10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Kılcal Damar Tıkanıklığı

Ana Sayfa » Genel Sağlık » Kılcal Damar Tıkanıklığı
Paylaş
Tarih : 09 Mart 2016 - 8:27

atardamar_daralmas_bgÜlkemizde bu terim daha çok doktorlar tarafından tedavi yapılamayacak ölçüde tıkalı atardamarlar için kullanılmaktadır. Yani bir hastada kılcal damarları tıkalı denildiğinde artık damar ameliyat olamayacak ölçüde bir sorun olduğu düşünülmektedir. Elbette `tedavi yapılamayacak ölçüde küçük damarların tıkalı olması` ifadesi gerçekçi kriterlere dayanmamakta ve kişiden kişiye farketmektedir.

Günümüzde bu tanıma uyan, yani tedavi edilemeyecek kadar küçük diye bir kavram yoktur ve çapına bakılmaksızın bütün damar tıkanıklıkları ameliyat edilebilmekte ya da anjio ile açılabilmektedir. Bu nedenle tedavi yapılamayacak kadar küçük anlamına gelen kılcal damar tıkanıklığı ifadesi yanlış bir ifadedir.

Kılcal damar tıkanıklığının belirtileri nelerdir?
Ülkemizde kılcal damar damar tıkanıklığı ifadesinin kullanıldığı en tipik durumun şeker hastalarında görülen ve çoğu kez ayaklardaki şeker yaraları ile beraber seyreden özellikle bacağın dizden aşağıdaki, bilekteki ve ayaktaki atardamarların tıkanıklığı olduğu gibi, bazen şeker hastalığı olmadan da dizden aşağıdaki atardamarlarda ateroskleroza (damar sertliği) bağlı tıkanıklıkların olabilir .

Benzer şekilde Buerger hastalarında da aynı damarlar sıklıkla tıkanır.

Şeker hastalığının damar hastalığı ile ilgili en önemli belirtisi ayaklarda ve ayak parmaklarında oluşan genelde ağrısız yaralar, morarma, şişme, kızarıklık ve pis kokulu akıntı ile kendini belli eden enfeksiyonlar ve parmak yada topuklardaki siyak renkli gangrenlerdir. Şeker hastalarında iyileşmeyen ayak yaraları hastanın ve yakınlarının yaşam kalitesini bozmasının yanında bacağın kesilmesine kadar ilerleyebilecek ciddi sonuçlar doğurabilir.

Kılcal damar tıkanıklığı nasıl teşhis edilir?
Şeker hastalığı olsun veya olmasın ayak yarası olan, parmaklarda gangren olan bütün hastalarda damar tıkanıklığı olup olmadığı araştırılmalıdır.

Doktor muayenesi ve sonrasında aralarında renkliDoppler ultrasonografi, bilgisayarlı tomografik anjio, MR anjio ve klasik anjionun olduğu çok çeşitli incelemelerle damarlar değerlendirilir ve tıkalı damarlar teşhis edilir.

Kılcal damar tıkanıklığı nasıl tedavi edilir?

En yaygın yapılan tedavinin anjio ile tıkalı damarların açılması olduğunu anlatan Köksoy, günümüzde başta balonlar, ilaçlı balonlar, damar içinin traşlanması anlamına gelen aterektomi, tıkanıklığı lazerle açılması ve nadiren de stentler olmak üzere bir çok yöntemle başarılabilmektedir dedi.

Bazen bu tedavi ilk seçene olarak uygun olmadığında, tıkalı damarlara bypass yapılır. Bypass tıkanıklığın üstü ile altı arasına bir damarı bağlayarak kan akımının tıkanıklığı atlayacak şekilde köprü oluşturulması anlamına gelmektedir. Genelde hastanın kendi damarları kullanılarak yapılır.

Bypass ameliyatları bir zamanlar bypass yapılamayacak kadar ince olduğu düşünülen diz altı, bilek, ayak sırtı ve taban atardamarlarına kadar uzanacak şekilde büyük bir başarı oranı ile yapılabilmektedir.

Damarlar açılıp, dokulara kan verildiğinde ağrılı ya da ağrısız mor olan parmaklar ve uzun süredir devam yaralar iyileşmeye başlarlar.

Özetle kılcal damar tıkanıklında tedavi mümkündür. Buna karşın hastaların önemli bir bölümü tedavi olamayacakları düşüncesi ile yaranın pansumanı, küçük cerrahi girişimler, çeşitli ilaç tedavileri veya hiperbarik oksijen tedavisi gibi yöntemlerle vakit kaybetmektedirler.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları
Pirinç Suyunun Cilde Faydaları

Pirinç suyu ten rengini beyazlaştırır ve ciltteki kahverengi lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Özellikle cilt beyazlatmak isteyenler

Kuşkonmazın Faydaları
Kuşkonmazın Faydaları

Ülkemizde çok yenen bir yiyecek olmamakla beraber aslında oldukça faydalı bir yiyecektir kuşkonmaz. Biz de bu yazıda onun bilinen ve bilinmeyen

Nekrofobi Nedir
Nekrofobi Nedir

Bu yazıda işi çok uzatmadan Size hap bir bilgi vereceğiz. Birçoğumuzun bildiği ama adını koyamadığı nekrofobi konusunu kısaca açıklayacağız. Nekrofobi Ceset

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz