10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Migren Belirtileri Nelerdir?

Ana Sayfa » Genel Sağlık » Migren Belirtileri Nelerdir?
Paylaş
Tarih : 15 Mayıs 2014 - 12:26

migrennedirDünya nüfusunun %2 si kadarı sadece baş ağrısı çekmediği araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur. Geri kalan %98’lik kısım hayatlarının belli kısımlarında baş ağrısı çekmiştir. Bu baş ağrılarının nedenleri çok nadir de görülse beyinde oluşan tümör yada felç gibi nedenlerden dolayı gerçekleşir. Baş ağrısı denildiğinde aklımıza migren gelir. Migren hastalığı çeken kişiler için hayatlarının tehlikede olduğu düşünülemez. Migren ağrıları genellikle ataklar halinde oluşan ve kafanın tek tarafında oluşan bir baş ağrısı olarak görülmektedir. Migren ağrılarının kişiye etki etme süresi 4 saat ile 72 saat arasında değişiklik göstermektedir. Migren ağrılarının tutması ile bulantı, kusma, normal ses ve ışıktan rahatsız olma gibi durumlar görülebilir. Tüm durumların nedeni olarak migren hastalığı olan kişinin günlük hayatı etkilenebilir.

Migren günümüzde sinirsel yani nörolojik bir hastalık olduğu olarak kabul edilmektedir. Migren hastalığı beynimizde bulunan serotonin gibi bazı kimyasalların azalması yada yaptığı görevleri tam yapamaması nedeniyle meydana gelen bir rahatsızlıktır. Migren hastalığı tedavisi bulunan bir hastalıktır.

Migren Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  • Yorgunluk Hissi
  • Işıktan ve sesten rahatsız olmak
  • Kaslarda ağrı
  • Mide bulantısı, kabızlık ve ishal
  • Susuzluk hissi ve Aşırı idrara çıkmak
  • Huzursuzluk ve aşırı üzüntü gibi etkenler migren ağrılarının gelebileceğini bize gösteren durumlardır.

Migren hastası kendisini migren ağrıları sırasında bir süreliğine de olsa hayattın günlük akışından uzak tutmak ister. Migrenin belirtileri arasında bazı belirtiler vardır ve bu belirtiler migren hastası olan kişiyi migren ağrılarından çok daha fazla huzursuz eder. Bu nedenler ile migren hastalığını aşağıda belirtilen evreler ile belirtebiliriz.

1. Dönem : AURA

Migren ağrılarının başlamasından ortalama yarım saat kadar önce oluşan dönemdir. Tek taraflı görme kaybı, ışık çakması, ışınsal şekilde renkli titreyen çizgiler, kol ve bacaklarda uyuşma hissi bu dönem içinde görülebilen durumlardır. Aura dönemi migren ağrıların başlayacağı gösteren dönem olarak tanımlanabilir.

2. Dönem : BAŞ AĞRISI

4 saat ile 72 saat arası süren dönemdir. Başın tek tarafında meydana gelen şiddetli bir ağrıdır. Kişi hareket ettiğinde bu ağrılar artar. Bu şiddetli ağrı ile birlikte migren ağrısı çeken kişide bulantı, kusma, ışık ve gürültüden rahatsız olmak gibi durumlar meydana gelebilir.

3. Dönem :AĞRININ GEÇMESİ

Migren ağrısının esnasında biraz uyumaya çalışmak ağrının geçmesi için yapılabilecek bir şeydir. Fakat migren ağrısının geçmesi için yapılabilecek şeyler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı kişiler için sadece ilaç tedavi gerekir. Çocuklarda ise kusmak migren ağrısının geçmesinde etkili olabilir. Migren ağrısı çektiklerinde hiç bir şeyin fayda etmediğini ağrının kendi kendine geçmesini beklediklerini belirten migren hastaları da bulunmaktadır.

4. Dönem : İYİLEŞME

Migren ağrıları geçtikten sonra migren hastalığı olan kişi kendisini çok yorgun hisseder. Bazı migren hastaları ise migren ağrıları geçtikten sonra kendilerini çok enerji dolu hissettiklerini söylemişlerdir.

Migren Ağrılarını Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Günlük Rutinlerde oluşan değişiklikler : Uyku düzeninizin bozulması, uzun bir yolculuk yapmak gibi bir takım etkiler migren ağrılarının oluşmasında tetikleyici rol oynayabilir.

Stres : Migren ile stres birbirine bağlı iki şey diyebiliriz. Kaygı, heyecan, şok gibi etkenler migren ağrılarını tetikler.

Uyku : Çok az yada çok uyumak herkese göre aynı olmasa da migren ağrılarının oluşmasını sağlayabilir.

Kafein : Gün içerisinde fazla tüketilen kahve, kola, çay gibi kafein içeren maddeler migren ağrıları için tetikleyici unsurlar olabilir. Kahve alışkanlığı olan kişilerde kafein alımının bırakılması da aynı etkiyi gösterebilir.

Çevre : Hava değişimi, gürültülü ortam, titrek ışıklar, nem oranı, keskin kokular gibi bir çok etken migren ağrılarının başlamasına neden olabilir.

Alkol ve Peynir : Şarapta ve peynirde bulunan tiramin maddesinin migren ile bağlantılı olduğu bilindiğinden tüketirken daha dikkatli olmalıyız.

İlaçlar : Uyku hapları, doğum kontrol hapları yada bazı horman tedavisi için kullanılan ilaçlar migren ağrılarına neden olabilir.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları
Pirinç Suyunun Cilde Faydaları

Pirinç suyu ten rengini beyazlaştırır ve ciltteki kahverengi lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Özellikle cilt beyazlatmak isteyenler

Kuşkonmazın Faydaları
Kuşkonmazın Faydaları

Ülkemizde çok yenen bir yiyecek olmamakla beraber aslında oldukça faydalı bir yiyecektir kuşkonmaz. Biz de bu yazıda onun bilinen ve bilinmeyen

Nekrofobi Nedir
Nekrofobi Nedir

Bu yazıda işi çok uzatmadan Size hap bir bilgi vereceğiz. Birçoğumuzun bildiği ama adını koyamadığı nekrofobi konusunu kısaca açıklayacağız. Nekrofobi Ceset

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz