10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Lohusalık Dönemi Sendromları

Ana Sayfa » Anne ve Bebek » Lohusalık Dönemi Sendromları
Paylaş
Tarih : 13 Aralık 2014 - 9:59

logusaLoğusalık kadınların yaşamında farklı bir dönemdir. Kadınlar için değişen yaşamlarının ilk dönemidir loğusalık. Bambaşka bir dönem başlamıştır. Anne adayı artık sadece kendi başına değildir. Eşi ile baş başa romantik günleri bitmiştir. Hal böyle olunca da kadın sorumluluklarının artması, ağlayan bir bebek sesi, evde işler, gece aniden bebeğin uyanması, altını değiştirme, gaz çıkarma derken bazen işin içinden çıkılmaz hale gelinir ve olay tam bir kabusa dönüşebilir.

Yani loğusalık dönemi stresi başlar. Bir tür tramva olarak da kabul edilebilir. Peki bu dönemde ne yapmak gerekir? Aslında bu dönem en önemli şey, çevresindeki insanların anneye olan yaklaşım tarzıdır. Annenin yakınları olabildiğince sabırlı, hoşgörülü olmak durumundadır. Mümkün olduğunca anne adayına yardım edilmeye çalışılmalıdır.

Evde bebek bakımı konusunda eşler anne çalışsın ya da çalışmasın yardımlaşmalıdır. İş bölümü bu dönemde son derece önem taşımaktadır. Bazen geceleri bebeğin gazını çıkarmak, altını değiştirmek, bebeği yıkamak gibi görevleri baba almalıdır.

Anneye yeniden kendini değerli ve özel hissettirilmelidir. Kendine ayıracağı zamanlar verilmeli, ev ile çocuk arasında tıkışıp kalmamalıdır. Kişiye bu dönem verilecek moral son derece önemlidir. Eşler arada bebeği ailelerine bırakıp, baş başa dışarı çıkmalı ve aradaki romantizmi kaybetmemeye çalışmalıdırlar.

Anneye özelikle bu dönemde toleranslı davranılmalıdır. Hatalar hoş görü ile karşılanmalıdır. Ayrıca anne adayının sağlıklı beslenmesi de bu dönemde son derece önemlidir. Strese iyi gelen muz, badem ve üzüm sıkça tüketilmelidir.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BEBEK MASAJI NEDİR?
BEBEK MASAJI NEDİR?

Bu yazıda çoğu zaman yaşama sebebimiz olan evlatlarımızın bebeklik döneminde uygulanması önem taşıyan bebek masajı konusunda kısa kısa bilgiler

2 Yaş Çocuğunun Özellikleri
2 Yaş Çocuğunun Özellikleri

2 yaş çocuğunda negativizm dediğimiz dönemi yaşarız yani her şeyin tersini yapma eğilimi… Yapma dersiniz yapar, koşma dersiniz koşar. Çünkü

Lohusa Depresyonu
Lohusa Depresyonu

Kadınlar hakkında yazmak istiyorsanız onların geçtikleri yollardan geçmeli, onların yürüdükleri gibi yürümeli (yüksek topuklar üzerinde keçi

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz