10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Parfüm Nasıl Kullanılır?

Ana Sayfa » Kişisel Bakım » Parfüm Nasıl Kullanılır?
Paylaş
Tarih : 23 Mayıs 2014 - 18:06

parfum-nasil-kullanilirParfüm Nasıl Kullanılır?

        Parfüm, Latince kökenli bir sözcük olan Perfumum’dan gelir. Bu sözcük “uçucu”, “duman içinde” anlamlarına gelmektedir. Parfümler çiçekler, otlar, meyveler, yapraklar ve baharatlardan alınan doğal yağlara kokuyu uzun süre muhafaza eden sabitleyicilerin eklenmesinin ardından, alkol ve suyun karıştırılması neticesinde elde edilen hoş kokulu sıvılardır.

        Geçmişte insanlar, parfümü bulmadan önce tütsüyü bulmuşlardır. Parfümün hikâyesi M.Ö. 3500’lerde Sümerlerin damıtma cihazını bulmasıyla başlar. Sümerlerparfümü güzel kokmak amacıyla değil, kendilerini kötü ruhlardan korumak için bedenlerini yağlamak maksadıyla kullanmışlardır. Parfüm yine Sümerler gibi Hindular, Araplar, Çinliler, Romalılar ve Yunanlar tarafından da eski çağlarda kullanılmıştır.

Parfüm Nasıl Kullanılır?

  • Parfümlerin temiz vücuda sıkılması daha uygundur. Örneğin, Ilık bir duş sonrası parfümünüzü kullanabilirsiniz.
  • Parfüm sıkarken elbise üzerinden sıkmak yerine çıplak tene uygulanması kalıcılığı arttıracaktır.
  • Parfüm kullanırken bileklerinizin içine, kulak arkasına, göğüs arasına, boyna, bacaklara ve hatta ensenize sıkabilirsiniz. Bu bölgeler bedenin diğer bölgelerine göre daha sıcak ve nemlidir. Bu yüzden de parfümün etkisi daha fazla olacaktır.
  • Yine parfüm kullanımının ardından parfümdeki alkolün uçması için 1 saat kadar beklemelisiniz. Böylece alkol uçtuktan sonra parfümün etkisi teninize daha iyi nüfuz edecektir.
  • Dikkat edilmesi gereken önemli bir hususta yağlı ya da kuru bir tene sahip olup olmadığınızdır. Bu önemlidir çünkü yağlı tendeki parfüm daha kalıcı olmaktadır. Dolayısıyla eğer kuru bir cilde sahipseniz biraz daha fazla parfüm sıkmanız yararınıza olacaktır.
  • Yine önemli bir nokta ise dökme parfüm yerine sprey parfümler daha ekonomik ve uzun ömürlüdürler.
  • Parfümün etkisinin kısa sürdüğünden şikâyetçiyseniz bu, parfümünüzün cildinize uygun olmadığı anlamına gelebilir. Bu yüzden cildiniz için en uygun parfümü seçmelisiniz.
  • Parfümü sıkarken fazla yakından sıkmamalısınız. Çok yakından sıktığınızda parfüm cildinizde akar. 15-20 cm kadar uzaktan sıkmak parfümden alacağınız verimi arttıracaktır.
  • Parfümünüzü saklarken de dikkat etmelisiniz.  Parfümünüzü serin ve karanlık ortamlarda muhafaza ederseniz, parfümünüz daha uzun ömürlü olacaktır.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Postiş
Postiş

Kadınlar her daim güzel olmak, güzel görünmek isterler. O yüzden de arayışları kadınların asla bitmez. Aslında kadınlar doğaları gereği

Yaşlanma Karşıtı Ürünler
Yaşlanma Karşıtı Ürünler

Doğanın kendine ait değişmez kuralları vardır. Her canlı doğar, büyür yaşar ve ölür. Ölüme kadar geçen süreç içerisinde gerek bedenen,

Vücut Bakımı Hakkında
Vücut Bakımı Hakkında

Vücut Bakımı: Susuz kalan cildi tedavi etmek yerine önlem almak daha iyidir… Dolayısıyla güneş sonrası kremlerin yerine zengin içerikli

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz