10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Lejyoner Hastalığı

Ana Sayfa » SAĞLIK » Lejyoner Hastalığı
Paylaş
Tarih : 30 Haziran 2014 - 15:06

legionella

Bugünlerde sıkça karşımıza çıkan bir kavram var. O ise bazılarınca lejyoner hastalığı denen, bazılarınca ise klima hastalığı denen bir hastalık. Adının lejyoner hastalığı olduğu sorusunun yanıtı ise basit. Zira 76 yılında lejyonerlerin yaptığı ilk toplantı sırasında görülen ve adını ilk defa burada görülmesinden dolayı adını lejyonerlerden alan bir hastalık.

Hastalığa verilen bir diğer isim ise klima hastalığı. Onun nedeni ise şu, hastalığın daha çok klimaların yoğun çalıştığı ortamlarda görülmesi ve özelikle yazın sıkça görülmesi. Neden klimalı ortamlarda sorusunun yanıtı ise son derece basit. Bu bir bakteri ve daha çok nemli ortamlarda görülüyor.  Suyu seviyor ve sulak ortamlarda hızla yayılıyor ve klimaların olduğu yerlere yerleşip, uzun sürede canlı olarak kalabiliyor.

Hastalığın genel belirtileri karın ağrısı, mide bulantısı, ateş, halsizlik, kuru öksürük, baş ağrısı, deri döküntüsü ve kızarıklık gibi zatürre de görülen belirtileri gösteriyor ama tedavi sürecinde zatürreden çok daha uzun süreli bir antibiyotik tedavisi uygulanıyor.  Zaten bu bir lejyoner hastalığı mı yoksa zatürre mi öğrenmek için özel testlerin yaptırılması gerekiyor.  Yoksa belirtilerinin bir kısmı diğer hastalıklara çok benziyor ve ayırt edilmesi için özel testlerin yapılması gerekiyor.

Burada sorulması gereken asıl soru şu, lejyoner hastalığından nasıl korunacağız? Öncelikle bulunduğumuz ortamlarda eğer klima kullanıyor isek klimanın değerinin çok yüksek tutmayacağız. Çünkü kişiler aşırı sıcaktan, aşırı soğuk ortamlara girdiğinde anı sıcaklık değişimi nedeni ile klimanın etkisini daha fazla hissediyorlar. O yüzden klimaların 21-22 derecede kalması ideal, o zaman klimanın etkileri en aza indirgeniyor. Ayrıca içme sularına çok dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer tatile gidilmiş ise kalınan otelin temiz olduğu, gerekli hijyenin sağlandığı tespit edilmeli ve ona uygun oteller seçilmeli ve mümkün olduğunda kapalı sular tercih edilmeli. Ayrıca bulunulan kapalı ortamlarda nemin oluşmasına izin verilmemeli ve ortam sık sık havalandırılmalı

 

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Goji Berry Bitkisi
Goji Berry Bitkisi

Son dönemlerde adını sıkça duyar hale geldik, hemen her reklamda karşımıza çıkıyor, dünyaca ünlü markalar bu bitkiyi kullandığını söylüyor

Siyatik
Siyatik

Bel kemiğinin alt taraflarından bacakların arka yüzleri doğrultusunda siyatik sinirlerin bulunduğu bölge ağrılarına siyatik hastalığı denilmektedir.

Pankreas Kanserine Erken Teşhis!
Pankreas Kanserine Erken Teşhis!

Bilim insanları, hızlı yayılan ve bu nedenle erken teşhisi son derece güç olan pankreas kanserini tespit etmek için basit bir idrar testi geliştirdi.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz