse de ikinci kez başbakan oldu. Pencab’a özerklik kazandırmak isteyen Sih’ler tarafından öldürüldü.

Valentina Terechkova: Uzaya giden ilk kadın. 1963 yılında uzaya fırlatılan Wostok 6 uzay gemisinin tek yolcusu ve kumandanı 26 yaşında bir kadındı. Yeryüzünün etrafında tam 49 tur attı. Bu arada kendisinden önce uzaya gönderilen Wostok 5 gemisiyle kenetlenmeye çalıştı.

Sımırova Bandaranaıke: Dünyanın ilk kadın başbakanı.

Margareth Thatcher: İngiltere’nin ilk kadın başbakanı.

Isabel Allende: Şilili Allende, ilk olarak adını kadın hakları savunucusu bir avukat olarak duyurdu.

Betty Friedan: Kadınlığın Gizemi adlı kitabın yazarı Friedan, Amerika’nın en ünlü kadın hakları savunucularından. 1970’te Amerikan kadınlarının oy verme hakkına kavuşmalarının ellinci yıldönümünde, New York’ta Eşitlik İçin Kadınlar grevinde, elli bin kadına öncülük etti. Daha sonra yüz seksen beş ülkeden, kırk bin kişinin katıldığı, Pekin’deki kadın konferansının da gerçekleşmesini sağladı.

Coco Chanel: Fransız modasının kraliçesi Chanel, 1910’larda açtığı modaeviyle kısa sürede adını duyurdu.

Aleksandra Kollontay: 1917 Ekim Devrimi öncesinde ve sonrasında, kadın sorunu ve sosyalist devrim için etkin görevler aldı.

RANA ARIBAŞ AMAÇ İşini yapması gerektiği gibi yapan, iş disiplini olan bir insanım, işimde en iyilerden biri olarak anılmak istiyorum ,topluma katkı koymak asli hedeflerimdendir. DENEYİM 1990–1993 Petkim Yarımca Sistem Yöneticisi  IBM Mainframe sistemlerin kurumu  Bilgisayarların bakım ve planlaması  PC lerin kurulması, Novell 2.20  Firma içi eğitimler . 1993–1999 Philip Morris SABANCI Adana-Diyarbakır Bölge Sistem Yöneticisi  Tüm elektronik sistemlerin kontrolü bakımı  Tüm bilgisayarların bakım plan ve teknik desteği  Firma içi eğitimler ve alımlar. 1999–2000 Annelik nedeniyle ara veriş 2000-2002 Mercedes Benz Aksaray Sipariş Proğram Mühendisi 2002- Kalite Güvence Danışmanlığı Kurumsal Danışmanlık &Eğitim- TQM ISO 9001:2000 , 16949,HACCP, OHSAS EĞİTİMLERİ VE AKTİF UYGULANMASI ve 14001 çevre belgesi.,TÜBİTAK-TEYDEB,KIRSAL KALKINMA, GEF-UNDP, FP7, CE, AB Projeleri , SMM faaliyetleri,CE UNDP ile yürütülen gönüllülük çalışmaları ,UNDP ve KALDER ile yürütülen Türkiye geneli CE eğitimleri (3 ay) 2006- Erişim Asansör Arıza bakım müdürü ve kalite yönetim temsilciliği EĞİTİM 1985-1990 YILDIZ Teknik Üniversitesi İstanbul  Kocaeli Mühendislik Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Bölümü  Mesleki amaçlı çeşitli seminer ve kurslar.  PLC, CNC, AS400, Novell, Windows NT, Handheld Computer, Autocad2000, FMEA,Kontrol Planları,PPAP,APQP,ERP,SAP,Kalkınma Ajansları Program Yazma Eğitimi, İş Güvenliği Eğitimi, ISO 9001:2000 eğitimi.Proje yazım eğitimi. İhracat ve dış ticaret uzmanlığı eğitimi,enerji yöneticisi eğitimi,ohsas iç tetkikçi eğitimi, asansör smm eğitimi, pcm eğitimi İLGİ ALANLARI Traking,sinema, fotograf, bilgisayarlar. DİL İngilizce : Çok iyi düzeyde Almanca : İyi düzeyde EĞİTİM TECRÜBELERİ Alınan Eğitimler * ISO 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Genel Eğitimi * İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirme ve Derecelendirme Eğitimi * ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi Temel Eğitimi * ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Genel Eğitimi * İç Tetkik Eğitimi * Gerilla Pazarlama Eğitimi * İş Geliştirme Eğitimi * 22000 Eğitimi * NLP Eğitimi * Stratejik Yol Haritası (SHY) Hazırlama Eğitimi * MAP Eğitimi * 16949:2002 Eğitimi * Teknik Dosya Hazırlama Eğitimi * İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi * Dış Ticaret Uzmanlık Eğitimi * Yapay Zeka Eğitimi * Acil Durumlar Eğitimi * Tıbbi Atıkların Yönetimi Eğitimi * PCM Eğitimi * Proje Yazım Eğitimi * Yenilenebilri Enerji Eğitimi Enerji Yöneticisi Eğitimi Verilen Eğitimler Eğitim adı İlk Yardım Eğitimi Eğitim tarihi Şubat 2004 Eğitimi düzenleyen kurum Renk Ajans Eğitim adı FMEA;PPAP,APQP Eğitimi Eğitim tarihi Aralık-Mayıs 2008 Eğitimi düzenleyen kurum Modern otomotiv Eğitim adı CE, ISO 9001:2000 Eğitimi Eğitim tarihi Eylül 2007 Eğitimi düzenleyen kurum İMER LT Eğitim adı İŞ Güvenliği Eğitimi Eğitim tarihi Haziran 2006 , Temmuz 2007, aralık 2010 Eğitimi düzenleyen kurum MBS; Renk Ajans ,Erişim Asansör Eğitim adı PCM Eğitimi Eğitim tarihi Ekim 2011 Eğitimi düzenleyen kurum Renk Ajans Eğitim adı KOSGEB’e porhe hazırlama eğitimi Eğitim tarihi Eylül 2011 Eğitimi düzenleyen kurum Huzur Otogaz Seminer adı Motibasyon, Etkili İletişim, Beden ve Renk Dili Seminer tarihi Temmuz 2006 Semineri düzenleyen kurum Motaysan BAĞIMSIZ GÖREVLENDİRMELER Görevlendiren Kurum AHİLER KALKINMA AJANSI Görev Bağımsız Değerlendirici Tarih ARALIK 2010 Görevlendiren Kurum İSTKA Görev Bağımsız Değerlendirici Tarih EKİM 2011 Görevlendiren Kurum T.C. Güney Ege Kalkınma Ajansı / İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı Görev Bağımsız Değerlendirici Tarih Nisan 2011 PROJE TECRÜBELERİ Proje adı ve referans numarası Tarımsal sulamada Hibrid Enerji Proje fon kaynağı ve destek adı GEF/UNDP Proje tarih ve yeri Aralık 2008 Niğde Proje adı ve referans numarası Aksaray İçme Suyunun Temizlenmesi Proje fon kaynağı ve destek adı Ahiler, Kırsal Kalkınma Proje tarih ve yeri 2010 Aksaray Proje adı ve referans numarası Doğalgaz Dönüşümde teknolojik Yatırım Proje fon kaynağı ve destek adı KOSGEB Proje tarih ve yeri Temmuz 2010 Aksaray Proje adı ve referans numarası Kültürlerası Dialog Proje fon kaynağı ve destek adı MFİB Proje tarih ve yeri 2007 Aksaray Saratlı belediyesi Proje adı ve referans numarası Eski Aksaray Un Fabrikasının Sanayi Müzesine Dönüştürülmesi Proje fon kaynağı ve destek adı Ahiler Kalkınma Ajansı Proje tarih ve yeri 2011 Aksaray Proje adı ve referans numarası Renk Ajans Üretim Kapatesi Artırımı Proje fon kaynağı ve destek adı Ahiler Kalkınma Ajansı Proje tarih ve yeri 2011 Aksaray Proje adı ve referans numarası Plastik Şişedeki Ergonomik Ekolojik Yaklaşımlar Proje fon kaynağı ve destek adı TÜBİTAK TEYDEB Proje tarih ve yeri Aralık 2009 Aksaray Çeşitli danışmanlık firmalarına üretilen Ajans Projeleri,TÜBİTAK-TEYDEB AB,TKDK, KOSGEB Projeleri Doğum Yeri : Aksaray Doğum Tarihi : 29.05.1968 Adres : Minarecik Mah. Belediye Cad. Arı Apt. 16/1 68100 Aksaray tel: 0535 5122124

Okumaya devam et
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cilt Sağlığı

Kırışıklık Karşıtı Maskeler

Özellikle kuru ciltler için idealdir. Cildiniz yağlıysa maskeye 4-5 damla limon suyu ekleyebilirsiniz.

Yayınlandı

on

kırKırışıklıklar İçin Yoğurt Maskesi

Yoğurt maskesi cildin üst katmanını temizlerken cildi nemlendirir, geniş gözenekleri küçültür, yumuşamasını sağlar ve doğal bir parlaklık verir. Düzenli olarak uygulandığında hem kırışıklıkların derinleşmesini hem de kırışıklık oluşumu önler. Özellikle kuru ciltler için idealdir. Cildiniz yağlıysa maskeye 4-5 damla limon suyu ekleyebilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler;

1 çay kaşığı sade yoğurt, 1 çay kaşığı bal, yarım çay kaşığı portakal suyu ve yarım muz.

Muzu çatalla ezdikten sonra diğer malzemelerle karıştırın. Karışımı parmak uçlarıyla masaj yaparak tüm yüzünüze sürün ve 15 dakika yüzünüzde bekletin. Ilık suyla yıkayabilir ve nemlendirici sürebilirsiniz.

Cildiniz çok kuruysa bu maskeyi haftada 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

Kırışıklıklara ve Lekelere Karşı Limon Maskesi

Limonun cildi sıkılaştıran bir etkisi vardır. Ayrıca fazla yağı alarak asitli yapısıyla lekelerin görünümünü hafifletir. Karbonatla birlikte kullanıldığında peeling etkisi yaratır ve kırışıklıkların görünümünü azaltır. Yağlı cildi olanlar bu maskeyi haftada 1 kez yapabilir.

İhtiyacınız olan malzemeler;

Yarım limonun suyu ve 2 tatlı kaşığı karbonat.

Karbonatla limonu yoğun kıvamlı bir krem haline gelinceye kadar karıştırın. Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza sürerek 10 dakika bekletin. Temizlemek için ılık su kullanabilirsiniz.

Bu maskeyle ilgili dikkat edilmesi gereken 2 nokta var. Eğer cildiniz kuruysa limonun kurutucu etkisi cildinizde tahrişe neden olabilir. Bu nedenle kuru cildi olanların kırışıklıklar için yoğurt maskesini kullanması daha iyi. İkinci nokta ise bu maskeyi yaptıktan sonra güneşe çıkmamaya dikkat etmeniz gerektiği. Çünkü limon cildi güneş ışınlarına hassas hale getirebilir.

Cildi Besleyen Badem Maskesi

Cilt sağlığı için önemli olan E vitamini, lif, demir, çinko, folik asit ve kalsiyum bakımından zengin olan badem maskesi yorgun cildi canlandırmak, cilde parlaklık vermek ve kırışıklıkları önlemek için düzenli olarak kullanılabilir.

1 avuç bademi geceden yarım kase süte yatırın. Sabah bademlerin kabuğunu soyarak (sütte yumuşadığı için sabah daha kolay soyuluyor) rondodan geçirin veya havanda dövün.

Sürülecek kıvama geldiğinde tüm yüzünüze sürün ve 20-30 dakika kadar bekletin. Daha sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Badem pahalı olduğu için maskesi de biraz pahalı oluyor ama cildiniz kendine gelene kadar her gün tekrarlamanızı öneririm.

Okumaya devam et

KADIN

Kadınların Kalbi Neden Erkeklerden Daha Fazla Yoruluyor?

Yayınlandı

on

kadın kalbiAşağıdaki yazı ntv’nin web sitesinden. Biz kadınlar daha mı duygusalız? Ondan mı oluyor bunlar? Bakalım ve görelim

Kalp, antik dönemden bu yana aşkın ve sevginin sembolü olarak biliniyor. Ancak kalp, bazen aşk bazen de hastalıklar nedeniyle yoruluyor. Günümüzde bilimsel gelişmeler sayesinde kalbe dair birçok bilgi edinilse de, kalp hastalıkları hala ön önemli sağlık sorunlarının başında geliyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Tayfun Açıl’a göre, her ne kadar erkek hastalığı olarak bilinse de kadınların vücutlarının genel yapısı bazı durumlarda kalp rahatsızlıklarına zemin hazırlıyor. Örneğin mitral kapak sorunları ya da tiroid fonksiyon bozukluklarının bir sonucu olarak ortaya çıkan kalp hastalıkları kadınlarda çok daha fazla görülüyor. Ayrıca aşk acısı, stres ya da iş yerinde yaşanan olumsuz durumlar kadınların kalplerinin daha çabuk etkilenmesine neden oluyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Tayfun Açıl, kadın kalbini yoran nedenleri anlatırken, alınması gereken önlemler hakkında şu bilgileri veriyor:

1. Daha küçük bir kalp, hastalık riskini artırıyor
Kadın kalbi, erkeğe göre çok daha narin. Erkeklerde vücut yüzeyine göre kalbin ortalama ağırlığı 134gr/m2 iken kadınlarda bu ortalama 110gr/m2. Yani 60 kilogram ağırlığındaki bir kadının kalbi 176 gramken, aynı kiloya sahip bir erkeğinki 227 gram.

Kadınların kalp damarlarının çapı erkeklere oranla daha küçük ayrıca kalp duvar kalınlıkları da daha dar. Bu nedenle kalp krizi geçiren kadınların kalp yetmezliğine girme ihtimalleri erkeklere oranla çok daha yüksek.

Damar çaplarının küçük olması kadınların kılcal damar hastalıklarına yatkın olmasına yol açıyor. Hastanelere çeşitli şikayetler ile gelen bazı kadınlara koroner anjiyografi yapılıyor. Ancak anjiyografide, zaman zaman gözle görülebilir olan kalp damarlarının tamamen açık olduğu ortaya çıkıyor. Bunun nedeni ise çoğu zaman gözle görülemeyecek incelikteki kalp damarlarının hastalanmasından kaynaklanıyor.

2. Hormonal nedenler: Damar fonksiyonlarını etkiliyor
Kadınların damar fonksiyonları hormonal nedenlerle de farklılık gösterebiliyor. Bu farklılık kalp damar hastalıklarının tanısının doğru koyulmasında sorun yaratıyor. Öyle ki efor testinin güvenirlilik oranı bile kadınlarda daha düşük. Erkeklerde bu oran yaklaşık yüzde 80 iken, kadınlarda yüzde 65 civarında.

3. İnce damar yapıları: Bypass ameliyatlarını zorlaştırıyor
Kadınların kalp damarlarının daha narin olması, bypass cerrahisinde de zorluk yaratıyor. Özellikle vücut yüzeyi daha küçük olan kadınların bypass ameliyatlarında, kanama ve kalp yetmezliğine bağlı şok gibi komplikasyon oluşma ihtimalleri artabiliyor.

4. Duygusal yapı: Daha fazla aşk acısı çekiyor
Aşk acısı kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Aşk acısı ve sevgilinin ölümü gibi yoğun strese neden olan olaylar nefes darlığı ve göğüs ağrısı gibi belirtilerin oluşmasına zemin hazırlıyor. Bunun yanı sıra ani korku, depresyon ve doğal afetler de kalp hastalığı riskini artırıyor. Doğaları gereği erkeklere göre daha duygusal olan kadınlarda bu gibi sonuçların ortaya çıkma olasılığı daha yüksek.

5. Yağ dokularının fazla olması: Anjiyoyu zorlaştırıyor
Koroner anjiyografide görülen komplikasyon oranları da kadınlarda çok daha yüksek. Örneğin, kasık bölgesindeki kanamalar kadınlarda daha sık yaşanıyor. Bu durumun en önemli nedeni ise kadınlarda yağ dokusunun daha fazla olması ve anjiyografi kılıfının çıkartıldığı atardamara anjiyografi sonunda yeterince bası uygulamasının daha zor olması.

6. Kapak sorunları: Kalp kapağının mikrobik iltihap riskini artırıyor
Kalp romatizmasına bağlı kapak hastalıklarıyla, mitral kapak sorunları kadınlarda daha sık görülüyor. Bunun yanı sıra çarpıntıya ve belli belirsiz bir göğüs ağrısına neden olan mitral kapak prolapsusa rastlanma oranı da erkeklere oranla çok daha yüksek. Kalp kapak hastalarında kalp kapağının mikrobik hastalığı riski artıyor.

7. Tiroit bezi bozuklukları: Kalbi yoruyor
Halk arasında guatr olarak bilinen tiroid bezi bozuklukları da kadınlarda çok daha fazla görülüyor. Guatr, kalp ritim bozukluklarının yaşanmasına zemin hazırlıyor. Eğer tiroid bezi az çalışıyorsa metabolizma yavaşlıyor. Bunun sonucunda da kişi kolay kilo alıyor, kolesterol ve diğer kan yağları da yükseliyor. Tiroid bezi fazla çalıştığında ise ortaya çıkan çarpıntılarla birlikte, aşırı hızlı atan kalp yoruluyor ve kalp yetmezliği meydana geliyor.

8. Doğum: Bazı kadınların kalbinde yetmezliğe neden olabiliyor
Kadınlara özgü bir başka hastalık da doğumun ardından 5 ay içinde gelişebilen ve kalp yetmezliğine neden olan kalp kası hastalığı. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte bu hastalık daha ziyade 30 yaşın üzerinde, obez, çoğul gebeliği olan, öncesinde kalp kası iltihabı geçirmiş, sigara kullanan veya beslenme yetersizliği olanlarda görülüyor. Bu hastalığın sonuçları kalp nakli ihtiyacına gidecek kadar ağır olabiliyor.

Okumaya devam et

Cilt Sağlığı

Sigaranın Kadın Sağlığına Etkisi

Sigaranın kadın sağlığına etkisi bu konuda en iyi biçimde özetlenmiştir

Yayınlandı

on

skBilim insanları sigaranın insanlara verdiği sayısız zararı anlatıyor ancak çoğu tiryaki dikkate almıyor. Sigaranın kadınlar üzerindeki etkileri ise vahim düzeyde.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Güvenç Karlıkaya Bahçeci, sigaranın kadınlara verdiği en büyük beş zararı anlattı.

Son yıllardaki etkili kampanya ve düzenlemelere rağmen, yapılan çalışmalar, üreme çağındaki kadınlar arasında sigara kullanımının artmakta olduğunu göstermektedir.

Anne adayları, hamilelik döneminde sigara kullanımının, anne karnındaki bebek üzerine olumsuz etkileri hakkında bilgiye sahip olduğu için hamilelik durumunda en ağır sigara kullanıcıları bile genellikle sigaradan uzak durmaktadır.

Ancak genel olarak kadınların, sigara kullanımının, yumurtalıklar ve üreme fonksiyonları üzerine zararlı etkileri konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıklarını görmekteyiz.

Sigara dumanında bulunan 4000’in üzerindeki zararlı bileşik, kadın üreme sistemindeki değişik hedef ve etki mekanizmalarına ile zarar veriyor.  Sonuç; kadının çocuk sahibi olma şansı azalıyor. Daha üzücü olan sonuç ise; kadının tüm bu bilgileri dikkate almaması…

Sigara Erken Menopoza Sebep Oluyor

Kadın üreme çağını belirleyen yumurtalık kapasitesinin, sigaranın zararlı etkilerinden olumsuz etkilendiğini gösteren birçok çalışma yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda, yumurtalık kapasitesinin belirleyicilerinden olan FSH hormonunun sigara içen kadınlarda içmeyenlere göre daha yüksek, AMH hormonunun daha düşük olduğu gösterilmiştir. Bunun sonucu olarak da sigara içen kadınların içmeyenlere göre ortalama 2 yıl önce menopoza girdikleri görülmüştür.

Sigara Kısırlaştırıyor

Özellikle yumurta rezervini belirleyen ve “primordial folikül” dediğimiz ana yumurta hücreleri, sigara dumanında bulunan hidrokarbon türevleri, nikotin ve kadmium gibi ağır metallerin birincil haedefi olmaktadır. Bir kadının daha doğmadan belli sayılarda sahip olduğu ve şu anki bilgilerimize göre hayatın ileriki dönemlerinde bir daha üretilemeyen bu ana hücrelerin tahribi, kadınlarda geri dönülemez etkileri ortaya çıkarmaktadır.

Yumurta Kalitesini Bozuyor

Yukarıda bahsettiğimiz ana etkinin haricinde, sigara dumanı ve içerdiği toksik maddeler, kadında her ay gelişen ve muhtemel gebeliği oluşturacak olgun yumurtanın da kalitesini çeşitli şekillerde bozmaktadır. Yumurtalık içerisinde gelişen olgun yumurta ve mikro çevresinde bu toksik maddeler ile oluşan oksidatif stres, yumurta hücresi ve çekirdeğinde değişikliklere yol açarak hücrenin ölümüne veya genetik yapısının bozulmasına yol açabilmektedir.

Düşüklere Sebep Olur!

Sigaranın zararlı etkileri bununla da kalmamaktadır. Döllenme sonrası oluşan embriyonun gelişimi bozulmakta, hücre zarının kalınlığı artarak embriyonun rahim içerisinde tutunması zorlaşmaktadır. Bununla birlikte, embriyonun rahim içerisinde tutunup geliştiği “endometrium” adını verdiğimiz iç tabakada sigaranın zararlı etkilerinden payını almaktadır. Sigara dumanındaki toksik maddeler, rahim içi dokusunun kanlanmasını azaltarak, embriyonun bu doku içerisinde tutunup köklenmesini engellemektedir.

Tüp Bebek Şansını Olumsuz Etkiliyor

Kısaca bahsettiğimiz bu olaylar silsilesi, sigara içen kadınlarda erken menopoz olasılığını arttırmakta, kadının aylık gebe kalabilme olasılığını azaltmaktadır. Bu durum özellikle herhangi bir nedenden dolayı gebe kalmak için tüp bebek yöntemlerine başvuran kadınlarda ayrıca bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan birçok çalışma, sigara içen kadınlarda tüp bebek başarı şansının içmeyenlere göre daha düşük olduğunu göstermektedir.

Sonuç olarak söylemek gerekirse, özellikle çocuk sahibi olmak isteyen, bu konuda güçlük çeken ve tedavi gereksinimi duyan kadınlarda, sigaranın üreme sisteminin her basamağına olumsuz etkisi olduğu ve özellikle herhangi bir tedaviye başlamadan önce sigaradan uzak durmaları gerektiğinin üzerinde ısrarla durulmalıdır.

Okumaya devam et

Trend

Copyright © 2016 Bilgi Sağlık. Theme by KKtmr - webtasarimi.gen.tr