10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Nefes Kontrolü ve Yoga ile Gevşeme

Ana Sayfa » Genel Sağlık » Nefes Kontrolü ve Yoga ile Gevşeme
Paylaş
Tarih : 17 Mayıs 2014 - 0:16

nefes-kontrolüNefes Kontrolü ve Yoga ile Gevşeme

Gevşemek sizi güzelleştirir. Gün boyu fırsat buldukça birkaç dakikanızı gevşemeye ayırırsanız fiziksel ve psikolojik sağlığınızda büyük değişiklikler olduğunu göreceksiniz. Bilinçli olarak gevşeme egzersizleri yaparak dolaşım ve sindiriminizi düzeltecek, zararlı stres hormonlarının üretimini azaltacak ve vücudunuzu gençleştireceksiniz.

Nefesinizi odaklayın

Dikkatinizi odaklayarak zihninizi ve vücudunuzu sakinleştirmek için bu egzersizi yapın. Sırtınız dik, tabanlarınız yere basacak şekilde rahatça oturun, Dikkatinizi nefesinize odaklayın. Gevşeyin ve sizin için uygun olan bir hızda içinizden beşe kadar sayarak burnunuzdan derin bir nefes alın. Sonra tekrar beşe kadar sayana kadar nefesinizi tutun. Ağzınızı hafifçe aralayın ve ona kadar sayıncaya kadar rahat ve kontrollü bir biçimde nefes verin. Bu egzersizi beş defa uygulayın.

Göğüs açıcı egzersiz

Bu yoga egzersizi, tutulmuş sırt kaslarınızı gevşetir ve nefes alma kapasitenizi genişletir. Sırtınız dik, ayaklarınız kalça hizasında açık olarak ayakta durun. Parmaklarınızı arkada, kalçanızın üzerinde birbirine kenetleyin, Parmaklarınız kenetli, omuzlarınız gevşek bir hâlde nefes alırken kollarınızı arkanızda kanırabildiğiniz kadar yukarı kaldırın. Nefes verirken kollarınızı tekrar aşağıya indirin ve ellerinizi kalçalarınıza dayayın. Bu egzersizi birkaç defa yapın.

Dönüşümlü burun nefesi

Nefes egzersizlerinin müthiş gevşetici bir etkisi vardır, Vücudunuzu gevşetmenize ve zihninizi endişelerden temizlemenize yardımcı olurlar. Sırtınız dik, omuzlarınız gevşek bir hâlde rahatça oturun. Sağ başparmağınızla sağ burun deliğinizin üzerine hafifçe bastırın, bu arada sol burun deliğinden yavaş yavaş ve derin derin nefes alın. Sonra sağ yüzük parmağınızla sol burun deliğinize hafifçe bastırın. Nefesiniz birkaç saniye tutun, sonra sağ başparmağınızı serbest bırakın ve nefesinizi sağ burun deliğinizden yavaş yavaş verin. Hemen ardından sağ burun deliğinizden yavaş yavaş, derin bir nefes alın. Sağ burun deliğinizi sağ başparmağınızla kapatıp nefesinizi birkaç dakika tutun. Sonra yüzük parmağınızı serbest bırakın ve nefesinizi sol burun deliğinizden yavaş yavaş, bütünüyle verin. Bu egzersizi en az on defa tekrar edin, nefesinizin düzenli ve kontrollü olmasına özen gösterin.

Gevşetici yoga egzersizi

Bu onarıcı yoga duruşunu her gün yapmaya çalışın. Sırt üstü uzanın, bacaklarınızı rahatça açın. Avuçlarınız yukarı bakacak şekilde kollarınızı vücudunuzun iki yanına uzatın.

Gözlerinizi kapatın ve vücudunuzun neresinde gerginlik olduğunu hissetmeye çalışın. O bölgeleri gevşetin. Nefes alıp vererek gevşeyin. Her nefes verdiğinizde gerginliğinizi dışarı attığınızı hayal edin. Sıkıntılarınızın ve sorunlarınızın sizden uzaklaştığınızı gözünüzde canlandırın. Bu yoga duruşunda en az on dakika kalın.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları
Pirinç Suyunun Cilde Faydaları

Pirinç suyu ten rengini beyazlaştırır ve ciltteki kahverengi lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Özellikle cilt beyazlatmak isteyenler

Kuşkonmazın Faydaları
Kuşkonmazın Faydaları

Ülkemizde çok yenen bir yiyecek olmamakla beraber aslında oldukça faydalı bir yiyecektir kuşkonmaz. Biz de bu yazıda onun bilinen ve bilinmeyen

Nekrofobi Nedir
Nekrofobi Nedir

Bu yazıda işi çok uzatmadan Size hap bir bilgi vereceğiz. Birçoğumuzun bildiği ama adını koyamadığı nekrofobi konusunu kısaca açıklayacağız. Nekrofobi Ceset

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz