10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Sezaryenla Doğum

Ana Sayfa » Kadın Sağlığı » Sezaryenla Doğum
Paylaş
Tarih : 12 Eylül 2014 - 11:40

Sezaryanla DoğumSezaryen ile  doğum günümüzde birçok kadının tercih ettiği türler arasında.  Bunda birçok neden var. En temel nedeni kadınların normal doğumun getirdiği ağrıları, stresi yaşamamak istemesi. Zaten 9 ay boyunca düzeni değişen, bazı şeylerden vazgeçmek zorunda kalan anne adayları, doğumu ağrısız, acısız yaşamak istiyorlar. Bunda da kendilerince haklı olabilirler. Zira hamilelik kimileri için oldukça zorlu bir süre haline gelebiliyor Bulantı, şişmeler derken kadının metabolizmasındaki değişiklikler kadınları yıldırabiliyor.

Ancak sezaryen ile doğum gelişmiş ülkelerde kadının keyfiyetine bırakılmıyor. Çoğul gebeliklerde, erken doğumlarda, kadının sağlık problemleri olması durumunda tercih ediliyor. Ama hamilelik döneminde herşey yolunda gittiyse ve bebek ters gelmiyor ise normal doğum, suda doğum gibi yöntemler uygulanıyor.

Oysa Ülkemizde böyle değil. Kişiler ve kimi doktorlar sezaryeni tercih ediyor.  Doktorların da işine geliyor 10 dakikada bebek doğuyor ve kazanç diğerine göre çok daha fazla oluyor.

Ama olayın özüne geldiğimizde sezaryen sonrasının ciddi problemleri var. Sezaryen aslında bir tür ameliyat. Yani cerrahi müdahale. Başta yaşanmayan sorunlar, sezaryen sonrası kadının karşısına çıkıyor. İlk günlerde anne yürümekte, ayağının üstüne basmakta zorlanıyor. Kanamalar daha uzun sürebiliyor. Dikişlerin açılmaması için daha fazla çaba harcamak gerekiyor. Bunlar anne açısından yaşanan sorunlar, bebek açısından da normal doğum ile dünyaya gelmediği için yaşanan sorunlar oluyor ve normal doğumla doğan bebekler çok daha sağlıklı oluyor çünkü olay doğal sürecinde gerçekleşiyor.

Tabi ki şartlar gerektiriyorsa sezaryen ile doğum yapılabilir ancak herşey normal ise ideali normal doğum. Hem bebeğin doğumunu an be an izlemek kadar güzel bir duyguda yok unutmamak lazım.

Etiketler : , ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Kadınlarda Bel Ağrısı Problemleri
Kadınlarda Bel Ağrısı Problemleri

Yaş: Bel ağrılarının sıklığı yaşla birlikte artar ve 40-60 yaşlarında en sık karşımıza çıkar. Cins: Kadınlarda bel ağrısının daha

Kadınların En Sık Yaşadığı Sağlık Problemleri
Kadınların En Sık Yaşadığı Sağlık Problemleri

Kadınlar fizyolojik yapıları gereği yaşamları boyunca pek çok hastalıkla karşı karşıya kalıyor. Kadınlara özel sağlık problemleri çoğunlukla

Rahim Ağzı Kanseri ya da Serviks Kanseri
Rahim Ağzı Kanseri ya da Serviks Kanseri

Serviks kanseri önlenebilir bir hastalıktır. Smear/Pap-smear testiyle tarama sayesinde erken tanı ve etkin bir tedavi mümkündür. Dünya Çapında

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz