10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Kış Aylarında Ayak Sağlığı

Ana Sayfa » Genel Sağlık » Kış Aylarında Ayak Sağlığı
Paylaş
Tarih : 27 Aralık 2014 - 13:31

el-ayak-bakimi-2Özelikle karasal iklimin hüküm sürdüğü kentlerde kış ayları çok daha yorucu ve zor geçmektedir. Günlerce kalan buz, tipi, bitmek tükenmeyen yağmurlar insanlara güzel görünse bile sağlık açısından da riskler taşıdığı ortadadır.

Kış aylarında vücudumuz çok daha özel bir önem içermektedir. Özelikle ayaklarımız son derece önemlidir. Çünkü dost başa düşman ayağa denilse bile ayak sadece düşmanlarımız açısından değil,  kendimiz içinde son derece önem arz eden bir konudur.

Kışın soğuktan korunmak için giyeceklerimiz önem taşımaktadır. Özelikle karlı, yağmurlu ve buzlu günlerde giyilecek ayakkabı  seçimi doğru yapılmalıdır. Beş noktalı denen türden, içinde ayağınızın rahat edeceği, kalın lastik tabanlı, soğuğu ve karı geçirmeyen ayakkabılar tercih edilmelidir.

Ayakların üşümemesi burada asıl olandır. Onun için asla naylon içermeyen, çift tabanlı, termal çoraplar tercih edilmelidir.

Kış diyerek savsaklanmayıp, mutlaka ayak bakımı yaptırılmalı ve kışa girerken ölü hücrelerden derinin arınması sağlanmalıdır.. Mutlaka haftada bir kez ayak masajı yapılmalıdır.

Eğer kişi çok üşüyor ise ayağının altına süreceği viks kişinin üşümesini engelleyecektir. Cildin kurumaması için cildi nemlendiren ürünler ayak temizlenmesinde tercih edilmelidir.Vazelin ise cildi nemlendirmek için  ideal olan bir üründür.

Ponza taşı kullanılması gereken ürünler arasındadır.

Kışın hep aynı ayakkabıyı giyilmemelidir. Zira bu ayağın hep aynı ayakkabıda kalmasına bağlı olarak sağlık problemlerine yol açacaktır onun yerine ayakkabılar değiştirilmelidir.

Evde ise mutlaka sokak giysileri ile bulunmamalı, çoraplar değiştirilmeli ve ayakların üşümeyeceği türden terlikler tercih edilmelidir. mutlaka

Etiketler : ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları
Pirinç Suyunun Cilde Faydaları

Pirinç suyu ten rengini beyazlaştırır ve ciltteki kahverengi lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Özellikle cilt beyazlatmak isteyenler

Kuşkonmazın Faydaları
Kuşkonmazın Faydaları

Ülkemizde çok yenen bir yiyecek olmamakla beraber aslında oldukça faydalı bir yiyecektir kuşkonmaz. Biz de bu yazıda onun bilinen ve bilinmeyen

Nekrofobi Nedir
Nekrofobi Nedir

Bu yazıda işi çok uzatmadan Size hap bir bilgi vereceğiz. Birçoğumuzun bildiği ama adını koyamadığı nekrofobi konusunu kısaca açıklayacağız. Nekrofobi Ceset

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz