10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Regl Dönemi Sorunları

Ana Sayfa » Kadın Sağlığı » Regl Dönemi Sorunları
Paylaş
Tarih : 16 Mayıs 2014 - 17:56

eyvah_regl_donemi_yaklasiyor_20112011_0005Ah şu regl dönemi. Kadınlar için özelikle bazı kadınlar için. Çünkü kimi kadınlar, bu dönemi son derece zor geçirmektedirler. Japonya’da ve kimi ülkelerde bu günlerde kadınlara verilen özel izinler olmasına rağmen Ülkemizde bu tür iyileştirici şartlar henüz mevcut değildir ve iş yaşamında yer alan kimi  kadınlar için bu dönem oldukça ağır geçmektedir,   bu dönem yaşanan sorunlardan en ciddi olanları,  öncesinde alınganlık, sinirlilik, aşırı tepki verme, unutkanlık ve şiddetli ağrılardır.  Adet döneminin başlamasıyla birlikte  ise özelikle ilk iki gün ağrılar ve kanamalar çok şiddetli olabilmektedir. Birçok kadın özelikle ikinci gün yaşanan yoğun kanamalardan dolayı çok zorlanmakta ve bitkin düşebilmektedir.

Peki bu dönem yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir derseniz onlar da şu şekilde sıralanabilir:

  • Kadınlar her dönem hijyenine önem vermeli ve gereken temizliği hiçbir dönem aksatmamalıdır. Temizlik son derece önemli faktörler arasındadır.
  • Kadınların dikkat etmesi gereken bir diğer nokta üşütmemeye çalışmalarıdır. Üşütme bu dönemin çok daha zor geçmesine neden olmaktadır.
  • Çok ağrılı geçen durumlarda bir kadın doğum uzmanına gidilerek, önereceği ilaç ve yöntemler uygulanmalıdır. Bu dönemde rastgele kullanılacak bir ağrı kesici veya kas gevşeticinin faydası olmayacaktır.
  • Kişi kendini çok kötü hissetmiyor ise ılık bir duş rahatlatıcı olacaktır
  • Bu dönem içilen bitki çaylarının özelikle rezene, papatya vb. çayların rahatlatıcı etkisi olduğu bilinmektedir.
  • Kişi bol bol temiz hava almalı, kendisini gereken ortam ve kişilerden uzak durmalıdır
  • Kendilerini içinde rahat hissedecekleri giysileri giymeli ve yürüyüş yapmalıdırlar. Aşıtı dar giysilerden uzak durmalı, terletmeyen hafif giysiler tercih edilmelidir.
  • Mümkün olduğunca onu üzen, yoran geren ortamlardan uzak kalmalı ve dinlemeye özen göstermeli, bu dönem ağır işler yapılmamalıdır.
  • Eğer kanama 7 günden uzun sürüyor ise mutlaka bir doktora gidilmelidir.
  • Seçilen pedlerde kişinin kendi yapısına ve yaşına en uygun olan tercih edilmelidir. Kullanılan pedler 3 saat arayla değiştirilmelidir. Özelikle bu kanamanın yoğun olduğu günlerde aksatılmamalıdır.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Kadınlarda Bel Ağrısı Problemleri
Kadınlarda Bel Ağrısı Problemleri

Yaş: Bel ağrılarının sıklığı yaşla birlikte artar ve 40-60 yaşlarında en sık karşımıza çıkar. Cins: Kadınlarda bel ağrısının daha

Kadınların En Sık Yaşadığı Sağlık Problemleri
Kadınların En Sık Yaşadığı Sağlık Problemleri

Kadınlar fizyolojik yapıları gereği yaşamları boyunca pek çok hastalıkla karşı karşıya kalıyor. Kadınlara özel sağlık problemleri çoğunlukla

Rahim Ağzı Kanseri ya da Serviks Kanseri
Rahim Ağzı Kanseri ya da Serviks Kanseri

Serviks kanseri önlenebilir bir hastalıktır. Smear/Pap-smear testiyle tarama sayesinde erken tanı ve etkin bir tedavi mümkündür. Dünya Çapında

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz