10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Ağızlarda Protez ve Dolgu

Ana Sayfa » Ağız Ve Diş Sağlığı » Ağızlarda Protez ve Dolgu
Paylaş
Tarih : 22 Mayıs 2014 - 15:12

dis-protez-takma_dis234234Kişilerin ağız sağlığı oldukça önemlidir. Kişilerin ağız sağlığının sağlanamaması ciddi birçok soruna yol açmaktadır. Özelikle kadınlar her dönem bu duruma daha çok önem göstermek durumundadır. Zira kadınların fizyolojik yapıları gereği çok daha hassas bir yapıya sahiptir.  Ağız ise enfeksiyonlara en çok açık olan yerlerden biri olduğu için çok daha dikkat gerektirmektedir. Zira ağız yoluyla birçok hastalığı kapmak mümkündür. Ayrıca diş protezleri istenmeyen ağız kokularına yol açmaktadır.   Özelikle eğer ağız içerinde dolgu, protez, kaplama var ise çok daha dikkatli olmak gerekmektedir.

Kişilerin ağzında birden fazla dolgu, protez, takma diş, kaplama var ise yapması gereken temel şeyler vardır. Bunlar düzenli olarak yapılmadığı zaman diş eti çekilmelerine neden olmaktadır. İşte bunlara neden olmamak için yapılması gerekenler,   kısaca şöyle sıralanabilir:

  •             Sürekli olarak diş fırçalanmalı ve seçilen diş macunu, protez ve diğer ağız içerisinde yer alan dolgu, kaplamaya zarar vermeyecek biçimde seçilmelidir.
  •          Diş fırçası seçilirken, benzer şeylere diş fırçası içinde dikkat edilmelidir. Diş fırçası seçilirken ağız yapısına en uygun olan seçilmeli, ağz kapalı biçimde muhafaza edilmeli ve mutlaka 3 ayda bir değiştirilmelidir.
  •  Eğer ağız içinde tamamen takma diş var ise bunlar için özel bakım uygulanmalıdır.  Takma dişler için olan özel bakım tabletleri ve sıvıları kullanılmalı, düzenli olarak temizlenmelidir.
  • Gerek dolgu, gerek kaplama , gerek ise diş protezleri için düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmelidir
  • Diş dolguları ağızda uzun süre kalmamalı ve belli periyotlar ile düşsün düşmesin yenilenmelidir
  • Diş protezleri üzerinde lekeler oluşursa doktora giderek temizletilmelidir.
  • Yatmadan önce ve öğün aralarında diş protezleri  mutlaka temizlenmelidir.
  • Diş ipi kullanmak da etkili olan yöntemlerdendir.  Diş protezlerinin temizlenmesi için mutlaka diş ipleri kullanılmalıdır.
  • Diş protezleri için kullanılan sıvılarda kimyasallardan insan sağlığına en az zarar verenler seçilmelidir.

 

Etiketler : ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Damak Ağrısının Nedenleri ve Tedavileri
Damak Ağrısının Nedenleri ve Tedavileri

1) Dokuyu Yakmak Aşırı sıcak içecekleri tüketmek damağı haşlayabilir. Aşırı fazla sıcak ve baharatlı yiyecekler de damağı tahriş edebilir.

Diş Protezleri İle İlgili Sorunlar
Diş Protezleri İle İlgili Sorunlar

Bazı insanlar dişleri çekilip protez taktırınca problemlerinin biteceğine inanırlar. Halbuki protez takan pek çok insanın da söyleyeceği gibi

Diş Apsesi
Diş Apsesi

Ne zordur diş ağrısı çekmek değil mi? Kişiyi yorar, yıpratır ama bu hastalığın nedenleri nedir? Neler yol açar? Neler yapmalı derseniz işte

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz