Bizi Takip Edin

CİNSELLİK

Cinsel Sağlık Konusunda Kadının Rolü

Yayınlandı

on

50821_headline

Öncelikle  cinsel sağlık dendiğinde ne anladığımızı bir düşünmemiz gerekiyor. Çünkü bu tip konular çoğunlukla toplum tarafından çok net bilinmemekle birlikte , bilindiği düşünülerek yanlış  noktalara giden sorunlar olarak görülüyor. Cinsel sağlık demek adından da anlaşılacağı gibi cinsel hayatı sağlıklı bir biçimde devam ettirebilmek anlamına gelir.

Kadının Eğitimi Çok Önemli

Bu noktada kadınların ne kadar eğitilirse o kadar eşlerini de daha sağlıklı bir ortama çektiğini düşünmek yanlış olmayacaktır. Bu tip konular yani cinsel sağlık gibi konular toplumda tabu olarak görüldüğü için  özellikle kadının bu tip konulardan uzak tutulması noktasında gerici ve olmaması gereken yaklaşımlar ile karşı karşıya kalınıyor. Ancak bu konuda hem toplum eliyle hem de devlet eliyle yapılacak bilinçlendirme hareketi kadınlardan başlayan bir cinsel sağlık hareketini doğuracaktır.

Hem Devlet  Hem Toplum

Yukarıda da belirttiğimiz gibi özellikle kadınların eğitiminde önemli rol oynayabilecek unsurlardan bahsetmiştik. Bunlardan en önemlisi genel değişimlerin kabul edilmesi için devletin rolüdür. Gerekirse yasal düzenlemeler ile kadınların cinsel sağlık eğitiminde gerekenler yapılıp devletin bu konudaki görevi yerine getirilebilir. Bu düzenlemeler yapıldıktan sonra da toplumun bu düzenlemeleri özümsemesi ve uygulama konusunda benimsemesi gerekecektir. Bu ikili hareket olmadığı sürece hiçbir zaman cinsel sağlık konusunda bir değişim bir devrim yaşanamaz. Yaşananlar yüzeysel ve işe yaramayan münferit değişimler olacaktır. Bu da kadınların yine bu işlerde yani cinsel sağlık konusunda ezilmesine ve toplumsal dönüşümün imkansız bir noktaya gelmesine sebep olacaktır

Bende Yok Demeyin

Bir de insanların benim sorunum yok, diğerine ne oluyorsa olsun görüşünü tamamen ret edin. Çünkü insanlar bu tip cinsel sağlık sorunlarının ne zaman başlarına geleceğini kestiremezler ve genellikle hiç ummadıkları anda başlarına gelir. Bundan kaçış olmadığı gibi hiçbir zaman başınıza gelmeyeceği konusunda da garanti yoktur. Bu konuda her zaman duyarlı davranarak her zaman toplum sathında üstünüze düşen görevi yapmalısınız. Çünkü bir gün sizin başınıza da gelebilir ve sorun yaşayabilirsiniz. Bu durumda o gün gelmeden siz de önlemlerinizi alarak şu anda sorun yaşayanlara yardım edebilirsiniz.

Adı Soyadı : Vesile AYDIN Doğum Yılı : 1980 Medeni Hali : Bekar Uyruğu : T.C Adres : Kavakpınar Mah. Gülyalı Cad. No:12 Pendik/İST Telefon : 0506 867 8260 Mail : Vesile@Bilgisaglik.com Hobileri : Çocukları ile eğlenmek, TV izlemek, Sağlık ve Beslenme yazıları yazmak

Okumaya devam et
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CİNSELLİK

Cinsellik Olmadan Yaşanabilir mi?

Yayınlandı

on

Tüm canlıların ama özelikle insanların temel gereksinimleri vardır.

Bunları sıralamak gerekir ise

 • Uyumak
 • Barınmak
 • Beslenmek
 • Su içmek
 • Giyinmek
 • Cinsellik

İlk söylenebilecek olanlardır. Kişi uykusu geldiğinde ister istemez uyur. Aç ve susuz uzun süre kalırsa ölebilir. Asgari koşullarda giyinmesi en azından üşümemek için örtünmesi gerekir. Barınma da benzer bir durumdadır. Kişinin bu temel gereksinimleri için barınacağı ev, kulübe vb. yerlere gereksinimi vardır.

Peki ya cinsellik?

İşte bu yazımızın konusu bu cinsellik.

Sağlıklı bir cinselliğin insan yaşamında ne kadar önemli olduğu bilinmekte. En basitiyle kişi daha mutlu, daha huzurlu ve sağlıklı oluyor.

Sağlıklı bir birey için doktorlar haftada üç kez minimum cinsellik öneriyor.

Peki ya olmaz olamaz ise

Neden olamaz sorularına yanıt vermek gerekir ise şunlar sıralanabilir:

 • Erkeklerin askerlik durumları
 • Hapiste olma
 • Kişinin sevdiği kişi gurbette olması
 • Ramazan ayları
 • Sağlık problemleri
 • Kişinin bir partnerinin olmaması

İlk anda söylenebilecek durumlardır.

Elbette ki cinsel diğer temel kavramlar ile kıyaslandığında majör bir kavram değildir ama yok da sayılamaz hatta sayılmamalı. Özelikle insan yaşamının ergenlik döneminden yetmişli yaşlarına kadar son derece önemli ve olmazsa olmaz.

Cinsellik derken tabi ki sağlıklı bir cinsellik kast edilen.

Eğer kişi bu sağlıklı cinselliği bir nedenle yaşamıyor ise şu sorunlar yaşanabilir

Cinsel hayatı kötü giden kadınlarda bedensel hastalıklar ortaya çok çıkıyor. Baş ağrısı, rahim hastalıkları ve fıtıklar, çoğu zaman tatmin olmamış bedenin isyanıdır.

Erkekteki öfke, çoğu zaman iyi gitmeyen cinsel hayatın habercisidir. Bir erkek; çaya, çorbaya, çocuğa bağırıyorsa cinsel hayatında sorun olma ihtimali yüksektir.

Yani özetle bir nedenle cinsellik yaşanmaz ise sorunlar kaçınılmazdır dahası sağlık problemleri de.

O yüzden evet cinsellik olmadan yaşanır ama çok da sağlıklı olmaz.

Okumaya devam et

CİNSELLİK

Toplumda Bir Tabu: Cinsellik

Yayınlandı

on

cinsellikBu yazıda bir aykırı konuya, yazmaktan, konuşmaktan, okumaktan korktuğumuz bir konuya değineceğiz. Cinsellik, derdim ahkam kesmek değil, biraz kurcalamak, biraz düşündürmek, biraz huzursuz etmek ve olaylara başka bir yerden bakmak.  Çünkü bizim ülkemizde bir tabu.

Peki ama biz ne anlıyoruz cinsellikten? Neden bu kadar utanıyoruz, neden bir tabu içimizde. Neden cinselliğini özgürce yaşayan insanlara kötü gözle bakıyoruz. Sorular elbette çoğaltılabilir ama asıl mesele tam da bu. Bizim topraklarımızda cinsellik günah, bizim topraklarımızda cinsellik ayıp.

Tabi ki bir etik değeri var. Tabi ki bir duruşu olması lazım. Tabi ki güdüsel hareket etmemiz lazım. Kadınlara ya da erkeklere cinsel obje olarak bakmamamız ve onları sadece sevişme unsuru olarak görmemek lazım. Tabi ki sevgi, aşk olmadan, hayvanlar gibi birlikte olmamak lazım. Ama cinsellikten korkmamak da lazım. Kız çocuklarını büyütürken, cinselliği ayıp, günah olarak göstermemek lazım.

Cinsellik yani sağlıklı bir cinsellik aslında çok önemli.  İnsan sağlığını son derece önemli etkiliyor. Bilimsel araştırmalar göstermektedir ki, cinselliği sağlıklı olarak yaşamayan insanlar, daha mutsuz, daha agresif. Toplumumuz mutsuz insanlar topluluğu gibi.  Ve mutsuz insanlar topluluğu olarak son derece ruh hastası insanlar haline gelebiliyoruz. Oysa sağlıklı cinsellik yaşayan insanların yüzleri eğer sağlıklı bir cinsellik yaşıyorsa çok daha mutlu. Cilt üzerinde de olumlu etkileri saptanmış. Cilt cinselliğe bağlı olarak çok daha parlak ve sağlıklı oluyor. O yüzden doktorlar hangi yaşta olursa olsun kişilerin haftada en az 2 kere cinselliği  yaşamasını öneriyor.

Bir sonraki yazımızda devamı olarak sağlıklı cinselliği ele alacağız.

Okumaya devam et

Cinsel Sağlık

Cinsel Sağlık Ürünlerine Dikkat

Yayınlandı

on

6Cinsel Sağlık Ürünlerine Dikkat

Cinsellik gibi konular dünya üzerindeki bir çok toplumun konuşmaktan uzak durduğu, tabu olarak insanların kafasında yer etmiş ve nesilden nesile bir canavar gibi gösterilmiş  aslında sorunun nesilden nesile büyütülerek aktarıldığı ve çözümünün bu sebeple de çok zor olduğu bir durumdur. Bunu ele almak aslında her insanın en doğal hakkı ve mutluluğu yolunda yapması gereken bir şeydir. Ancak bu yolda da büyük sorunlar yaşanmaktadır. Neredeyse dünya üzerindeki her insanın sorun yaşadığı ya da yaşayabileceği büyük bir pazarı ilgilendiren bu konuda kötü niyetli insanların bunu kullanma sorunsalı ortada durmaktadır. Bu sorunsal cinsel sağlık konusunun toplumun yok sayması sorununun yanında en büyük sorun olarak görülebilir. Kısaca şöyle açıklayabiliriz, birileri konuşmayı düşünmeyi yasaklar iken, birileri de bu sorunu kullanarak insanların bilgisizliğini kullanarak kendine ekonomik çıkar sağlamaktadır.

Çok Büyük Bir Ekonomi

Cinsel sağlık ürünleri pazarı inanılmaz ve her gün daha geniş bir kitleye ulaşan inanılmaz bir ekonomi olarak görülüyor. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi insanların çoğu bu sorunlar içinde yaşıyor ve geri kalanları da bu sorunların elbet bir gün kendisine sorun yaratacağının farkında. Yani sınırsız bir pazardan bahsediyoruz. Dolayısıyla her insanın ilgisi dahilinde olan bu ürünlerde insanları kandırmak ve asıl sorundan sapmak çok olası. Bu sebeple bu tip cinsel sağlık ürünlerini kesinlikle bir uzman tavsiyesi eşliğinde  ve yetkili bir firmanın ürünlerini kullanarak yola çıkmak doğru olacaktır. Bunun dışında atılacak adımlar genel anlamda ya daha sağlıksız bir noktaya gidiş ile sonuçlanacak ya da sadece paranızı kaybetmenizle sonuçlanacaktır. Bu seçeneklerden sadece paranızı kaybetmeniz aslında daha iyi seçenek olarak öne çıkıyor. Çünkü eğer sağlığınızı daha kötü bir noktaya götürürseniz belki çözümsüzlük de beraberinde gelecektir.

Uzmanlara Danışın

Cinsel sağlık konusunda ideal durum aslında herkesin bir uzman tarafından izlenilmesidir. Elbette bu durumun imkansız olduğu biliniyor ve görülüyor ancak en iyi noktaya gitmek için bir uzman edinmenizi size önerebiliriz. Eğer bu konuda sağlıklı bir birey olmak istiyorsanız bir uzmana danışın.

 

Okumaya devam et

Trend

Copyright © 2016 Bilgi Sağlık. Theme by KKtmr - webtasarimi.gen.tr