Bizi Takip Edin

Kişisel Bakım

Sağlıklı Saçlar

Yayınlandı

on

saglikli_saclar_icin_h494er74Sağlıklı Saçlara Kavuşmak İçin Yapabilecekleriniz

Saçımız bizim için  -özellikle bayanlar için- nerdeyse en değerli aksesuarımızdır. Bu nedenle de bu aksesuara gözümüz gibi bakmak gerekir. Peki bu bakımı nasıl uygulayacağız? Eğer siz de saçınıza nasıl bir bakım uygulayacağınızı bilmiyorsanız, detaylar içeride…

İşe güzel bir kesimle başlayın!

Her şeyden önce bu işi halletmelisiniz. Güzel bir kesim. Eğer saçınıza güzel bir kesim yapılmamışsa ne kullandığınız ürünlerin, ne de aksesuarların bir önemi kalır. Her şeyden önce kendinize bir stil belirlemelisiniz. Bunun için de tabi ki de güzel bir kuaför seçmelisiniz. Kuaförünüzü bulduktan sonra eğer aklınızda bir model varsa onu internetten veya herhangi bir yerden bulup kuaförünüze götürebilirsiniz. Ya da kuaförünüze güveniyorsanız tüm işi kuaförünüze devredebilirsiniz, o da saçlarınızı baştan yaratır. Unutmayın, kesim güzel olursa gerisi de güzel olur.

Ünlü markaları tercih edin!

Biliyoruz, ünlü markalar da çok para. Eğer maddi durumunuz yerindeyse en mantıklı durum profesyonel markalara yönelmek olacaktır. Eğer para sıkıntınız varsa, biraz daha ucuz markalara yönelebilirsiniz. Fakat ucuz markaların saçınız için bir o kadar da zararlı olacağını unutmayın. Adı üstünde, ucuz marka. İçinde ne gibi kimyasallar barındırdığı belli değil. İşte bu nedenle tanınmış ünlü markaları tercih etmelisiniz.

Saç ürünlerini az kullanın!

Saçınız için kullanabileceğiniz envai çeşit ürün bulunmaktadır. Bunları kuaförünüzden destek alarak belirleyebilirseniz daha iyi olur. Zaten kuaförünüz iyi bir kuaförse sizin için en iyisini belirleyecektir. Tavsiyemiz bu tür ürünleri az kullanmanız. Ünlü marka diye her gün kullanmanız da saçlarınız için zararlı olabilir. 1 gün kullanıp, 1 gün kullanmasanız bile bu saçınızın sağlığı için yeterlidir. Zaten şekillendirici falan sürerseniz, gece yatmadan önce o saçları yıkamalısınız. Bunu hatırlatmaya gerek yok. Fakat şekillendiriciler ve bu tarz ürünler saçınız için –her ne kadar ünlü marka olsa da- zararlıdır. Ünlü markaların verdiği zarar elbette daha az olacaktır. İşte bu yüzden, profesyonel markaları tercih etmelisiniz.

Saç ekipmanlarını sık sık kullanmayın!

Saç ekipmanlarından kastımız ne? Ne olabilir ki, saç düzleştiricisinden başlayın fön makinesine kadar olan her şey saçınız için oldukça zararlıdır. Bu nedenle gerekmedikçe bu tarz ekipmanları kullanmayın. Çünkü bunlar saçınızı yıpratır, saçınızı kırar, hatta ve hatta döker! Bunun için bu tarz ekipmanları çok sık kullanmayın.

Doğru bir şampuan seçin!

Öncelikle market şampuanlarından vazgeçin! Market şampuanlarından kaliteli olanları elbette var, fakat daha profesyonel markalara yönelmek daha mantıklı bir iş olacaktır. Ne kadar profesyonel marka, o kadar para! Bu nedenle az parayla en iyi kaliteyi bulmaya çalışın. Ünlü markalar saçınız için daha iyidir. Doğru bir şampuan seçimi için de kuaförünüze danışabilirsiniz. İyi bir şampuan, silikon gibi maddeleri içinde barındırmamalıdır. Ayrıca bitkisel şampuanlara da başvurabilirsiniz!

Şampuanı doğru uygulayın!

Doğru şampuan kullanımı çok önemlidir. Öncelikle şampuanı direk kafamıza dökmemeliyiz. Bir miktar şampuanı öncelikle elimize almalıyız. Avucumuz arasında iyice yaymalıyız. Ondan sonra saçımıza sürmeliyiz. Saçımızda da nazik hareketlerle, masaj yaparak uygulamalıyız bu şampuanı.  Ardından da durulama işlemine geçmeliyiz. Durulama işlemi saçınız için oldukça önemlidir. Eğer saçınızda bir miktar bile şampuan artığı kalırsa saçınızda kepeklenme başlar ve bu saçınızı daha da yıpratır.

Her banyodan sonra saçı fönlemeyin!

Biliyoruz, fön makinesi saçınıza şekil vermek için iyi bir ekipman. Fakat aynı zamanda saçınızı oldukça yıpratan bir ekipman. Çünkü fön demek saçı her seferinde yolmak demektir. Bu yolma işlemi de saçınız için oldukça zararlıdır. Saçınızda kırıkların oluşmasının en büyük nedenlerindendir. Bu nedenle saçınıza 2, hiç olmadı 1 gün aralıklarla fön çekin. Hatta eğer aceleniz yoksa bırakın, saç doğal halinde kurusun. Doğal kuruma, saçınız için daha iyidir.

Sonuç olarak, saç bakımı zor bir iştir evet. Fakat ne kadar saçınıza bakarsanız bir o kadar göz alıcı saçlara sahip olursunuz. Saç bizim için önemlidir, bu nedenle de değerini bilmek gerekir. Siz de varken değerini bilin, yoksa kaybedince çok ağlarsınız…

Adı ve Soyadı : Aylin Özyıldırım Doğum Tarihi : 1987 Doğum Yeri : İzmir İş Adresi : Medhouse Clinic Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü, Cumhuriyet Bulvarı No: 182/3 Alsancak, İzmir İş Telefonu : +90 (0) 232 4648282 İş Fax : +90 (0) 232 4650816 Eğitim ve İş 2005 Yılında Cumhuriyet Ticaret Meslek Lisesi (Bilgisayarlı Muhasebe Bölümü) Mezun Oldum. 2011 Yılında Dokuz Eylül Üniversitesi (Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü) 2011 Yılından bu yana Med House Clinic de çalışmaktayım Katıldığı Kurs ve Seminerler Bilgisayarlı Muhasebe (İzmir) Bilgisayar İşletmenliği (İzmir)

Okumaya devam et
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anne ve Bebek

Sağlığına dikkat et

Sevdiklerin ve kendin için Sağlığına dikkat etmelisin

Yayınlandı

on

Fotoğraf : Sağlık için

Özel Sağlık Bilgileri

“Kendin ve Sevdiklerin için Sağlığına dikkat et”

Sizlere özel sağlık bilgileri hakkında bir takım bilgiler aktaracağız

Okumaya devam et

Beslenme ve Obezite

Kuruyemiş ve besleyici: Bağırsak sağlığınız için en iyi kuruyemiş türü hangisidir?

Bağırsaklarınız için en iyi kuruyemiş seçimini bu konuyu okuduktan sonra rahatça yapabilirsiniz

Yayınlandı

on

Bağırsak için Kuruyemiş görseli

Kuruyemişler, lezzetli süper yiyecekler ve suçluluk duymadan popüler atıştırmalıklardır. Aynı zamanda protein ve diyet lifi bakımından da zengindirler. Bir hayvan araştırmasına göre, özellikle ceviz olmak üzere kuruyemiş tüketmek bağırsak sağlığını destekler .

Çalışma, Nutrients dergisinde yayınlandı ve Texas A&M Üniversitesi ve Connecticut Sağlık Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından yapıldı .

Pek çok farklı fındık türü vardır ve hepsi çeşitli sağlık yararları sunar. Araştırmacılar, araştırmaları için cevizin iltihaplı bağırsak hastalıklarına (IBD) karşı potansiyel koruyucu etkilerini araştırdılar .

IBD, Crohn hastalığı ve ülseratif kolit olmak üzere iki durumu tanımlamak için sıklıkla kullanılan bir terimdir. Her ikisi de bağırsak iltihabını içeren uzun vadeli durumlardır .

Crohn hastalığı, ağızdan anüse kadar sindirim sisteminin herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Öte yandan, ülseratif kolit yalnızca kolon veya kalın bağırsakta yaralara neden olur.

Herhangi biri IBD geliştirebilirken, genellikle 15 ila 40 yaş arası hastalarda teşhis edilir.

IBD semptomları şunları içerebilir:

Aşırı yorgunluk
Midede ağrı, kramp veya şişlik
Tekrarlayan veya kanlı ishal
Kilo kaybı
IBD’li herkes bu semptomları yaşamaz. Diğerleri de anemi, kusma ve yüksek ateş gibi semptomlar yaşayabilir.

IBD’nin daha az yaygın semptomları şunları içerebilir:

Artrit
Eritema nodozum veya ağrılı kırmızı cilt yumruları
Sarılık veya birincil sklerozan kolanjit
Üveit veya ağrılı kırmızı gözler
IBD gelip gidebilir, yani alevlenme sırasında şiddetli semptomlar yaşayabilirsiniz. Ancak iyi haber şu ki, IBD de remisyona girebilir.

İltihaplı bağırsak hastalığı ve ceviz tüketimi

Çalışma için araştırmacılar, ülseratif kolitli fareler üzerinde ceviz takviyesinin olası sağlık yararlarını araştırdılar. Ceviz, farelerin günlük diyetinin yüzde 14’ünü oluşturuyordu – insan diyetindeki 20 ila 25 ceviz eşdeğeri .

Araştırmacılar, iki hafta sonra, ceviz yiyen farelerin kolonlarında ülserasyon veya yaralanma boyutunun önemli ölçüde azaldığını buldular . Somun tüketimi de onarım sürecinin hızlanmasıyla bağlantılıydı. Bu bulgular, düzenli olarak ceviz tüketmenin ülseratif kolit gibi IBD’lerin önlenmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir .

Daniel Rosenberg, tıp profesörü ve Dr Masako Nakanishi, Moleküler Onkoloji Merkezinde doçent UConn Sağlık , dikkat cevizin koruyucu yararları mikropları nasıl etkilediğini onlar metabolize edilir ve nasıl dolayı olabilir bağırsakta yaşamak.

Araştırmacılar, daha ileri çalışmaların cevizdeki hangi aktif bileşiklerin koruyucu faydalarının arkasında olduğunu belirlemeye yardımcı olabileceğini ekledi.

Ceviz neden sizin için iyidir

Ceviz, 1: 4.2 oranında omega-3 ile omega-6 yağ asitlerinin en faydalı kombinasyonuna sahiptir. Ek olarak, ceviz, diyabet, kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabilecek besinler ve fitokimyasallar açısından zengindir. (İlgili: Uzmanlar, cevizin meme kanseriyle savaşan genlerin ifadesini “değiştirebileceğini” keşfediyor .)

Ceviz ayrıca IBD teşhisi konan hastalarda bağırsak sağlığını geliştirebilecek diyet lifi ile doludur. Cevizde bulunan diğer temel besinler arasında bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor ve B6 vitamini bulunur.

Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar bakımından zengin olan ceviz, yağ ve kalori bakımından yüksektir, ancak içerdikleri besin ve yağların kalp için iyi olduğu söylenir.

Tuzlu patates cipsi üzerinde atıştırmak yerine, bir avuç ceviz üzerinde çırpın. İyi bağırsak sağlığını destekleyen ve daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayan diyet lifi, sağlıklı yağlar ve protein bakımından zengindirler .

Okumaya devam et

Cilt Sağlığı

Kırışıklık Karşıtı Maskeler

Özellikle kuru ciltler için idealdir. Cildiniz yağlıysa maskeye 4-5 damla limon suyu ekleyebilirsiniz.

Yayınlandı

on

kırKırışıklıklar İçin Yoğurt Maskesi

Yoğurt maskesi cildin üst katmanını temizlerken cildi nemlendirir, geniş gözenekleri küçültür, yumuşamasını sağlar ve doğal bir parlaklık verir. Düzenli olarak uygulandığında hem kırışıklıkların derinleşmesini hem de kırışıklık oluşumu önler. Özellikle kuru ciltler için idealdir. Cildiniz yağlıysa maskeye 4-5 damla limon suyu ekleyebilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler;

1 çay kaşığı sade yoğurt, 1 çay kaşığı bal, yarım çay kaşığı portakal suyu ve yarım muz.

Muzu çatalla ezdikten sonra diğer malzemelerle karıştırın. Karışımı parmak uçlarıyla masaj yaparak tüm yüzünüze sürün ve 15 dakika yüzünüzde bekletin. Ilık suyla yıkayabilir ve nemlendirici sürebilirsiniz.

Cildiniz çok kuruysa bu maskeyi haftada 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

Kırışıklıklara ve Lekelere Karşı Limon Maskesi

Limonun cildi sıkılaştıran bir etkisi vardır. Ayrıca fazla yağı alarak asitli yapısıyla lekelerin görünümünü hafifletir. Karbonatla birlikte kullanıldığında peeling etkisi yaratır ve kırışıklıkların görünümünü azaltır. Yağlı cildi olanlar bu maskeyi haftada 1 kez yapabilir.

İhtiyacınız olan malzemeler;

Yarım limonun suyu ve 2 tatlı kaşığı karbonat.

Karbonatla limonu yoğun kıvamlı bir krem haline gelinceye kadar karıştırın. Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza sürerek 10 dakika bekletin. Temizlemek için ılık su kullanabilirsiniz.

Bu maskeyle ilgili dikkat edilmesi gereken 2 nokta var. Eğer cildiniz kuruysa limonun kurutucu etkisi cildinizde tahrişe neden olabilir. Bu nedenle kuru cildi olanların kırışıklıklar için yoğurt maskesini kullanması daha iyi. İkinci nokta ise bu maskeyi yaptıktan sonra güneşe çıkmamaya dikkat etmeniz gerektiği. Çünkü limon cildi güneş ışınlarına hassas hale getirebilir.

Cildi Besleyen Badem Maskesi

Cilt sağlığı için önemli olan E vitamini, lif, demir, çinko, folik asit ve kalsiyum bakımından zengin olan badem maskesi yorgun cildi canlandırmak, cilde parlaklık vermek ve kırışıklıkları önlemek için düzenli olarak kullanılabilir.

1 avuç bademi geceden yarım kase süte yatırın. Sabah bademlerin kabuğunu soyarak (sütte yumuşadığı için sabah daha kolay soyuluyor) rondodan geçirin veya havanda dövün.

Sürülecek kıvama geldiğinde tüm yüzünüze sürün ve 20-30 dakika kadar bekletin. Daha sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Badem pahalı olduğu için maskesi de biraz pahalı oluyor ama cildiniz kendine gelene kadar her gün tekrarlamanızı öneririm.

Okumaya devam et

Trend

Copyright © 2016 Bilgi Sağlık. Theme by KKtmr - webtasarimi.gen.tr