10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Otizm ve Toplumsal Çevre

Ana Sayfa » Çocuk Sağlığı » Otizm ve Toplumsal Çevre
Paylaş
Tarih : 09 Mayıs 2014 - 0:55

otizm_ve_insan_sevgisi_paneli_h7186Otizm ve Toplumsal Çevre

Otizm ve Toplumsal Çevrenin sorumlulukları. Takıntıların ilerlemiş hali olan otizm, genler vasıtasıyla doğuştan gelen ya da doğumdan sonra üç yıl içerisinde ortaya çıkan gelişimsel bir bozukluktur. Beynin yapısını veya işleyişini etkileyebilecek sinir sistemi sorunlarından kaynaklandığı bilinmektedir. Otistik çocukların büyük bir kısmı bebeklik döneminde orta kulak iltihabı geçirmektedir. Bu da psikolojik olan bu hastalığın fiziksel boyutunu göstermektedir.

Otizmli çocuklar diğer çocuklara nazaran verilenleri alma konusunda başarılı olamayabilirler. İlgilerini toplayabilme noktasında da sıkıntı çekebilirler. Ancak ilgilerini çekebilecek bir konuda yönlendirilecek olurlarsa en az diğer çocuklar kadar başarılı olacakları alanlar olduğu unutulmamalıdır. Bu konuda farkındalık yaratmak ve toplumu bilinçlendirmek hususunda psikolog, psikolojik danışman ve rehberlik öğretmen veya psikoloji alanında uzman kişilere önemli görevler düşmektedir. Zira okullarda çocuklara verilmesi gereken psikolojik hizmetlerin arasında bu tür konularda bilinçlendirme faaliyetlerinin yapılması gereği kaçınılmazdır.

Otizm çocukların, sosyal ve iletişim becerilerini engelleyen bir gelişim bozukluğu olduğu için ailenin ve sosyal çevrenin çocuğa bıkmadan – sabırla sevgi ve ilgi göstermesi gerekmektedir. Bu durumun zorlu bir süreç olduğu aşikâr. Dolayısıyla ailenin öncelikli olarak sorunu tanıması ve onunla nasıl baş edeceğini bilmesi gerekiyor. Çünkü çocuğun tek başına üstesinden gelemeyeceği bu durumda ailesinin koşulsuz sevgisine, sonsuz desteğine ve onunla kurması gereken empatiye oldukça ihtiyacı vardır. Çocuğunun gözüyle hayata bakmayı başarabilen ebeveyn onun kendileriyle ve çevresiyle iletişiminin ne derece sağlıklı olabileceğini göreceklerdir.

Ailesi tarafından ve uzman kişilerce destek alan otistik çocukların hayata tekrar kazandırılması başarılması oldukça yüksek bir ihtimaldir. Bu süreç beraberinde çocukların becerilerini ortaya çıkaracak faaliyetlerle desteklenecektir. Kendilerine güven duygusu geliştirilen her otistik çocuk tekrar hayata bağlanabilecek ve normal olduğu varsayılan diğer çocuklar gibi bir birey olduğunu hissedebilecektir. Hastalığın tedavi sürecinde bu önemli bir adımdır.

Otizmli kişilerin takıntıları her ne kadar anormal olsa da psikolojik olarak sağlıklı olduğu düşünülen her bireyin basit takıntısı otizmin temelini oluşturur. Yani unutulmaması gerekir ki her birey basit takıntıları olan potansiyel bir otistiktir. Onları duymak, görmek ve anlamak bizim insani sorumluluğumuzdur.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Çocuklarda Tırnak Yeme Problemi
Çocuklarda Tırnak Yeme Problemi

Bu yazıda size çok tanıdık bir konudan bahsedeceğim.Tırnak yeme. Konu göründüğü kadar basit mi, değil mi? Hep birlikte uzmanların dediklerinden

Bebek ve Çocuklarda Düşmelere Karşı Alınacak Önlemler
Bebek ve Çocuklarda Düşmelere Karşı Alınacak Önlemler

Bebekler 5 aylık olmalarından itibaren yattıkları yerde dönebildiklerinden, yanları çocuğun düşebileceği biçimde açık olan masa veya sedir

Çocuklarda Kalp Hastalıkları
Çocuklarda Kalp Hastalıkları

Bebeklerde ve çocuklardaki kalp hastalıkları ya doğuştan olurlar ya da sonradan meydana gelirler. Çocukluk döneminde görülen kalp hastalıklarının

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz