10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Pozitif Gebelik Testi Nedir?

Ana Sayfa » Anne ve Bebek » Pozitif Gebelik Testi Nedir?
Paylaş
Tarih : 11 Mayıs 2014 - 12:45

Closeup on hands of medical doctor holding blood sample and making notesPozitif Gebelik Testi Nedir?

Adet gecikmesi olsun ya da olmasın hamilelik testinin sonucunun pozitif çıkması, yani kanda Beta Human Chorionic Globülin (Beta HCG) adlı maddenin saptanması beraberinde çeşitli soruları getirmektedir. Bu test döllenme sonrası embriyonun rahim veya rahim dışı dokulara yerleşmesi ile beraber kısa sürede pozitif eğilim göstermeye başlar. Dolayısı ile bu erken teşhis durumu gebeliğin seyri ile ilgili bir çok soruyu beraberinde getirir.

Serum beta HCG testi sağlıklı hamileliklerde 48 saat ara ile en az %66 gibi bir oranda artış göstermekte. Bu artışın takip sıklığı sürekli olmak zorunlu değildir. Fakat doktor tarafından istendiyse bu artışın görülmemesi hamileliğin akıbetinin olumlu seyretmeyeceğini gösterir.

Serum düzeylerinde sağlıklı artış olsa bile hamileliğin ultrasonografide görülebilmesi için 800-1500 mıu/ml seviyelerinin üstünde bir değerde olması gerekmektedir. Bu seviyenin altında hamileliğin görülememesi durumunda serum HCG artışına uygun bir zamanda araştırmanın  tekrarı gerekecektir.

Serum beta HCG testi pozitif olarak sonuçlanan hastalarda olasılıklar sıklık sırasına göre şu şekildedir;

  • Sağlıklı gebelik
  • Düşük
  • Dış gebelik
  • Gestasyonel Trofoblastik rahatsızlıklar
  • Bazı ender görülen tümörler
  • Üreme sistemi dışında bulunan dokularda HCG salınımı

Beta HCG seviyesi pozitif olan kişide seviye sürekli bir düşüşte ise test negatif oluncaya kadar seri testler ile düzenli olarak takip edilir. Bu negatif sonuca ulaşılması durumunda ayırt edici tanı ne olursa olsun durum kendiliğinden düzelmiş demektir.

Sağlıklı hamilelik varlığında uygun zamanlama ile yapılan ultrasonografi ile hamilelik görülür ve takiplerde canlılık doğrulanır. Teşhis bakımından sorun kalmaz; kafalardaki tüm soru işaretleri giderilmiş olur.

test

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BEBEK MASAJI NEDİR?
BEBEK MASAJI NEDİR?

Bu yazıda çoğu zaman yaşama sebebimiz olan evlatlarımızın bebeklik döneminde uygulanması önem taşıyan bebek masajı konusunda kısa kısa bilgiler

2 Yaş Çocuğunun Özellikleri
2 Yaş Çocuğunun Özellikleri

2 yaş çocuğunda negativizm dediğimiz dönemi yaşarız yani her şeyin tersini yapma eğilimi… Yapma dersiniz yapar, koşma dersiniz koşar. Çünkü

Lohusa Depresyonu
Lohusa Depresyonu

Kadınlar hakkında yazmak istiyorsanız onların geçtikleri yollardan geçmeli, onların yürüdükleri gibi yürümeli (yüksek topuklar üzerinde keçi

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz