10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Panik atak nedir?

Ana Sayfa » Genel Sağlık » Panik atak nedir?
Paylaş
Tarih : 21 Mayıs 2014 - 6:32

panik-atakPanik atak herhangi bir zamanda, hiç beklenmedik durumlarda korku, rahatsızlık, endişe, sıkıntı ve kaygı ile ortaya çıkan ve kendini bu duyguların içinde bulunduğu nöbetlerle gösteren ciddi bir rahatsızlıktır.

Bu ani nöbetler ruhsal bir sıkıntıyla başlayarak fiziksel bir sıkıntıya dönüşür. Öyle ki yoğun bir kaygı, bunalma ve sıkıntı ile başlayan atak daha sonra şiddetli kalp atışı, nefes daralması, baş dönmesi, göz kararması ile devam eder.

Panik atak geçiren kişi nöbet anında büyük bir korku yaşar ve sanki her şeyin sonu geldiğini, şiddetli bir kalp krizi ya da felç olma durumu yaşadığını düşünecek denli kötü bir hale gelir. Bu nöbet genel olarak on dakikadan fazla sürmez ama kişi üzerindeki fiziksel etkilerinin yok olması biraz daha uzun sürebilir.

Peki hangi nedenlerden dolayı panik atak geçiririz? Uzmanlar bunun kesin bir yanıtını vermese de genetik özelliklerinin yanı sıra kişinin özel hayatında yaşadığı stres ve sıkıntıların panik atak rahatsızlığına neden olabileceğini belirtirler.

Panik atağın başlıca belirtileri kalp çarpıntısı, nefes daralması, göğüste sıkışma, sıcak-soğuk terleme, baş dönmesi, mide bulantısı, kontrolünü kaybedecek duruma gelip mekandan ve zamandan kopma gibi durumlardır.

Panik atak ciddi bir hastalıktır ve bu gibi durumlarda kalan kişilerin muhakkak bir doktora başvurmaları ve tedavi olmaları gerekmektedir. Nöbetlerin sıklaşmasını beklemeden hemen ilk atakta bir uzmana danışılarak hastalığın boyutuna ve tedavisine karar verilmelidir. Aksi halde kişiler aşırı korku ve kaygı halinden ötürü dışarı çıkamayacak hale gelebilir ve tedavisi mümkün olmayan bir aşamaya gelebilirler.

Panik atak tedavisi genellikle ilaç ve terapi yöntemiyle yürütülür. Doktorunuzun verdiği ilaçlar sakinleşmenizi sağlayacaktır. Terapiler sayesinde panik atak geçirmenize neden olan; kaygı, korku, fobi vb. durumlardan zamanla arınmaya başlayacak ve zamanla panik atak nöbetlerinden kurtulacaksınız.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları
Pirinç Suyunun Cilde Faydaları

Pirinç suyu ten rengini beyazlaştırır ve ciltteki kahverengi lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Özellikle cilt beyazlatmak isteyenler

Kuşkonmazın Faydaları
Kuşkonmazın Faydaları

Ülkemizde çok yenen bir yiyecek olmamakla beraber aslında oldukça faydalı bir yiyecektir kuşkonmaz. Biz de bu yazıda onun bilinen ve bilinmeyen

Nekrofobi Nedir
Nekrofobi Nedir

Bu yazıda işi çok uzatmadan Size hap bir bilgi vereceğiz. Birçoğumuzun bildiği ama adını koyamadığı nekrofobi konusunu kısaca açıklayacağız. Nekrofobi Ceset

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz