10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Türkiye’de İş Güvenliği Mühendisi Olmak

Ana Sayfa » İş Sağlığı » Türkiye’de İş Güvenliği Mühendisi Olmak
Paylaş
Tarih : 20 Haziran 2014 - 0:16

igm

 

Son yıllarda Ülkemizde iş güvenliği mühendisliği son derece popüler olmaya başladı. Bunun birçok nedeni var. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz ekonomik nedenler. Zira yasalarla belirlendiği biçimde iş güvenliği mühendislerine para ödenmek zorunda. Dahası son düzenlemeler ile birlikte iş yerinin risk durumuna göre firma A. B ya da C sınıfı iş güvenliği uzmanı ile çalışmak zorunda. Mühendisler açısından yine en cazip olan taraflarından birisi, iş güvenliği sertifikasının 10 farklı yere verilebilmesi ki bu işi daha da cazip hale getiriyor. Bir tür kolay yoldan para kazanmak gibi bir durum söz konusu. Kendi mesleki yeterlilik seviyenize göre yetki almış kurumların verdiği eğitimleri tamamladıktan sonra ilgili sınıftan sınavı geçtiğiniz takdirde sertifika alıyor ve hemen çalışmaya başlayabiliyorsunuz. Rakamlar çok yüksek de değil üstelik.

Peki bu kadar cazip görünen bu iş alanında hiçbir risk yok mu? Maalesef olay bu kadar basit ve kolay değil özünde. Son dönem SOMA maden kazasında da durum apaçık ortaya çıktı. Öncelikle adından anlaşılacağı üzere iş güvenliğinden söz ediyoruz. Yani sorumluluğunu aldığınız firmanın iş güvenliği konusunda tüm sorumluluk size ait. Günahı ile sevabı ile sorumluluk sizin. Yeni yasalara göre tüm sorumluluk size ait. Firmada yangın, can kaybı vb. durumlar olduğunda muhatap sizsiniz ve maalesef Ülkemizde birçok A sınıfı iş güvenliği uzmanı yani yüksek risk grubuna ait olan iş yerlerinde çalışan mühendisler  hapiste. Bu da olayın ciddiyetini ortaya koyuyor.

İş güvenliği uzmanı olmak ciddi bir karar. Tabi ki işsiz kalmaktansa yapılabilecek bir iş. Ancak sonuçlarına, yapabileceklerinize, işin getirisine ve götürüsüne bakarak karar vermek yapılması gereken en akılcı davranış. Burada çok dikkatli olmak gerekiyor. Neye imza attığınızın, sınırlarınızın farkında olmak gerekiyor. Mutlaka iş güvenliği kurallarını uygulatmak gerekiyor. Yoksa yaşanabilecek bir kaza durumda hapis olayı olsun, olmasın vicdanın hapsi altında kalmak çok daha ağır bir yük ve ceza. Firmaları seçerken çok dikkatli olmak ve işe sadece para olarak değil mesleki etik yönünden de bakmak gerekiyor.

 

 

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

İşe Yeni Başlayanları İşinin Başından Ayıramayacak Olağanüstü 5 Hediye
İşe Yeni Başlayanları İşinin Başından Ayıramayacak Olağanüstü 5 Hediye

Ah bu iş yaşamı. Onunla da onsuz da olmuyor, olamıyor değil mi? Hem evli de bekar da olunsa sağlıklı bir yaşam için iş yaşamı önemli. Ne

2015 Yılı İş Kazaları İlk Dönem Verileri
2015 Yılı İş Kazaları İlk Dönem Verileri

Bu yazının yazılmasına vesilen olan olay aslında Aksaray’da yani yaşadığım kentte dün 19 yaşında bir gencin vinçten düşerek ölmesi. Dahası

2015 İlk Altı Ay İş Kazaları
2015 İlk Altı Ay İş Kazaları

2015 yılının ilk altı ayını kapsayan iş cinayetleri raporuna göre en az 794 işçinin iş kazası sonucu yaşamını yitirdiği tespit edildi.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz