10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Talasemi Nedir?

Ana Sayfa » SAĞLIK » Talasemi Nedir?
Paylaş
Tarih : 26 Haziran 2014 - 11:13

imagesHalk arasında mutlaka duymuşsunuzdur. Akdeniz anemisi diye bir hastalıktan bahsedildiğini. İşte halk arasında Akdeniz anemisi denilen bu hastalığın tıp dilindeki karşılığı Talasemidir ve genetik bir hastalıktır. Nesilden nesile aktarılan ve çocuklarda sıkça görülen.

Talesemi bir kan hastalığıdır ve en basit deyimle bir tür kansızlıktır. Akdeniz anemisi olarak adlandırılmasının nedeni ise Akdeniz Ülkelerinde daha sık görülen bir hastalık olmasıdır. Talasemi hastalığı zor bir hastalıktır ve uzun soluklu bir yolculuktur ve de maalesef pahalı bir hastalıktır. Talasemi taşıyıcılığı da  denen bir durum vardır ve kişi ömür boyu bu hastalığı taşır.

Peki ama nedir bu hastalığın belirtileri derseniz, onlar şu şekilde sıralanabilir:Akdeniz anemisi olan çocuk, doğduğunda normaldir. 5-6 aydan sonra kansızlık belirtileri ortaya çıkar. Bu aylardaki çocuklarda kansızlık en çok demir eksikliğinden kaynaklandığı için, ilk akla gelen demir eksikliği anemisidir ve hatalı olarak demir tedavisi yapılır.Akdeniz anemisi böyle bir tedaviyle düzeltilemeyeceğinden, belirtiler ağırlaşarak sürer. Karın büyür; çünkü dalak ve karaciğer büyümektedir. Çocuğun iştahı yoktur, gelişmesi yavaşlamıştır. Daha sonra iskelet sisteminde de değişiklik olur. Burun kökü çöker, elmacık kemikleri daha belirgin hale gelir. Ve çocuğun yüzü değişir.  Eğer, henüz bu bulgular ortaya çıkmadan, doğru tanı konur ve erkenden uygun tedaviye başlanırsa, organ büyümesi olmaz, yüz görünümü değişmez ve gelişme de normale yakın olur.

Akdeniz anemisinin üç  türü vardır: Talasemi Major (Hasta Tip), Talasemi İntermedia (Hafif Hastalık Tipi), Talasemi Minör (Taşıyıcı Tip). Bu 3 farklı tür, değişik yaşlarda ortaya çıkan ve hastalığın şiddetinin farklı olduğu durumlardır.Talasemi majör en ciddi olan grup iken, taşıyıcı tiplerde çocukken hastalık belirtilerine rastlanmaz ve ancak herhangi bir nedenle doktora gidip kan testi yapıldığında ortaya çıkar.

Talaseminin türüne göre, tedavi farklılıklar göstermektedir, Hastalığın tamamen geçmesinin tek yöntemi kemik iliği naklidir. Talasemi majör hastalarda dönem dönem kan nakilleri yapılması bir tedavi yöntemidir. Talasemi taşıyıcılarında özel bir tedavi bulunmamaktadır ama düzenli kan verilmesi ve demirin fazla olmasından dolayı karaciğer ile dalağa zarar verildiği durumlarda, dalak çıkarılabilmektedir veya aşırı demir fazlalığını gidermek için ilaç tedavileri uygulanmaktadır.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Goji Berry Bitkisi
Goji Berry Bitkisi

Son dönemlerde adını sıkça duyar hale geldik, hemen her reklamda karşımıza çıkıyor, dünyaca ünlü markalar bu bitkiyi kullandığını söylüyor

Siyatik
Siyatik

Bel kemiğinin alt taraflarından bacakların arka yüzleri doğrultusunda siyatik sinirlerin bulunduğu bölge ağrılarına siyatik hastalığı denilmektedir.

Pankreas Kanserine Erken Teşhis!
Pankreas Kanserine Erken Teşhis!

Bilim insanları, hızlı yayılan ve bu nedenle erken teşhisi son derece güç olan pankreas kanserini tespit etmek için basit bir idrar testi geliştirdi.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz