10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Koltuk Altı Koyulaşması

Ana Sayfa » Cilt Sağlığı » Koltuk Altı Koyulaşması
Paylaş
Tarih : 24 Temmuz 2015 - 8:34

Koltuk Altı Koyulaşmasının Nedenleri

Kimi zaman son derece masum nedenler ile yaş ilerlemesine bağlı olarak koltuk altı kararması yaşansa bile  her zaman bu kadar masum neden ile yaşanmaz kararma insülin direnci ile ilgili Akantozis nigrikans, obezite, hormonal bozukluklar, bazı ilaçlar ve kanser gibi nedenlerden dolayı da ortaya çıkabilir. Bunun için mutlaka bir doktora gidip danışmak ve bilgi almak faydalı olacaktır.

Masum nedenleri için ise şunlar söylenebilir:

Koltuk altlarının normal deri renginden siyah gözükmesinin nedenleri arasında kılların traş edilmesi yada alınması, düzenli olarak koltuk altı kıllarının giderilmesi için kremler kullanılması, aşırı terleme, koltuk altlarının havalanmasının yeterli olmaması, ölü cilt hücrelerinin birikimi ve alkol bazlı deodorant ve ter önleyicilerin kullanılması sıralanabilir.

Tedavisi:

Eğer doktora gidildiğinde doktor ciddi bir neden bulamaz ise o zaman şu yöntemler denenebilir:

En az günde iki defa koltuk altlarına nemlendirici kullanmak koyu görünen koltuk altlarını önlemek için etkilidir. Aloe vera veya lesitin içeren doğal nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Bir diğer yöntem cilt soymadır. Koyu görünen koltuk altlarınızda ölü cilt hücrelerinin, uzaklaştırılması ten renginizin açılmasını sağlayacaktır.

Bunun için dermatologlardan yardım alınabileceği gibi yani onların verdiği özel solüsyonlar kullanılabileceği gibi şu yöntemler de evde uygulanabilir:

Şeker ile; 3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı ile bir fincan kahverengi şekeri karıştırın. Bir duş veya banyoda 1-2 dakika ıslak cilde uygulayın ve durulayın. Haftada iki kez bu uygulamayı yapın.
• Kabartma (karbonat) tozu ile; Kabartma tozu ve su ile macun hazırlayarak bir kese ile koltuk altlarınızı ovunuz. İşlem sonrası durulayın ve kurulayın.
• Kabartma tozu ve gülsuyu ile; Bu ikiliyi kullanarak biraz kalın bir macun yapın ve koltuk altınıza uygulayın, durulayın ve kurulayın. Koltuk altlarınız aydınlanana kadar bunu yapınız.
• Portakal; Bir portakal soyun ve güneşte kurutup toz haline getirin. Süt yada gül suyu ilave ederek macun haline getirin ve daha sonra 15 dakika koltuk altlarınıza uygulayın ve soğuk su ile durulayın. Yaptığınız şey koltuk altlarınızdaki ölü hücreleri uzaklaştırmanın en etkili yollarından biridir.
• Pomza Taşı ile; Ayak taşı yada sünger taşı da denir. Koltuk altınızdaki ölü hücreleri kaldırmak için bu taş ile ovalama yapınız. Eczanelerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Cildinizi tahriş edebilir çok fazla bastırmadığınızdan emin olun. Taşı ıslatın ve yavaşça koltuk altınızı fırçalayın.

 

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Kırışıklık Karşıtı Maskeler
Kırışıklık Karşıtı Maskeler

Kırışıklıklar İçin Yoğurt Maskesi Yoğurt maskesi cildin üst katmanını temizlerken cildi nemlendirir, geniş gözenekleri küçültür, yumuşamasını

Vitiligo Nedir?
Vitiligo Nedir?

Vitiligo dış derinin renk kaybına uğramasıyla oluşan beyaz plaklarla seyreden bir deri hastalığıdır. Modern Tıp Vitiligo için gereken tedavi

Kadınların Kalbi Neden Erkeklerden Daha Fazla Yoruluyor?
Kadınların Kalbi Neden Erkeklerden Daha Fazla Yoruluyor?

Aşağıdaki yazı ntv’nin web sitesinden. Biz kadınlar daha mı duygusalız? Ondan mı oluyor bunlar? Bakalım ve görelim Kalp, antik dönemden

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz