10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Mantar Hastalığı

Ana Sayfa » Cilt Sağlığı » Mantar Hastalığı
Paylaş
Tarih : 06 Ocak 2015 - 11:31

mantar-hastaliklari-bulasicimidirBu yazıda dönem dönem özelikle kadınların yaşadığı ama erkeklerde de sıkça görülen bir hastalıktan bahsedeceğiz. Bu bir cilt hastalığı ve evet görüntü olarak ürkütücü ama asla ölümcül değil. Tedavisi mümkün. Yukarıdaki fotoğrafta olduğu gibi her zaman bu kadar sıkça olmuyor bazen tek tük olduğu da olabiliyor. Gelin dilerseniz bu hastalık nedir, neden olur, tedavisi nedir onlardan bahsedelim.

Mantar hastalığı, 50 kadar mantar türünün neden  olduğu çeşitli cilt ve tırnak hastalıklarına verilen isimdir.

Bu mantarlar, dış etkilere karşı dirençli mikroorganizmalar olup her türlü kötü şartlar altında hayatlarını devam ettirebilirler. Özelikle kişinin temizliğini ve hijyenini sağlaması son derece önemlidir. Aksi halde hastalık tekrar edecek bu ise bağışıklık sisteminin çökmesine neden olacaktır.

Mantar hastalığı kendi içinde bölümlere ayrılır:

  • Vücut mantarı
  • Ayak mantarı
  • Tırnak mantarı
  • Kafa mantarı
  • Bacak ve kasık mantarı

Lejyonun bulunduğu bölgeye göre tedavi yöntemleri  farklılıklar göstermektedir. Kişi kendinde mantar olduğunu düşünüyor ise mutlaka bir cilt uzmanına gitmelidir.

Tedavi de temel kural temizliktir. Eğer ayak mantarı ise çoraplar düzenli olarak değiştirilmeli ve ayak ılık su ile yıkanmalı mantara yol açmayan ayakkabılar  giyilmelidir.

Eğer tırnak mantarı ise burada da ellerin sıkça yıkanması önemli bir faktördür.Tırnak mantarında bazen lejyonun şiddetine göre doktor tırnağı sökebilmekte ve cerrahi müdahale yapabilmektedir.

Genelde mantarın türüne göre verilen pomad ve kremler mantarın iyileşme sürecinde etkin ama asla tek başına yeterli değildir. Bacak ve kasık mantarı için uygulanan özel şampuanlar, kafa mantarı için ise ilaç tedavisi uygulanabilmektedir.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Kırışıklık Karşıtı Maskeler
Kırışıklık Karşıtı Maskeler

Kırışıklıklar İçin Yoğurt Maskesi Yoğurt maskesi cildin üst katmanını temizlerken cildi nemlendirir, geniş gözenekleri küçültür, yumuşamasını

Vitiligo Nedir?
Vitiligo Nedir?

Vitiligo dış derinin renk kaybına uğramasıyla oluşan beyaz plaklarla seyreden bir deri hastalığıdır. Modern Tıp Vitiligo için gereken tedavi

Kan Çıbanı
Kan Çıbanı

Size bu yazımda tam çenemde çıkan bir sivilceden bahsedeceğim. Adı kan çıbanı imiş. Eminim aramızda yaşayanlar vardır ama ben yine de öğrendiklerimi

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz