10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Meme Kanseri Hakkında Bilgiler

Ana Sayfa » SAĞLIK » Meme Kanseri Hakkında Bilgiler
Paylaş
Tarih : 04 Kasım 2014 - 9:26

a36162b3meme-kanseriBu yazıda meme kanseri hakkında temel bilgileri vermeye çalışacağız.  Göğüs kanseri de denilebilmektedir. Tüm kanser türleri gibi risk taşımaktadır ve erken teşhis son derece önem taşımaktadır.

Meme kanseri diğer kanser türleri ile kıyaslandığında ölümcül olma olasılığı çok daha düşük bir kanser türüdür ve yapılan araştırmalar genetik olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak yapılan araştırmalar her 8 kadından birinde görüldüğünü ve akciğer kanserinden sonra en sık görülen kanser türü olduğunu ortaya koymaktadır.

Meme kanserinde kadının her banyodan sonra memelerinde yapacağı muayene sonucu kanserin olup, olmadığını anlaması mümkündür. Göğsünü kontrol ettiğinde eline gelen küçük ya da büyük herhangi bir kitle var ise mutlaka bir uzmana gitmelidir.

Meme Kanseri en çok: Hiç doğum yapmamış kadınlarda, 50 yaş üzerinde, ailesinde daha önce benzer vakalar görülmüşse, adet dönemi 50 yaşından sonra devam edenlerde, adet görmeye 12 yaşından önce başlayanlarda görülmektedir.

Meme kanserinin stres ya da tramvalar ile herhangi bir bağlantısı yoktur.

Meme kanseri tedavisinde değişik yöntemler kullanılmaktadır. Bunlar arasında memenin alınması, kemoterapi, radyoterapi gibi farklı yöntemler hastalığın türüne ve evresine göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Kadınların 30 yaş sonrası her yıl düzenli olarak mamografi yaptırması son derece önemlidir.

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Goji Berry Bitkisi
Goji Berry Bitkisi

Son dönemlerde adını sıkça duyar hale geldik, hemen her reklamda karşımıza çıkıyor, dünyaca ünlü markalar bu bitkiyi kullandığını söylüyor

Siyatik
Siyatik

Bel kemiğinin alt taraflarından bacakların arka yüzleri doğrultusunda siyatik sinirlerin bulunduğu bölge ağrılarına siyatik hastalığı denilmektedir.

Pankreas Kanserine Erken Teşhis!
Pankreas Kanserine Erken Teşhis!

Bilim insanları, hızlı yayılan ve bu nedenle erken teşhisi son derece güç olan pankreas kanserini tespit etmek için basit bir idrar testi geliştirdi.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz