10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Sağlıklı Tırnaklar İçin 6 Tavsiye

Ana Sayfa » Kişisel Bakım » Sağlıklı Tırnaklar İçin 6 Tavsiye
Paylaş
Tarih : 06 Mayıs 2014 - 14:22

Sağlıklı Tırnaklar İçin 6 TavsiyeSağlıklı Tırnaklar İçin 6 Tavsiye

Ellerimiz özellikle de tırnaklarımız içinde ve üzerinde mikrop barındırabildiği için sağlığımız için büyük risk oluşturmaktadır. Tırnaklardaki mikroplar yüzünden grip, hepatit A ve C, sindirim yolu hastalıkları gibi tehlikeli hastalıklara yakalanabiliriz. Fakat bu mikroplardan korunmak için uygulayacağımız 6 basit işlem sayesinde daha sağlıklı tırnaklara ve sağlıklı bir yaşama sahip olabiliriz.

1-) Ellerimizi yıkarken parmak araları, tırnak etrafı ve tırnak içi iyice yıkanmalı ve temiz bir havlu ile iyice kurulanmalıdır. El yıkama sırasında tırnakların yıkanması çoğu kişinin gözünden kaçan önemli bir noktadır.

2-) Eğer sürekli olarak suyla iç içe olduğumuz bir işle uğraşıyorsak işimiz bitene kadar eldiven kullanmalıyız. Kullandığımız eldiven elimizi tam olarak sarmalı ve su geçirmemelidir. İşimiz bittikten hemen sonra ise eldivenlerimizi çıkarıp el dezenfektanı jel ile yıkamalıyız. Çok uzun süre ellerimizde eldiven bulunması terleme yaparak bakteri oluşumuna sebebiyet verecektir. Bu bakteriler tırnaklarımızda birikerek hastalıklara sebep olabilir. Arada sırada eldivenleri çıkarıp ellerimizi havalandırmamız gerekir.

3-) El temizliğimizi yaptıktan sonra tırnak iç kısımlarında bulunan kirler tırnak fırçası ile temizlenmelidir. Tırnak fırçalama sırasında işlemin etkisini arttırmak için tırnak fırçası ılık suyla ve sabunla köpüklendirilerek kullanılabilir.

4-) Tırnaklarımızın düzenli temizliğini yapmamıza rağmen kir birikmesinin asıl sebebi çok fazla uzamasıdır. Bu sebeple tırnaklarımızı çok fazla uzamadan kesmeliyiz. Uzun tırnaklar kimileri tarafından sevilse de aslında sağlık açısından çok tehlikeli olmakla beraber kötü bir görünüm oluşturmaktadır.

5-) Tırnak çatlamalarında çoğu kişi çeşitli kozmetik ürünlerle bu çatlağı kapatmaya çalışırlar. Fakat oluşan bu çatlaklar sürekli olarak enfeksiyon riski oluşturmaktadır. Bu sebeple çatlak veya farklı bir doku sorunu olan tırnaklar için acilen doktora gidip bakım yaptırmak gerekmektedir. Ayrıca kullanılan kozmetik ürünler tırnakta bir hastalık olup olmadığını anlamayı zorlaştırır.

6-) Doğru kozmetik ürün seçimi sağlıklı tırnaklar açısından çok önemlidir. Çünkü bazı kişilerin çeşitli kimyasal maddelere karşı hassasiyeti bulunmaktadır. Ayrıca tırnak ve parmak etrafında yara, çatlak gibi oluşumlar bulunan kişisel çoğu tırnak bakım ürününü kullanamazlar. Su içinde çalışan kişilerde yine tırnak bakım ürünlerini kullanmakta sıkıntı yaşayabilirler. Son olarak önemli bir hatırlatma sağlıksız tırnak bakım ürünleri sedef hastalığını tetiklemektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Postiş
Postiş

Kadınlar her daim güzel olmak, güzel görünmek isterler. O yüzden de arayışları kadınların asla bitmez. Aslında kadınlar doğaları gereği

Yaşlanma Karşıtı Ürünler
Yaşlanma Karşıtı Ürünler

Doğanın kendine ait değişmez kuralları vardır. Her canlı doğar, büyür yaşar ve ölür. Ölüme kadar geçen süreç içerisinde gerek bedenen,

Vücut Bakımı Hakkında
Vücut Bakımı Hakkında

Vücut Bakımı: Susuz kalan cildi tedavi etmek yerine önlem almak daha iyidir… Dolayısıyla güneş sonrası kremlerin yerine zengin içerikli

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz