Bizi Takip Edin

Anne ve Bebek

Kadınların Tek Başına Çocuk Büyütme Süreçleri

Yayınlandı

on

Kadınların Tek Başına Çocuk Büyütme SüreçleriBu yazıda biraz daha içsel bir yolculuk yaparak, kadınların toplumda yaşadığı sorunlardan biri olan yalnız çocuk yetiştirme sorunlarına değinerek yüksek ses ile düşünmeye çalışacağız.

Kadın olmanın ötesinde bir sorundur tek başına çocuk büyütmek. Burada çocuğun sayısı fark etmez. Tek çocuk da olsa, beş çocuk olsa da çocuk yetiştirmek başlı başına bir iştir. Aslında çocuk yetiştirmek ciddi bir sorumluluktur ve yanında bir erkek ile büyütseniz bile sorumluluğu yüksek olan bir kavramdır.

Çocuk büyütmeye hatta dünyaya getirmeden önce kişi kendisine, her şart altında bu çocuğu yetiştirip yetiştiremeyeceğinin, koşullarının uygun olup olmadığının sorusunun yanıtlarını vermek zorundadır. Çünkü çocuk yetiştirmek, kendince önce bir başka canlıyı düşünmek anlamına gelmektedir. Kendinden düşlerinden biraz da olsa vazgeçerek.

Ama tüm bunların ötesinde eğer bir çocuk dünyaya gelmiş ise ve Siz bu çocuğu  ölüm veya başka bir nedenle eğer tek başınıza büyütmek zorunda iseniz ilk bilmeniz artık bu çocuğun sadece annesi değil, babası da olduğunuzdur ve bunu iyi idrak ederek hareket etmeniz gerekmektedir. Çocuk bir nedenle babanın olmamasını sizden çıkarmak isteyebilir ya da çıkarmak isteyebileceği dönemler olabilir. Bu dönemlerde eğer içinden çıkamayacağınız bir durum olursa psikolojik yardım almanız hem sizin, hem de çocuklarınız için faydalı olacaktır. Çocuğunuzun psikolojisinin bozulduğunu düşündüğünüz dönemlerde de çocuğunuz için psikolojik yardım almanız faydalı olacaktır.

Çocuğunuzla zaman geçirmeniz, ona sevgi göstermeniz, öpüp koklamanız ona her dem iyi gelecektir ama eğer çocuğunuz bir nedenle babası ile iletişim kuramıyor ise kendinizi baba yerine koymadan iletişim kurmanız gerekmektedir. Bir başka dikkat edilmesi gereken nokta ise eğer eşiniz ile kötü ayrıldı iseniz, öfkenizi çocuğa yansıtmamanız ve boşanmanın etkilerini çocuğa yansıtmamanız gerektiğidir. Çocuğunuz babası hayatta ise onun ile iletişim halinde olmalı ve babası ile iyi bir iletişim halinde olmalıdır.

Çocuğunuza davranışlarınız ile örneklem teşkil edeceğiniz için davranışlarınıza özen göstermeniz önemlidir. Asıl olan sözler değil, eylemlerdir. Eğer sigara içme deyip, içerseniz bu kesinlikle kötü örneklem olacak ve çocuğunuzda güven sorunu yaratacaktır.

Çocuğunuzla ilişkinizde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, insan olduğunuz, hata yapabileceğiniz, onun da hatalarının sizi üzmeyeceğini ifade edebilmenizdir. Güven her dem çocuklarınızla iletişimde temel nokta olmalıdır.

Eğer çocuğunuzu yalnız yetiştiriyorsanız, dengeleri çok iyi ayarlamak durumundasınızdır. Kendinizden vazgeçmeniz bir süre sonra sizi mutsuz edeceğinden , arada kendinize zaman ayırmanız, arkadaşlarınızla buluşmanız, hobilerinize zaman ayırmanız ama çocuklarınız ile de maksimum düzeyde zaman geçirmeniz esastır. Evde birlikte yemek yapmanız, masayı hazırlamanız paylaşımlarınızı güçlendirecek, aradaki bağları kuvvetlendirecektir.

Adı ve Soyadı : Aylin Özyıldırım Doğum Tarihi : 1987 Doğum Yeri : İzmir İş Adresi : Medhouse Clinic Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü, Cumhuriyet Bulvarı No: 182/3 Alsancak, İzmir İş Telefonu : +90 (0) 232 4648282 İş Fax : +90 (0) 232 4650816 Eğitim ve İş 2005 Yılında Cumhuriyet Ticaret Meslek Lisesi (Bilgisayarlı Muhasebe Bölümü) Mezun Oldum. 2011 Yılında Dokuz Eylül Üniversitesi (Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü) 2011 Yılından bu yana Med House Clinic de çalışmaktayım Katıldığı Kurs ve Seminerler Bilgisayarlı Muhasebe (İzmir) Bilgisayar İşletmenliği (İzmir)

Okumaya devam et
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anne ve Bebek

Sağlığına dikkat et

Sevdiklerin ve kendin için Sağlığına dikkat etmelisin

Yayınlandı

on

Fotoğraf : Sağlık için

Özel Sağlık Bilgileri

“Kendin ve Sevdiklerin için Sağlığına dikkat et”

Sizlere özel sağlık bilgileri hakkında bir takım bilgiler aktaracağız

Okumaya devam et

Anne ve Bebek

BEBEK MASAJI NEDİR?

Yayınlandı

on

Bu yazıda çoğu zaman yaşama sebebimiz olan evlatlarımızın bebeklik döneminde uygulanması önem taşıyan bebek masajı konusunda kısa kısa bilgiler vermeye çalışacağız. İşte o bilgiler.
bebek-masaj-yontemleriNasıl yapılır?
Basit bir gaz sancısı ya da basit ağrılar bebeklerde bazen kabus haline gelebiliyor. Ağlama, huzursuzluk, uykusuzluk, iştahsızlıklarıyla bu tür sorunlarını belli eden bebeklere, uygulanacak küçük masaj teknikleri ile rahatlatmak mümkün.
Doğumundan 15 gün sonra başlanabilecek olan bebek masajında bebeğe, anne ve babaların nitelikli ve programlı bir masaj tekniği uygulamaları gerekiyor.
Mutlaka bir uzmana danışarak başlanması gereken bebek masajının sistemli bir şekilde yapılması büyük önem taşıyor.

Faydaları Nelerdir? Neden Yapılmalı?

Masajın anne ve bebek arasındaki dokunma duygusunu, duygusal bağı gelişirken, dokunma yoluyla bebeğin vücudunda bir takım hormonların salınımı da artıyor.
Bebeğin gelişiminde hızlandıran bir etkiye sahip olan masaj, düzenli yapıldığında bebeğin dolaşım sistemini canlandırıyor.
Solunum ve sindirimini etkin hale getirir.
Masajın bebekte görülen en önemli etkisi sakinleştirici özelliği.
Masaj bebeklerde ağrıları azaltıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
Masaj uygulaması bebeklerde ağırlık ve boy artışları üzerinde olumlu etki yaratıyor.
Masaj yapılan bebeklerin boyları diğer bebeklere göre daha hızlı uzuyor.
Yine masaj uygulanan bebekler diğerlerine göre daha fazla çevreyle ilgili olurlar, aktif ve canlı davranış sergilerler.
Masaj nasıl uygulanmalı?
Gelişi güze uygulanmaması gereken masajın mutlaka bir hekim önerisinde, bilgi destekli olması gerekiyor.
Özellikle hasta ve problemli bebeklerde masaj yaparken çok dikkatli olunması gerekirken, dikkat edilmesi gereken en önemli unsurların başında hijyen geliyor.

Kaynak: Prof. Dr. Rahmi Örs

Okumaya devam et

Anne ve Bebek

2 Yaş Çocuğunun Özellikleri

Yayınlandı

on

2 yaş çocuğunda negativizm dediğimiz dönemi yaşarız yani her şeyin tersini yapma eğilimi… Yapma dersiniz yapar, koşma dersiniz koşar. Çünkü beyni kelimenin ilk hecesini alır: Yap, Koş… Olumsuzluk yapma eğilimi olduğu için dili olumluya çevirmek çok önemli.  Koşma yerine yanımdan yürü, bağırma yerine küçük sesimiz nerde gibi… Bütün yaş dönemlerinde önemli ama 2 yaşta anne baba arasında tutarlılık daha bir önem kazanıyor. Evetse evet, hayırsa hayır… Çünkü çocuk bir anneye bir babaya bakıyor ve bilinçaltında “Bunlar daha aralarlında anlaşamıyorlar bana kural mı koyacaklar” diyor. Çocuğu dinlemeyi bilmek de gerekiyor. Ne kadar çok dinlerseniz karşı tarafın size anlatacak o kadar çok şeyi oluyor.

 

2 yaş kişiliğin geliştiği dönemdir. Anne babalar çocukların dirençleri ile ilgili şikayetlerde bulunduklarında “Ne güzel, bunlar kişiliğinin geliştiğinin göstergesi” diyorum. Çocuk bu nokta da diyor ki “SEN VARSIN AMA BEN DE VARIM VE BİR FİKRİM VAR” siz bu yaklaşımı çok fazla hayırlarla, kurallarla götürürseniz, biraz kişilik zedeleniyor. Ama çok fazla kuralsız götürürseniz o zamanda sınırsız, doyumsuz bir kişilik gelişebiliyor. Evet ve hayırları dengeye oturtmak gerek. Gün içinde nelere evet nelere hayır dediğinizi düşünün. 2 yaşta çok fazla “Hayır!” olmaması gerekiyor. Biraz daha esnek bir hava çizebilmek ve kendi yapabildiklerine olanak sağlamak çok önemli.

 

Sınırlar konusunda anne baba olarak önceden fikir birliği sağlamak gerek. Ailenin sorumluluğunda olan konularda ortak karar gerekir. Okul, yemek, uyku saatleri gibi… Bu konulardaki rutin çocuğu rahatlatır. Ne kadar hırçın davransa da “Hayır”ı gördüğünde aslında çok rahat ediyor. Ne kadar istemiyor gibi görünseler de bu kuralları rutinler dahilinde yaşamlarında oturtmaları lazım.  Çocuğa annenin ayrı babanın farklı davranması ise otorite açısından oldukça riskli

 

Okumaya devam et

Trend

Copyright © 2016 Bilgi Sağlık. Theme by KKtmr - webtasarimi.gen.tr