10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Sivilce nasıl geçer ?

Ana Sayfa » Cilt Sağlığı » Sivilce nasıl geçer ?
Paylaş
Tarih : 05 Mayıs 2014 - 10:08

Sivilce nasıl geçerBitkisel tedavi yolları nelerdir?
Yağ bezlerinin cildimizde kanalları vardır.Bu bezler kıl köklerinin içindedir. Bunların tıkanmasıya sivilceler meydana gelir. Bu bezler sebum denilen bir madde salgılar. Sebum maddesi cildi korur.Sivilcenin oluşma nedeni, sebumun kıl kökünden dışarı çıkmayıp birikmesidir.Bu durumda bakterilerin üreme olayını gerçekleştirir. Bu bakterilerin üremesiyle kızarıklık, şişlik, ağrı ve iltihap oluşur.Sivilcenin patlatılması, sivilcenin yaygınlaşmasını önlemez ve deride iz bırakmasına sebebiyet verebilir.

Bir cilt hastalığı olan sivilce, genellikle ergenlik çağında var olmaya başlayar. Bu sivilcelerin tedavsi gerçekleştirilmediği takdirde,ciltde kalıcı izler bırakır. Sivilceler genelde, derinin yağ oranı fazla olan yerlerinde mevcuttur. Sivilceler Yüz, göğüs, sırt, boyun, omuz bölgesinde daha çok görülür.Yüzdeki sivilcenin tedavisinin yapılmaması cildin bozulmasına ve insan psikolojisini bozulmasına sebeb olur.

Sivilceler bazen siyah bazende beyaz nokta şeklinde var olur. Sivilcelerden korunmak için cilt ve vücut temizliği oldukça önemlidir. Cilt dostu olarak bilinen meyve ve sebzelerin tüketilmesine ağırlık verilmelidir.Düzenli uyku, sivilcelerin hızlı geçmesini sağlar.Bazı bitki çayları cilt için oldukça faydalıdır. Rezene çayı ve ıhlamur bunların başında gelir. Bu bitki çayları, mikrobun temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca sabah ve gece cildi içme sodasıyla temizlemek, gözeneklerin açılmasını ve cildin temizlenmesini sağlar.

Papatyayı kaynatıp suyunu tülbent yardımıyla süzdükten sonra, ılık bir şekilde havluyla yüze bastırarak uygulayın.Biraz bekleyip sonra durulayın. Böylece hem ciltteki lekeler azalacak hem de sivilce tedaviniz kısa sürede gerçekleşecektir.

8 yemek kaşığı elma sirkesini yarım bardak suyla karıştırın.Bir pamuk yardımıyla elde ettiğiniz karışıma batırıp yüz ve boyun bölgenizi silin. Bu yöntem, lekeleri azaltıp cildin temizlenmesini ve rahatlamasını sağlayacaktır.

Domatesleri dilimleyin yada ezin ve bu kürü yüzünüze sürün. Biraz bekletip sonra yüzünüzü temizleyin.Bu yöntem, sivilcelerin azalmasına sebeb olur.

Sivilcelerden korunmak için ve yayılmasını önlemek için stresten, yağlı yiyeceklerden uzak durmak gerekir.Nemli ortamlarda bulunmak, sivilcelerin geçmesini hızlandıracaktır.Sivilceleri patlatmak yapılan en büyük hatadır. Özellikle yüzdeki sivilcelerin patlatılması, sivilcelerin yayılmasını sağlar.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Kırışıklık Karşıtı Maskeler
Kırışıklık Karşıtı Maskeler

Kırışıklıklar İçin Yoğurt Maskesi Yoğurt maskesi cildin üst katmanını temizlerken cildi nemlendirir, geniş gözenekleri küçültür, yumuşamasını

Vitiligo Nedir?
Vitiligo Nedir?

Vitiligo dış derinin renk kaybına uğramasıyla oluşan beyaz plaklarla seyreden bir deri hastalığıdır. Modern Tıp Vitiligo için gereken tedavi

Kan Çıbanı
Kan Çıbanı

Size bu yazımda tam çenemde çıkan bir sivilceden bahsedeceğim. Adı kan çıbanı imiş. Eminim aramızda yaşayanlar vardır ama ben yine de öğrendiklerimi

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz