10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Miyomlar

Ana Sayfa » Cinsel Sağlık » Miyomlar
Paylaş
Tarih : 23 Mayıs 2014 - 16:04

miyomun_belirtileri_nelerdir_2Kadınların kendi cinsel kimliklerinden dolayı yaşadığı kimi sağlık problemleri vardır. Bu hastalıklardan birisi ise her kadının korkulu rüyası olan miyomlardır. Miyom en basit ifadesiyle, kadınların rahiminde bulunan iyi huylu tümörlerdir.

Miyom sözcüğü hangi yaşta olursa olsun kadınları ürktmektedir. Zira miyomlara dair farklı şehir efsaneleri vardır. Bunlardan en sık gündeme geleni ve bilineni ise miyomun kısırlık yaptığı ve kadının hamile kalmasına engel olduğudur. Oysa bu konuda kesinleşmiş, bilimsel net bir veri yoktur. Bu yüzden hamile kalınamamasının nedenini miyoma bağlamak çok yerinde olan bir düşünce değildir.

Miyomlara dair bir diğer şehir efsanesi ise miyomun kansere yol açtığıdır. Ancak  miyomlar iyi huylu urlardır ve kanser olasılığı taşımamaktadırlar.

Peki ama miyomun olup olmadığının belirtileri nelerdir derseniz, kadınların büyük bir çoğunluğu kendisinde miyom olduğundan habersizdir ve belki yaşamı boyunca miyom ile yaşar. Ancak yapılan araştırmalar göstermektedir ki, aşırı ağrılı geçen regl dönemi, uzun ve şiddetli olan regl kanamaları, kasıklarda yer alan ağrılar, kadınlarda sıkca görülen kansızlık rahimde miyom olabileceğinin göstegesidir ancak net kararı verebilmek için bir uzmana gitmek gerekmektedir.  Ancak doktor kontrolünde ortaya çıkabilmektedir. Kadınlar elle muyane yaptıklarında eğer miyom ele dokunabilir noktada ise anlaşılabilmektedir. Ancak bunun da miyom olup olmadığını anlamak için yine bir jinekologa gitmek gerekmektedir.  Kadının tek başına miyom deme şansı bulunmamaktadır.

Miyomlar için özel önerilen bir tedavi yoktur. Miyomların alınması çok tavsiye edilen bir yöntem değildir ve kadınlar menopoza girdikten sonra miyomlar küçülmeye başlamaktadır.  Bunun dışında, jinekolojik muayenede eğer birden fazla miyom olduğu görülürse ki bu bazen görülebilmektedir, doktor hastanın da kabul etmesi durumunda miyomları bir basit ameliyatla alabilmektedir.  Miyomların oluşmasını önlemek ise pek mümkün değildir ve 20 yaşından itibaren birçok kadında görülme olasılığı mevcuttur. Miyomun ameliyat ile alınmadığı hastalar için kadın doğum uzmanları temel bir tedavi uygulamaktadır. Bu da kişinin yaşına, miyomun özeliğine ve sayısına bağlı olarak değişebilmektedir.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

CİNSEL YOLLA BULAŞAN ENFEKSİYONLAR VE NEDEN OLAN ETKENLER
CİNSEL YOLLA BULAŞAN ENFEKSİYONLAR VE NEDEN OLAN ETKENLER

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar (CYBE), başlıca bulaşma yolu, cinsel salgılar nedeniyle korunmasız cinsel ilişki olan HIV ve Hepatit-B virüsü

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Burada daha sonraki yazacağımız ve yazdığımız yazıların şöyle bir özetini geçeceğiz. Hangi hastalıklar cinsel yolla bulaşır? Dilerseniz

Frengi Hastalığı Hakkında Temel Bilgiler
Frengi Hastalığı Hakkında Temel Bilgiler

Bu bölümde yine ters köşe yaparak daha önce bu satırlarda yer vermediğimiz bir hastalık hakkında bilgi vereceğiz. Adını duyduğumuz ama çok

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz