10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Meniere Hastalığı

Ana Sayfa » Genel Sağlık » Meniere Hastalığı
Paylaş
Tarih : 21 Mart 2015 - 10:43

KLPMenier hastalığı duymadığım hastalıklar arasında idi. Duyduğumda meğer ne çok bilmediğim hastalık varmış dedim kendime.

Birçoğumuzda rastlanabilecek bir kulak sorunu imiş. Sağırlığa benzeyen ama tam öyle olmayan. Gelin hastalığa biraz daha detaylı bakalım:

Ménière hastalığı, iç kulak sıvılarının mikrobiyotik oluşumlar ile aşırı miktarda artması veya aşırı miktarda azalması durumunda hastaya denge kaybı ve işitme güçlüğü yaşattıran bir çeşit hastalık.

Meniere sendromu, dönem dönem ataklarla ortaya çıkıyor. Bu dönemler arasında herhangi bir belirti görülmez; hastalık dönemlerinin arası birkaç saat, birkaç ay ve genellikle birkaç yıl olabiliyor. Hastalığın ortaya çıktığı dönemler de birkaç saat, ya da en fazla birkaç gün sürebiliyor.

Hastalık belirtileri hafif ya da ciddi olabiliyor. Genellikle değişen düzeylerde baş dönmesi(çoğu kez hafiftir), kulak çınlaması ve özellikle düşük frekanslarda işitme azalması görülebilir. Hastalık dönemlerindeki şikayetler giderek ağırlaşır ama donem bittikten sonra hemen gecer. Günlük hayatı etkiler.Uzun yolculuk bu hastalık için uygun değildir.

Bu belirtilerin herhangi birinin ortaya çıkması durumunda, hasta gecikmeden doktora başvurulmalı ve çeşitli ses frekanslarında işitme testine tabi tutulmalıdır. İşitme testlerinin yetersiz kaldığı durumlarda teşhis koymak için başka testler de gerekebilir. Örneğin Elektronistagmografi testlerinde kulağa sıcak ve soğuk su verilir. Bu işlem yapıldığında hastanın gözlerinde çeşitli hareketler olur ve bu hareketler doktor tarafından değerlendirilir. Bu test farklı sıcaklıklardaki sularla tekrarlanır; her kulağın verdiği yanıt kaydedilir ve diğer kulakla ve normal yanıtlarla karşılaştırılarak iç kulağın denge işlevinin normal olup olmadığı belirlenir.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları
Pirinç Suyunun Cilde Faydaları

Pirinç suyu ten rengini beyazlaştırır ve ciltteki kahverengi lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Özellikle cilt beyazlatmak isteyenler

Kuşkonmazın Faydaları
Kuşkonmazın Faydaları

Ülkemizde çok yenen bir yiyecek olmamakla beraber aslında oldukça faydalı bir yiyecektir kuşkonmaz. Biz de bu yazıda onun bilinen ve bilinmeyen

Nekrofobi Nedir
Nekrofobi Nedir

Bu yazıda işi çok uzatmadan Size hap bir bilgi vereceğiz. Birçoğumuzun bildiği ama adını koyamadığı nekrofobi konusunu kısaca açıklayacağız. Nekrofobi Ceset

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz