10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Sağlıklı Kilo Alma

Ana Sayfa » YAŞAM » Sağlıklı Kilo Alma
Paylaş
Tarih : 21 Haziran 2014 - 23:55

kas yapan besinlerGünümüz insanı adeta kendi ile yarış halinde en güzel, en mükemmel , en fit olmaya çalışmaktadır. İşte en mükemmel olmanın yöntemlerinden biri de kimilerine göre en zayıf olup, kusursuz bir vücut hattına sahip olmaktır. Ama bu bazen bazıları için geçerli olmayabilir. Bazı insanlar bunun tam tersine kilo almak isteyebilir. Çünkü kimilerinin derdi, aşırı zayıf olmaktır. Bu kadar zayıf olmak bazı durumlarda kişileri rahatsız etmektedir ve bunun için kilo almak istemektedirler.

Kişilerin aşırı zayıf veya aşırı kilolu olmalarının nedenleri farklı olabilir. Eğer kişi gelişim çağında diyet yapmışsa bu metabolizmasını bozmuş olabilir ve bundan dolayı kilo alamayabilir. Kilo alamamanın bir başka nedeni ise kişinin yaşadığı kimi sağlık problemleri olabilir. Örneğin ALS hastaları, hastalıklarının bir nedeni olarak kilo alamamaktadır.  İşte burada önemli olan kişinin neden kilo alamadığının belirlenmesidir. Bunun içinde bir doktora gitmek ve ciddi bir sağlık taramasından geçmek gerekmektedir.

Ama kişi yapılan tüm sağlık kontrollerine rağmen, herhangi bir sağlık sorunu yaşamadığı tespit edilir ise o zaman bireyin kilo almak için yapması gereken temel şeyler vardır. Bunlar şöyle sıralanabilir.

 • Mutlaka bir diyetisyen kontrolünde beslenme biçimi ortaya çıkarılmalı, boy kütle endeksi belirlenmelidir.
 • Kişi kilo almak için, unlu, şekerli yieceklere yönelmemelidir. Kişilerin hamur işleri ile alacağı kilo, sağlıklı kilo değildir. Asıl olan sağlıklı beslenerek kilo almaktır.
 • Kişi tıpkı zayıflarken yaptığı gibi burada da sağlıklı yaşamaya özen göstermelidir.
 • Yapabileceği en uygun sporu yapmalıdır.
 • Eğer iştahı yoksa, iştah açıcı yiyecekleri belli aralıklar ile tüketmelidir.
 • Sık sık ve az az yemelidir. Yiyeceklerin arasında ceviz, fındık gibi yiyeceklerin olması oldukça önemlidir.
 • Düzenli uyku uyumalı, gece yaşamından uzak kalmalı ve günde en az 7  saat uyumalı, uykusunu tam almalıdır.
 • En ciddi kilo alamama sorunu olan sigaradan uzak kalmalıdır.
 • Piyasada satılan özel kilo aldırıcı ilaçlara itibar etmemeli, doğal yollar ile kilo almaya çalışmalıdır. Zira bu tür ilaçlar gerçek kilo aldırıcı unsurlar değildir.
 • Yaşamından  stresi uzak tutmalı, olaylara pozitif yaklaşmalı ve gülümsemeyi unutmamalıdır.
 • Kilo almak isterken asıl olan çok kilolu olmak değil, yaşına, boyuna uygun ideal kiloya ulaşmak olmalıdır. Gereksiz kilonun insana bir katkısı yoktur.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Dünyanın En Ünlü Mart Festivalleri
Dünyanın En Ünlü Mart Festivalleri

1 Bali Spirit Festivali (29 Mart-3 Nisan 2016) Ubud, Bali, Endonezya Bali Spirit, Wanderlust festivali gibi hızla büyüyen yeni bir fenomen. Yemyeşil

Yaşam İçin 13 Satır
Yaşam İçin 13 Satır

1. Seni sen olduğun için değil, seninle birlikte olduğumda ben olduğum için seviyorum., 2. Hiç kimse gözyaşlarını haketmez, onlara layık olan

Hayat Felsefesi Olabilecek Başarı Sözleri
Hayat Felsefesi Olabilecek Başarı Sözleri

“Başarı son değildir, başarısızlık ölümcül de değildir. Önemli olan devam etme cesaretini gösterebilmektedir.” Bu söz İngiliz politikacı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz