10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Kadınlarda En Çok Yaşanan Hastalıklar

Ana Sayfa » Kadın Sağlığı » Kadınlarda En Çok Yaşanan Hastalıklar
Paylaş
Tarih : 15 Mayıs 2014 - 16:26

  kadinlarda_en_cok_gorulen_hastaliklar      Kadınlar, tıpkı erkekler gibi kendilerine ait özel fizyolojik ve ruhsal özelikleri olan canlılardır. Kadınlar da, erkekler de insan olmalarına rağmen kendi cinsiyetlerinden kaynaklanan özel durumları olan varlıklardır. Bu ise bir tür doğanın öngörüleri olarak kabul edilebilir.

          Kadınların yaşamları boyunca yaşadığı sadece kadınlara özgü kimi hastalıklar vardır. Biz bu yazıda bunlar içinde en çok öne çıkanlardan bahsedeceğiz. Bunlardan ilki hemen herkesin ilk anda aklına gelen göğüs kanseridir. Göğüs kanseri genç, yaşlı demeden her yaş seviyesinde kadınların karşısına çıkabilmektedir. Kimi uzmanlar anne olmanın ve çocuğu emzirmenin  göğüs kanseri riskini azalttığını belirtse de, göğüs kanseri birçok faktöre bağlı olarak kadınların korkulu rüyası olabilmektedir. Bunun için kadınların banyodan sonra evlerinde göğüs kontrelleri yapmaları ve herhangi bir kütleye rastlarlar ise acilen bir uzmana başvurmaları gerekmektedir. Göğüs kanserinden erken teşhiş ve tedavi ile günümüz koşullarında kurtulmak artık mümkündür.

         Bir diğer kadın hastalığı rahim kanseridir. Göğüs kanseri kadar sık görülmese de yine de özelikle belli bir yaştan sonra kadınların korkulu rüyası haline gelebilmektedir. Bunun için ise kırk yaşından sonra mutlaka doktor kontrolünden geçilmelidir. Rahim kanseri tedavi edilmez ise ağır kayıplar yaratabilecek olan bir hastalıktır.

       Miyom yine bir kadın hastalığıdır.  1 ile 1.5 cm arası değişen iyi huylu tömörlerdir. Hamilelik sırasında kadınlarda sıkça ortaya çıkabilmektedir. Korkulacak bir hastalık türü değildir. Tedavi ile bu miyomlardan kurtulmak mümkündür ve sanılanın aksine kansere yol açmaz. Ülkemizde miyomların kısırlığa yol açtığına dair düşünceler olsa da kesin bir bulgu bu alanda bulunmamaktadır ama ciddi bir tedavi gerektirdiği ise kaçınılmazdır.

        Kadınların yaşadığı bir başka sorun ise vajinadan gelen akıntılardır. Akıntılar koku yapabilmekte ve kişinin günlük yaşam dengesini bozabilmektedir. Akıntının bir çok nedeni olabilmektedir. Üşütme en temel nedenlerden biridir ve eğer tedavi edilmez ise kısırlığa yol açabilmektedir.  Rahim ağzı yarası ve polipi de yaşanan kadın hastalıkları arasındadır.

Etiketler : ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Kadınlarda Bel Ağrısı Problemleri
Kadınlarda Bel Ağrısı Problemleri

Yaş: Bel ağrılarının sıklığı yaşla birlikte artar ve 40-60 yaşlarında en sık karşımıza çıkar. Cins: Kadınlarda bel ağrısının daha

Kadınların En Sık Yaşadığı Sağlık Problemleri
Kadınların En Sık Yaşadığı Sağlık Problemleri

Kadınlar fizyolojik yapıları gereği yaşamları boyunca pek çok hastalıkla karşı karşıya kalıyor. Kadınlara özel sağlık problemleri çoğunlukla

Rahim Ağzı Kanseri ya da Serviks Kanseri
Rahim Ağzı Kanseri ya da Serviks Kanseri

Serviks kanseri önlenebilir bir hastalıktır. Smear/Pap-smear testiyle tarama sayesinde erken tanı ve etkin bir tedavi mümkündür. Dünya Çapında

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz