10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Şeker Hastalığı Nedir?

Ana Sayfa » SAĞLIK » Şeker Hastalığı Nedir?
Paylaş
Tarih : 10 Mayıs 2014 - 8:21

seker-hastaligiŞeker hastalığı yani diabet hastalığı çok ciddi sorunlar meydana getiren ciddi bir rahatsızlıktır. Vücudumuzdaki rahatsızlıkların çoğu, vücudumuzun kendisini beslemek için ürettiği maddelerin azlığı yada çokluğu ile alakalı olduğundan şeker hastalında da durum buna benzerlik göstermektedir. Şeker hastalığının oluşumu ise; pankreasın ürettiği insülinin yetersizliğinden veya az olmasından kaynaklanmaktadır. Pankreasın ürettiği insülünin yetersiz olması sonucunda besinlerden aldığımız şeker ve diğer unsurlar ihtiyacı olan hücreye gidememektedir. Bu durumda hücreler ihtiyacı olan şekeri alamaz ve kandaki şeker oranı normalin üzerine çıkar. Kandaki şeker oranının yükselmesi vücut da zehir etkisi yaratarak tüm hücreleri tahrip etmeye başlar.

Pankreasın üretmiş olduğu insülin vücutta bulunan kan dolaşımındaki şeker(glikoz)’i hücrelere taşınmasına yardımcı olur. Hücrelerde bulunan glikoz ise günlük yaşamımızı devam ettirebilmemiz için bize gerekli olan enerjiyi sağlamaktadır.

Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Vücudumuz rahatsızlandığında bize her zaman bir takım belirtiler ile uyarı vermektedir. Şeker hastalığı içinde bir çok uyarı ile bize rahatsızlığını anlatmaya çalışır. Bu belirtilerin bazılarını şu şekilde anlatabiliriz.

Sık idrara çıkma kan şekeri yükseldiğinde böbrekler ememedikleri fazla şekeri atmak için çabalar. İdrar yoluyla atılan fazla şeker ile birlikte vücutta bulunan su da atılacağından vücutta bir sıvı kaybı meydana gelerek aşırı susama hissi hissedilir. Çoğu zaman bu durum ağız kuruluğu olarak da kendisini gösterebilir.

Aşırı susama durumlardın da ise gözlerdeki glikoz ve su seviyelerindeki değişim nedeni ile bulanık görme durumları görülebilir.

Hücreler vücudumuzun enerjisini glikoz sayesinde bize verdiklerinden, yeterince glikoz alamadıklarında halsizlik ve bitkinlik meydana gelir. Vücudumuz gerekli enerjiyi glikoz ile sağlayamadığı için vücudumuzda bulunan yağları yakarak enerji sağlamaya çalışır. Bu durumda aşırı kilo kaybı görülür.

Şeker hastaları için öneriler

Şeker hastalarının yapması gereken kendilerini sürekli kontrol altında tutmaktır. En azından haftada bir kere şekerinizi ölçün ve bu ölçümleri kayıt altına alın.Kilonuzu da kontrol altında tutmayı ve not almayı unutmayın. Doktorunuza bu kayıtlarınızı mutlaka gösterin. Günlük olarak düzenli bir şekilde yürüyüş yapmaya dikkat edin. Öğünlerinizin düzenli olmasına dikkat edin. Doktorunuzun yada diyetisyeninizin yememeniz gerekiyor dediği hiç bir şeyi yemeyin. İçeriğinde fruktoz, sakkaroz ve şeker gibi maddelerin olduğu hiç bir ürünü satın almayın. Halk arasında şeker hastalığına iyi geliyor denen yiyecek ve tatlılardan uzak durun. Tatlandırıcılar ile yaptığınız yiyecekler ile kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın.

Şeker hastalığı ile barışık yaşamak hayatınızı kolaylaştıracaktır

Şeker hastalığım var ise ne yapacağım diyerek kendinizi üzmeyin. Ailenizde şeker hastası olan bireyler bulunuyorsa şeker hastalığına yakalanma olasılığınız artacağından doktorunuza gitmek gerekli tetkiklerin yapılmasını ve hastalığınızın size ciddi zararlar vermeden kontrol altına alınmasını sağlayacaktır. Yukarıda sayılan şeker hastalığının belirtileri gibi belirtileri kendinizde gördüğünüzü düşünüyorsanız doktorunuz ile iletişime geçerek yolun başında önlem almış olursunuz. En önemlisi ise şeker hastası iseniz yapmanız gereken ilk şey kendinizi sürekli kontrol altında tutmaktır ve olabildiğince normal yaşamınıza devam etmektir.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Goji Berry Bitkisi
Goji Berry Bitkisi

Son dönemlerde adını sıkça duyar hale geldik, hemen her reklamda karşımıza çıkıyor, dünyaca ünlü markalar bu bitkiyi kullandığını söylüyor

Siyatik
Siyatik

Bel kemiğinin alt taraflarından bacakların arka yüzleri doğrultusunda siyatik sinirlerin bulunduğu bölge ağrılarına siyatik hastalığı denilmektedir.

Pankreas Kanserine Erken Teşhis!
Pankreas Kanserine Erken Teşhis!

Bilim insanları, hızlı yayılan ve bu nedenle erken teşhisi son derece güç olan pankreas kanserini tespit etmek için basit bir idrar testi geliştirdi.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz