10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Sosyal Fobiden Kurtulma Yolları

Ana Sayfa » İş Sağlığı » Sosyal Fobiden Kurtulma Yolları
Paylaş
Tarih : 29 Aralık 2014 - 14:25

sosyal-fobiİş sağlığı kavramı aslında sadece beden sağlığı kavramı ile alakalı değil. İşin bir de ruh sağlığı kısmı var. Kişinin yaşadığı kimi sağlık problemleri  iş yaşamında başarısını ister istemez etkiliyor.

Bunlar arasında özelikle kadınlarda ortaya çıkan bir durum var: Sosyal Fobi. Nedir bu sosyal fobi denilir ise, kişinin temel de bir öz güven eksikliği yaşaması. Ama bunu biraz daha açmak gerekir ise, kişinin bulunduğu ortamlarda mahçup ya da rezil olacağına dair , başkalarının kendisini yargılayacağına veya alay edeceğine dair endişeler taşıması.

Kişinin böyle bir sorunu yaşaması kişileri farklı arayışlara itebiliyor. Örneğin kişi sigara ve alkol bağımlısı olurken, gittikçe kendi iç dünyasına kapanıyor. Bu ise kişinin pasif duruma düşmesi ile beraber kaçınılmaz olarak başarısızlığı getiriyor.

Ülkemizde kadınların bu sorunu yaşaması aslında son derece normal zira özelikle yönetici bazında, beyaz yakalı olarak çalışan kadın sayısı çok az ve çalışanlara da mobbing uygulandığı için diğer kadınlar arasında sosyal fobi kaçınılmaz hale gelebiliyor.

Peki bu durumdan  nasıl kurtulunur derseniz onları da şöyle sıralamak mümkün:

  • Kişi kendinde böyle bir sorun fark eder etmez, gecikmeden bir uzmana başvurmalıdır. Bu uzmanın önerisi ne ise o uygulanmalıdır. İlaç veya terapi gibi sorunun şiddetine göre yöntemler uygulanmaktadır.
  • Kişi bu sorunu kabul etmeli ve bu sorundan kurtulacağına kendisini ikna etmelidir. Her şey beyinde başlar unutmadan.
  • Kendisine bunu yapan etkenler ile yüzleşme ve üzerine gitmelidir.
  • Sinema, sergi gibi etkinliklere gitmeli ve sosyalleşmeye çalışmalıdır.
  • Kahve, çay gibi içeceklerden uzak durmalıdır.
  • Alkollü içeceklere sığınmamalı, doktora sormadan sakinleştirici asla kullanmamalıdır.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

İşe Yeni Başlayanları İşinin Başından Ayıramayacak Olağanüstü 5 Hediye
İşe Yeni Başlayanları İşinin Başından Ayıramayacak Olağanüstü 5 Hediye

Ah bu iş yaşamı. Onunla da onsuz da olmuyor, olamıyor değil mi? Hem evli de bekar da olunsa sağlıklı bir yaşam için iş yaşamı önemli. Ne

2015 Yılı İş Kazaları İlk Dönem Verileri
2015 Yılı İş Kazaları İlk Dönem Verileri

Bu yazının yazılmasına vesilen olan olay aslında Aksaray’da yani yaşadığım kentte dün 19 yaşında bir gencin vinçten düşerek ölmesi. Dahası

2015 İlk Altı Ay İş Kazaları
2015 İlk Altı Ay İş Kazaları

2015 yılının ilk altı ayını kapsayan iş cinayetleri raporuna göre en az 794 işçinin iş kazası sonucu yaşamını yitirdiği tespit edildi.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz