10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

İş sağlığının tarihsel gelişimi

Ana Sayfa » İş Sağlığı » İş sağlığının tarihsel gelişimi
Paylaş
Tarih : 22 Mayıs 2014 - 2:28

d7c8eissagligiİş sağlığının gelişimi ve önemsenmeye başlanması dönemsel olarak, beceri gerektiren kimi işlerin de ortaya çıkışı ile aynı zamana denk düşmüştür. Özellikle madencilik alanında çok fazla insan sağlıksız koşullarda çalıştığı için pek çok ölüm ve kaza gerçekleşmiştir. Madencilik beceri gerektiren bir iş olduğundan mesleği öğrenmiş kişinin kaybı da önemsenmeye başlamıştır.15. ve 16. yüzyıllarda Avrupa’nın değişik bölgelerindeki madenlerde çalışanlar arasında çeşitli akciğer hastalıklarının sık görüldüğüne işaret eden kayıtlar vardır. Bu dönemlerin bilim adamlarından Georgius Agricola Paracelsus, Schneeberg ve Joachimstal’daki altın ve gümüş madenlerinde çalışanlar arasında sık görülen akciğer hastalıklarına işaret etmişlerdir. İş sağlığı ile ilgili gelişmelerde Dr. Bernardino Ramazzini’nin (1633-1714) önemli bir yeri vardır. “Çalışanların Hastalıkları” adlı kitabı çalışanlar arasında görülen başlıca sağlık sorunlarının sistematik bir şekilde ele alındığı kapsamlı ve oldukça önemli bir eserdir. Ramazzi kitabında şöyle ifade etmektedir: ”Bir hastanın evine gittiğinizde ona neresinin ağrıdığını, ne zamandan beri hasta olduğunu, bağırsaklarının düzenli çalışıp çalışmadığını, son günlerde ne tür yiyecekler yediğini sorarsınız. Bu sorulara ben bir soru daha eklemek isterim; hastaya ne iş yaptığını da sorunuz” Günümüzde bir şikayetle doktora gelen hastanın öyküsü oluşturulurken kişinin mesleğinin sorulması, Ramazzini’nin öğüdüne dayalıdır. Hatta Ramazzini, hastalığın, kişinin işi ile ilişkili olabileceği düşünüldüğünde “ayrıntılı meslek öyküsü” alınmasını da önermektedir. Ona ayrıntılı meslek öyküsü alınırken, kişinin son işinin yanında eski işleri de sorulmalı ve çalışma sırasında hangi tür etmenlerle karşılaştığı, işyerinde benzeri yakınmaları olan başka kişilerin olup olmadığı, belirtilerin çalışma saatleri ile ilişkisi hatta kişinin iş dışı olabilecek (hobiler) hayatındaki diğer etmenler de öğrenilmelidir.

Sanayi Devrimi ile birlikte işçilerin çalışma yaşamlarında önemli değişmeler gerçekleşmiştir. Çalışma hayatında gözlenen bu değişikliklerin sosyal ve ekonomik açıdan da çok önemli yansımaları olmuştur. Aynı dönemde çalışma hayatı ile ilgili olarak iş kazalarında da büyük artışlar gözlenmiştir. Zira bir yandan makineye ve fabrika çalışmasına yabancı olan, diğer taraftan eğitimsiz ve yorgun olan işçiler daha çok kazaya uğramışlardır. Bunun üzerine çalışma hayatının ortaya çıkardığı sorunlar toplumda ilgi uyandırmaya başlamıştır. Bu tarihlerde önceleri Fransa ve İngiltere’de olmak üzere bir takım aydın fikirli ve ileri görüşlü fikir adamlarının müdahalesi ile çalışma hayatına ilişkin bazı düzenlemeler ve düzeltmeler yapılmıştır.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

İşe Yeni Başlayanları İşinin Başından Ayıramayacak Olağanüstü 5 Hediye
İşe Yeni Başlayanları İşinin Başından Ayıramayacak Olağanüstü 5 Hediye

Ah bu iş yaşamı. Onunla da onsuz da olmuyor, olamıyor değil mi? Hem evli de bekar da olunsa sağlıklı bir yaşam için iş yaşamı önemli. Ne

2015 Yılı İş Kazaları İlk Dönem Verileri
2015 Yılı İş Kazaları İlk Dönem Verileri

Bu yazının yazılmasına vesilen olan olay aslında Aksaray’da yani yaşadığım kentte dün 19 yaşında bir gencin vinçten düşerek ölmesi. Dahası

2015 İlk Altı Ay İş Kazaları
2015 İlk Altı Ay İş Kazaları

2015 yılının ilk altı ayını kapsayan iş cinayetleri raporuna göre en az 794 işçinin iş kazası sonucu yaşamını yitirdiği tespit edildi.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz