10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Plasebo

Paylaş
Tarih : 19 Mayıs 2014 - 11:51

e2b2b2e5df1ab38d9fa2a329c4484d40Boş ilaçların (Plasebo`nun) tedavi etkisini biz genel olarak kendine yol gösterme, telkin etme ile açıklıyoruz.

Bilim adamlarının buluşuna göre, placebo`nun olumlu etki yaratmasının beklenmesi insanda kimyasal bir mekanizma oluşturur ve beynimiz endorfin (acıyı yatıştıran ve sakinleştirici etki taşıyan doğal birleşme) üretmeye ve salgılamağa başlar.
Sonuç olarak acı gerçekten de azalmaya başlar. Şimdi bilim adamlarının öğrenmeye çalışdıkları şu ki, neden placebo herkesde aynı tepki doğurmuyor?
Plasebo etkisi yaratmış olaylar :

Olay № 1

Otomobil fabrikasında bir işçi kendi arkadaşına şaka yapmak için demir tekerleklerin birini lastik tekerlekle değiştirir, ama demirden seçilmemesi için onu da aynı ren boyuyor. Fakat şakanın sonu arkadaşının ölümüyle biter. Şöyle ki, iş sırasında lastik tekerlek kayar ve işçinin kafasına çarpar. İşçi tekerleği gerçekten de demirden demir sanar ve onun kalbi bu korku yüzünden durur. En ilginç kısım şu ki, gerçekten de işçinin kafasında oluşan iz demir tekerleğin yarattığı gibiydi. İşçini öldüren tekerleğin kendisi değil, bu konuda beyninde oluşmuş düşünce olmuştu.

Olay № 2

Ortaçağlar’da farklı düşünen insanlara karşı Engizisyon uygulaması yapılmaktaydı. Bu gruba ait insanlar o kadar çok bulunuyordu ki, onların hepsini idam etmeye zaman kalmıyordu. Bunun için şöyle bir yöntem kullanıldı: aslında içeriği tebeşir tozundan ibaret olan sıvıyı tutuklulara içirip bunun zehir olduğu.söylünildi. Gerçekten de insanlar çok yakında öldüler. Sonraki araştırmalar sonucuda, gerçekten de onların vücudunda zehirleyici bir madde tespit edilmiştir. Yani pankreas kendisi gerekli zehiri hazırlamıştı.

Olay № 3

Kötü biten olaylardan olumlu olaylara geçelim.
Almanya’da verem hastahanesi bir grup bilim adamının veremi iyileştiren mucizevi ilaç hazırladığına dair bir söylenti yaymaya başladı. Bir süre ilacın avantajları hakkıda konuşuldu. Daha sonra bu hapların klinik tarafından satın alındığı hastalara bildirildi. Hapları kullanan hastaların %90`ı iyileşmeye başladı. Oysa hiçbir mucize hap icat edilmemişti – onlar hepsi sıradan aspirin idi. Hastaları iyileştiren hap değil, hapa olan inanç olmuştu.

Olay № 4

ABD, 50. yıllar… Şöyle bir deney hakkında söylentiler yayılmaya başlandı: 100 kişiden oluşan iki grup yaşlı insan toplanıldı. Bir gruba – onlara özel haplar verileceği, bu hapların onlarda yüksek ruh hali yaratacağı, enerjilerinin artacağı – denildi. Diğer gruba ise – sinirlerini yatıştıracak, halsizlik getirecek bir tür hap verileceği – söylendi.

Tahmin ettiğiniz gibi her iki gruba da aynı haplar verilmişti, fakat bu farklı farklı tepkiler yarattı. İşin sırrı şu ki, insanlara önceden gerçekleşecek olayların projesini telkin ediyorlar ve insanlar da buna uygun tepkiler veriyorlar. Fakat bazı grup insanalar hariç…

Etiketler : , ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları
Pirinç Suyunun Cilde Faydaları

Pirinç suyu ten rengini beyazlaştırır ve ciltteki kahverengi lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Özellikle cilt beyazlatmak isteyenler

Kuşkonmazın Faydaları
Kuşkonmazın Faydaları

Ülkemizde çok yenen bir yiyecek olmamakla beraber aslında oldukça faydalı bir yiyecektir kuşkonmaz. Biz de bu yazıda onun bilinen ve bilinmeyen

Nekrofobi Nedir
Nekrofobi Nedir

Bu yazıda işi çok uzatmadan Size hap bir bilgi vereceğiz. Birçoğumuzun bildiği ama adını koyamadığı nekrofobi konusunu kısaca açıklayacağız. Nekrofobi Ceset

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz