10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Siğil

Paylaş
Tarih : 25 Mart 2015 - 11:51

siğilBu yazıda siğil konusuna değineceğiz.

Siğil bir cilt sorunudur ve kadın ya da erkek fark etmeksizin insan görüntüsünü bozar ve ellerinizin ne kadar güzel, ne kadar bakımlı olursa olsun, estetik olarak zarar verir. İstenmeyen bir görüntü olmasının yanında aynı zamanda bir sağlık problemidir.

Her ne kadar ellerde sıkça görülse bile vücudun başka yerlerinde tekli veya çoklu olarak görmek de mümkündür. Zaten türsel farklılıklar da buradan kaynaklanır.

Siğil derinin üst tabakasına veya mukozaya yerleşen İnsan papilloma virüsü / HPV olarak bilinen bir virüse ait enfeksiyonlardır. Siğillerin şekli bulunduğu bölgeye veya tipine göre değişmekle beraber, genellikle deriyle aynı renkte, kabarık, nasırımsı sert görünümdedirler.

Siğil Türleri
Yaygın Siğiller : Ellerde, parmaklarda ve tırnak çevresinde görülen bu tip siğiller çok yaygındır.çocuklarda sık görülür.
Ayak Tabanı Siğilleri : Diğer siğillerden farklı olarak deri içine gömülü görünümdedirler ve ağrı yapabilirler.
Düz Siğiller : Küçük,yumuşak ve üzerleri düz siğillerdir.Vücudun her yerinde olabilir genellikle diz boyun ve bilektedirler.
İpliksi Siğiller : Özellikle göz kapakları ve dudaklara yakın bölgelerde olurlar.
Genital Siğiller : Yetişkinlerde daha sık görülür.Farklı büyüklük ve sayıda olabilir. Genital organların dışında ve bayanlarda vajina, rahim ağzı gibi iç kısımlarda da olabilir.Çok eşli ve güvenlik önlemi olmadan cinsel temasta bulunanlarda rastlanır. Bu tip, özellikle bayanlarda rahim ağzını uzun süre tedavi edilmeksizin tutarsa kansere kadar giden değişikliklere neden olabilir.

Siğil kişiler arasında birbirine temas ile bulaşır o yüzden siğil olan kişilerden siğil olduğu sürece uzak kalmak yani yakın temas yapmamak gerekir.

Tedavisi ise
Asitik kremler ile
Buz tedavisi ile
Yakarak tedavi ile
Lazer tedavisi ile
Cerrahi müdahale ile mümkündür.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Kırışıklık Karşıtı Maskeler
Kırışıklık Karşıtı Maskeler

Kırışıklıklar İçin Yoğurt Maskesi Yoğurt maskesi cildin üst katmanını temizlerken cildi nemlendirir, geniş gözenekleri küçültür, yumuşamasını

Vitiligo Nedir?
Vitiligo Nedir?

Vitiligo dış derinin renk kaybına uğramasıyla oluşan beyaz plaklarla seyreden bir deri hastalığıdır. Modern Tıp Vitiligo için gereken tedavi

Kan Çıbanı
Kan Çıbanı

Size bu yazımda tam çenemde çıkan bir sivilceden bahsedeceğim. Adı kan çıbanı imiş. Eminim aramızda yaşayanlar vardır ama ben yine de öğrendiklerimi

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz