10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Çocuklarda Kabakulak

Ana Sayfa » Çocuk Sağlığı » Çocuklarda Kabakulak
Paylaş
Tarih : 23 Mayıs 2014 - 11:12

indir

Yanakların şişmesiyle kendini belli eden kabakulak, tükürük bezinin enfeksiyon kaparak şişmesinden dolayı ortaya çıkar. Yanakta tek veya iki taraflı dolgun bir görünüm ortaya çıkması nedeniyle kabakulak olarak adlandırılmıştır. Çünkü şişlikler kulağın alt tarafında belirgindir.

Hemen her çocukta görülen bu rahatsızlık ‘basit’ olarak adlandırılsa da, nadiren menenjit, ensefalit, işitme kaybı ciddi ciddi komplikasyonları da beraberinde getirebilir. Kabakulak’ında aşısı olduğu gibi özellikle 2-12 yaş arası aşısız çocuklar risk altındadır.

Bebeklerin aşı takvimine göre ilk olarak 1 yaşında yaptıracağınız; kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı ile hastalığa karşı bağışıklık oluştursanız da, tek doz aşı ömür boyu koruyucu olmadığından aşı takvimine göre diğer aşıları da muhakkak yaptırmalısınız.

Hastalığın belirtilerine değinecek olursak; hastalık genelde ateş, iştahsızlık ve halsizlik ile başlar ve tükürük bezinin şişmesiyle yanaklarda dolgun bir görünüm ortaya çıkar. Tükürük bezlerinin rahatsızlanması nedeniyle, yutma güçlükleri ve ağız kuruluğundan şikayet eden çocuk, çene ağrısından da muzdarip olabilir.

Birçok çocuk hastalığı gibi kabakulak da bulaşıcı bir hastalıktır. Hasta ile yakın temas, öpme, aynı bardak ve çatalı kullanma sonucu hastalık bulaşır. Bulaşıcı dönem, şişliğin başladığı andan itibaren 9 gün sonrasına kadar sürmektedir. Bu nedenle hasta olan çocuk tedavi süresini evinde geçirmeli, çocuğun el temizliğine önem verilmelidir.

Rahatsızlık başlayınca ya da belirtiler başladığında doktor tavsiyesi sağlıklı olacaktır. Uzmanın verdiği ilaçlar kullanılmalı, yumuşak, kolay çiğnenen ve asitli olmayan gıdalar tercih edilmelidir.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Çocuklarda Tırnak Yeme Problemi
Çocuklarda Tırnak Yeme Problemi

Bu yazıda size çok tanıdık bir konudan bahsedeceğim.Tırnak yeme. Konu göründüğü kadar basit mi, değil mi? Hep birlikte uzmanların dediklerinden

Bebek ve Çocuklarda Düşmelere Karşı Alınacak Önlemler
Bebek ve Çocuklarda Düşmelere Karşı Alınacak Önlemler

Bebekler 5 aylık olmalarından itibaren yattıkları yerde dönebildiklerinden, yanları çocuğun düşebileceği biçimde açık olan masa veya sedir

Çocuklarda Kalp Hastalıkları
Çocuklarda Kalp Hastalıkları

Bebeklerde ve çocuklardaki kalp hastalıkları ya doğuştan olurlar ya da sonradan meydana gelirler. Çocukluk döneminde görülen kalp hastalıklarının

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz