10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Sigaradan Kurtulmanın Altın Anahtarı

Ana Sayfa » Genel Sağlık » Sigaradan Kurtulmanın Altın Anahtarı
Paylaş
Tarih : 21 Mayıs 2014 - 23:55

Sigaradan Kurtulmanın Altın Anahtarıeb0Sigaradan Kurtulmanın Altın Anahtarı

        Sigarasız bir hayat aslında herkese tahmin ettiğinden çok daha yakın. Ancak sigarayı bırakmadan önce sigarayı bırakmak isteyenlerin yapması gereken bazı şeyler var. Bu yapılması gerekenleri sigarayı bırakmadan önceve sigarayı bıraktıktan sonra olarak ikiye ayırmak mümkündür.

        Sigarasız bir hayata başlamadan önce yapmanız gerekenler aslında çok fazla değildir. Ancak fazla olmasalar da bu yapılacak şeyler çok önemlidir. Öncelikle hemen başaramayacağınızı düşünseniz bile “sigaradan kurtulma fikrini” asla bırakmayın. Sigarayı bırakmayı her denediğinizde sonuç başarısızlıkla sonuçlanabilir. Ancak unutulmamalıdır ki ordular yenilmeden savaş kazanmayı öğrenemezler.  Tabi bu şu anlama gelmez: “Sigarayı zamana yayarak bırakmak ya da azaltarak bırakmak daha doğrudur”.  Hayır. Demek istenilen, “olur da ilk denemenizde sigarayı bırakamazsanız asla ümitsizliğe kapılmayın ve bunu bir süreç olarak düşünün”.

       Yine diğer bir önemli nokta ise sigarayı bırakmadan önce kesinlikle sigarayı bırakmış aile fertleriyle ve arkadaşlarınızla konuşun. Onların bırakırken yaşadıkları süreci öğrenin. Bu öğrendikleriniz daha sonra işinize yarayabilir. Ayrıca bu konu da yazılmış ciddi kitaplardan, sigarayı bırakmadan önce faydalanmaya çalışın. Bu bilgiler sizin motivasyonunuzu yükseltebilir. Bununla birlikte sigarasız bir hayata başlamadan önce şuna kesinlikle karar verin ve kendinize karşı dürüst olun: “Gerçekten sigarayı bırakmayı istiyor muyum?”. Cevabınız evetse ikinci bölüme hazırsınız demektir.

       İkinci bölüm sigarayı bıraktıktan sonraki ilk an ile başlar. Bu aşamada her an, her saat, her gün sigarayı bırakmadan önce edindiğiniz bilgi ve deneyimlerden daha da çok faydalanmalısınız. Bu bilgi ve deneyimlerin önemli yanı zaman geçtikçe kararlılığınızı korumada, direncinizi artırmada size yardımcı olmalarıdır. Sigarayı bıraktıktan sonraki aşama yükünüzü artıracaktır. Unutmayın ki kurtulmaya çalıştığınız yalnızca “nikotin” değildir. Yıllarca süren bir alışkanlıktan kurtulmanın yolundasınız. Bu zor süreç size uzun gelebilir. Sizi yorabilir ve sizi eskisinden, geçici olarak, daha sinirli bir hale sokabilir.

       Bu aşamada ilk haftalar çok zorlu olacaktır. Bunu kabullenmelisiniz. Bilmek, işiniz kolaylaştırır. Kişiden kişiye değişse de her an sigarayı düşünüp bir tane içmeyi aklınızdan geçirebilirsiniz. Unutulmaması gereken ve aslında bilinen önemli bir gerçek var: Bu gerçek, size ilk zamanlar sigarayı düşündüren şeyin aslında kanınızda azalan nikotinden kaynaklanmasıdır. Zorluğun büyük kısmı ise budur zaten. İlk birkaç hafta ya da ay bu yüzden pek çok kişi zorlanır. Zaten bildiğiniz ancak bu süreçte unuttuğunuz ve her canınız sigara istediğinde aklınıza gelmesi gereken şey, orta ve uzun vadede vücudunuzun bu yeni duruma yani nikotinsizliğe alışacağıdır. Bu yeni duruma alıştıkça ve zaman geçtikçe göreceksiniz ki sigara kendiliğinden hayatınızdan çıkmış bile. Unutmayınher şey siz de biter.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları
Pirinç Suyunun Cilde Faydaları

Pirinç suyu ten rengini beyazlaştırır ve ciltteki kahverengi lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Özellikle cilt beyazlatmak isteyenler

Kuşkonmazın Faydaları
Kuşkonmazın Faydaları

Ülkemizde çok yenen bir yiyecek olmamakla beraber aslında oldukça faydalı bir yiyecektir kuşkonmaz. Biz de bu yazıda onun bilinen ve bilinmeyen

Nekrofobi Nedir
Nekrofobi Nedir

Bu yazıda işi çok uzatmadan Size hap bir bilgi vereceğiz. Birçoğumuzun bildiği ama adını koyamadığı nekrofobi konusunu kısaca açıklayacağız. Nekrofobi Ceset

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz